Wałbrzyska Kalkomania poszukuje nowego właściciela. Kolejny raz.

Była szansa

Jesienią 2019 roku budynek byłej "Kalkomanii" przy ul. Armii Krajowej 21 ponownie wystawiono na sprzedaż, a jeszcze kilka lat temu była szansa, że zakład będzie dalej działał w macierzystej branży. W sierpniu 2014 roku Wałbrzyskie Zakłady Graficzne „Kalkomania” przeszły upadłość a syndyk sprzedał jego majątek, w tym budynek przy ul. Armii Krajowej 21. Firma Witek’s z Modlniczki spod Krakowa za nieco ponad 2,1 mln zł przejęła wałbrzyski zakład mając wobec niego plany jako że kupiec należał do branży i współpracował z wytwórcą wałbrzyskiej kalki od lat. Planowano nie tylko produkować tu nadal kalkę na potrzeby wytwórstwa porcelany i szkła, ale też część "Kalkomanii" dzierżawić, zakład przy głównej ulicy dzielnicy Stary Zdrój znajdował bowiem wcześniej najemców.


Od świetności po kres

Przypominamy, że zakład ten otwarty 27 stycznia 1896 roku mieścił się na Starym Zdroju, a od roku 1898 drukarnia kalki ceramicznej została przeniesiona na nowe miejsce, gdzie istniała do dziś. Drukarnia założona przez Emila Wunderlicha była największą w tym czasie drukarnią w Europie. Po II wojnie światowej zakład kontynuował produkcję kalkomanii. Problemy finansowe zakładu zaczęły się na początku XXI w., kiedy z płatnościami dla zakładu zalegała, a następnie upadała Porcelana "Książ", a z płynnością finansową problemy miały Fabryka Porcelany "Wałbrzych", a nawet "Krzysztof".
Następnie tania porcelana z Chin zaczęła zalewać nasz rynek i jesienią 2013 roku Wałbrzyskie Zakłady Graficzne „Kalkomania” zostały postawione w stan upadłości. Zdecydowano o sprzedaży majątku zakładu choć dochód tak uzyskany przez syndyka nie pokrył nawet odpraw dla zwalnianych wówczas pracowników - sięgnęły one kwoty 3,5 mln zł. Jednak sprzedaż rodzimego zakładu w ręce polskiej firmy działającej w branży rokowała zachowanie jej i odnowienie choćby cienia jej świetności. Tymczasem po pięciu latach, już nie w przetargu, ale u pośrednika obrotu nieruchomościami obserwujemy pojawienie się oferty sprzedaży kompleksu dawnej "Kalkomanii" na rynku wtórnym jako lokal użytkowy o powierzchni 5490 m kw oferowany za cenę 1,6 mln zł netto.

Kup pan budynek z przeszłością

W ogłoszeniu pośrednika obrotu nieruchomościami czytamy, że oferuje on: Obiekt przemysłowy stanowiący zwarty kompleks budynków produkcyjnych, magazynowych, usługowych i biurowych o łącznej powierzchni 5490 m2, usytuowany na działce o powierzchni 5571 m2, w dzielnicy Stary Zdrój w Wałbrzychu, przy drodze krajowej nr 35.

W skład zabudowy wchodzą budynki: główny, czterokondygnacyjny o powierzchni 1670 m2 i pozostałe o powierzchniach odpowiednio 700 m2, 150 m2, 700 m2, 504 m2 260 m2, 350 m2, 160 m2, 210 m2 mogące spełniać funkcje produkcyjne, magazynowe, usługowe oraz budynki biurowe o powierzchniach 440 m2 i 350 m2 (dawniej jako mieszkalny - willa).

Teren zagospodarowany, utwardzony, ogrodzony, uzbrojony we wszystkie media (praktycznie bez ograniczeń mocy).

Szeroki wachlarz możliwości biznesowych. Oprócz wspomnianych funkcji produkcyjnej, magazynowej, usługowej również np. w budynku głównym położonym bezpośrednio przy głównej arterii komunikacyjnej miasta możliwa funkcja handlowa czy też uruchomienie klubu fitness, klubu muzycznego itp. - opisuje pośrednik.

Czy wałbrzyski budynek z przeszłością znajdzie dobrego gospodarza?
Przekonamy się.
oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska