Wałbrzyskie kamienice i obiekty użytkowe skrywają wiele tajemnic. Przekonał się o tym pan Mateusz Rambacher - pośrednik nieruchomości z biura Perfect Home. Teraz przykładowo oferuje mieszkanie w Śródmieściu z piwnicą i prywatnym schronem. Zobaczcie zdjęcia tego niestereotypowego dodatku. Jakie inne ciekawostki można nabyć z własnym "M"?


Piękne mieszkanie blisko parku i własny schron

- W tym budynku mieściły się kiedyś biura, teraz zaś są lokale mieszkalne i do jednego z nich przynależą dwie piwnice, z których jedna jest bunkrem. Kupujący oprócz mieszkania i piwnicy zyska również własny prywatny bunkier - mówi Mateusz Rambacher, przedstawiciel biura nieruchomości Perfect Home - MieszkamDobrze.pl. i z uśmiechem dodaje, że to świetny dodatek: "na te niepewne czasy".
Zwiedziliśmy z panem Mateuszem ten nietypowy mieszkaniowy bonus mieszczący się w jednej kamienic przy ul. Lotników w Wałbrzychu. Budynek ten powstał w pierwszych latach XX wieku, a pomieszczenie piwniczne z niespodzianką położone o jakieś pół metra poniżej poziomu piwnic i mogło powstać od razu lub być dobudowane w pełnych niepokojów latach 20. lub 30. Jedno jest pewne, to dziś prawdziwa historyczna ciekawostka i rarytas dla wielbicieli militariów.

- Bunkier składa się z dwóch pomieszczeń zabezpieczonych dwojgiem drzwi włazowych. Pierwsze z nich to śluza zaopatrzona w system nawiewów - wylicza pan Mateusz. Śluza to szerokie na niespełna 2 metry pomieszczenie zamykane za pomocą masywnych metalowych drzwi z potężnymi zabezpieczającymi zasuwami. Pomieszczenie drugie to ok. 24 metrowy schron zamykany od środka. Wnętrze ma strop zabezpieczony masywnymi metalowymi belkami. Częściowo zachowały się oryginalne elementy oświetlenia schronu oraz plątanina kabli od różnych instalacji, otwory i urządzenia służące prawdopodobnie do dostarczania do bunkra świeżego, nieskażonego powietrza. - Najciekawsza jest dobrze zachowana, przypominająca piec maszyna do pompowania powietrza. Podejrzewam, że tym wnętrzu mogły w razie potrzeby schronić się wszystkie osoby przebywające w czasie zagrożenia w tym budynku - zaznacza ekspert rynku nieruchomości. Schrony na terenie naszego miasta występowały powszechnie, część z nich ginie w mrokach historii wraz z dawnymi wałbrzyskimi zakładami. O istnieniu części wiemy - Wałbrzych: schrony - świadkowie końca wojny i nie tylko (FOTO), a jakaś ich liczba została zasypana np. podczas wyburzeń pomieszczeń fabrycznych.
Możliwość poznawania takich historycznych wałbrzyskich ciekawostek to niespodziewane urozmaicenie pracy agenta nieruchomości.
 

Jakie tajemnice kryją strychy i piwnice 


W ostatnich miesiącach na wałbrzyskim rynku nieruchomości panuje spory ruch. Pojawiają się na naszym rynku nowe produkty jak np. całodobowo dostępne magazyny do przechowywania (Wałbrzych: Będą 'Wojny magazynowe' w naszym mieście?), rośnie zainteresowanie wykupem byłych szkół i innych gmachów z przeszłością jak np. dawny Ratusz na Starym Zdroju (Stary Zdrój: Były Ratusz czeka na nowego właściciela [ZDJĘCIA]).
Na lokalny rynek wchodzą podmioty deweloperskie proponujące mieszkania w budynkach wielorodzinnych rynku pierwotnego, ale nie brak też zainteresowania mieszkaniami "z duszą" w budynkach z przeszłością. To właśnie w nich pan Mateusz natrafia na prawdziwe perełki i ciekawostki historyczne. Pojawiają się podczas podroży służbowych, rozmów z klientami i przy okazji oglądania obiektów czekających na nowego właściciela. - Wiele jest takich rzeczy, np. piec do wypieku chleba sprzed 140 lat w jednym z domów w Unisławiu Śląskim, katakumby pod lokalnym kościołem. W Wałbrzychu nie brak piwnic, które mogły kiedyś służyć jako bunkry, piwnic z kilku budynków połączonych ze sobą i być może nie tylko z sobą. W jednym z mieszkań w Sokołowsku pod starymi tapetami znaleziono schowane gazety z 1938 roku. Wiele małych odkryć ujawnia się dopiero podczas remontu, na przykład nietypowe futryny, czy jakieś dziwne, nieujęte na planach przejścia pomiędzy pokojami - wspomina pan Mateusz.Kto by pomyślał, że młody ekspert odkryje nową pasję, dzięki niej ciekawa praca w branży nieruchomości jest jeszcze bardziej ekscytująca. Wszak w świetle takich znalezisk jak schron w budynku nieopodal Parku Sobieskiego można się tylko domyślić jakie tajemnice kryją wałbrzyskie strychy i piwnice.
 


Ciekawostki historyczne:
Wałbrzych i jego szpitale: nadziemne, tajne i podziemne (FOTO)
Wałbrzych jak ser szwajcarski – pod nami podziemne miasto (FOTO)


Inne budynki z duszą zmieniające właściciela lub przeznaczenie:

- byłe przejście graniczne w Golińsku - Przejście graniczne w Golińsku zmieniło właściciela
Wałbrzych region: kto kupi przejście graniczne - za mniej?
WAŁBRZYCH POWIAT: KTO KUPI... PRZEJŚCIE GRANICZNE? (FOTO)
- były dworzec Wałbrzych Towarowy - Wałbrzych: Nasz najstarszy dworzec w rusztowaniach [FOTO]
Dworzec Wałbrzych Towarowy - jest szansa na nowe życie [ZDJĘCIA]
- była fabryka na Podgórzu - Podgórze: czy ktoś chce kupić dawną fabrykę? (FOTO)
- dawny Ratusz na Starym Zdroju - Stary Zdrój: Były Ratusz czeka na nowego właściciela [ZDJĘCIA]
- Dawny bank Stary Zdrój - Stary Zdrój: Dwie sąsiednie kamienice do sprzedaży [FOTO]
- Dawny Pedet - Śródmieście: kultowy Pedet czeka na nowego właściciela (FOTO)
- Kamienica przy ul. Słowackiego - WAŁBRZYCH: KAMIENICA Z PRZESZŁOŚCIĄ NA SPRZEDAŻ)
- ul. Internatowa: Wałbrzych: Żołnierze wybrali siedzibę. Kiedy się wprowadzą? [FOTO]
- Areszt Śledczy: BYŁY ARESZT ŚLEDCZY ZMIENI PRZEZNACZENIE?
- Szpital Uzdrowiskowy Zuch -Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?

- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie
- Kalkomania - Wałbrzych: Budynek byłej Kalkomanii na sprzedażElżbieta Węgrzyn