Macie trochę grosza? Na kupca czeka legendarny wałbrzyski dom towarowy. Jakieś wspomnienia z nim związane?


Niedawno pisaliśmy o innym usługowo-biurowym budynku czekającym na zmiany przy ul. Słowackiego (WAŁBRZYCH: KAMIENICA Z PRZESZŁOŚCIĄ NA SPRZEDAŻ). Tymczasem od września na nowego nabywcę czeka też obiekt rozpoznawalny chyba dla wszystkich mieszkańców naszego miasta - dawny Powszechny Dom Towarowy Centrum zwany w skrócie Pedetem, a w swojej historii także Domem Handlowym "Chełmiec". Przed wojną dom towarowy sieci Schocken, za czasów hitlerowskich po przejęciu od żydowskich właścicieli przemianowany na Merkur Aktiengesellschaft, a krótko po wojnie obiekt handlowy dla żołnierzy Armii Czerwonej i ich rodzin o rosyjskiej nazwie Uniwiermag. 
Cena: 7 500 000 zł netto.Oto ogłoszenie:


Na sprzedaż bardzo reprezentacyjny budynek usługowy o powierzchni użytkowej 4971 m2. Położony przy ul. Juliusza Słowackiego 7 w ścisłym centrum Wałbrzycha (dzielnica Śródmieście, stary rynek) przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic pod względem ruchu pieszego jak i samochodowego.

Budynek usytuowany na narożnej działce, dzięki czemu jest bardzo dobrze widoczny dla potencjalnych klientów. Obiekt skomercjalizowany - wieloletnie umowy najmu oraz wysoka rentowność. W pobliżu ogólnodostępne miejsca parkingowe oraz wiele budynków użyteczności publicznej, które generują duży ruch pieszy. Poczta Polska, Sąd Rejonowy, ZUS, Urząd miasta Wałbrzycha. W najbliższym otoczeniu znajdują się również liczne przystanki komunikacji miejskiej.W latach 2008-10 przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych: odnowiono piętra 1, 2, 3, 4. Zainstalowano nową windę osobową, wymieniono instalację elektryczną wraz z oświetleniem, wyremontowano 3 klatki schodowe, a stolarkę okienną oraz drzwi wewnętrzne dostosowano do norm i wymogów przepisów przeciwpożarowych. Dodatkowo w 2015 roku przeprowadzono generalny remont piętra III i przystosowano je do potrzeb najemcy (TEB Edukacja).

Obiekt usytuowany na działce nr 247/1 o pow. 1730 m2. Dodatkowo zakupiono działkę nr 248/3 o powierzchni 204 m2, graniczącą z nieruchomością, celem poprawienia funkcjonalności oraz wygospodarowania dodatkowych miejsc parkingowych dla najemców. Dojazd od ul. Dmowskiego.Najemcy:

Parter
- Credit Agricole BP
- ING Bank Śląski,
- Agencja Opłat

I piętro
- Centrum Chińskie LH Market,

II piętro
- powierzchnia do wynajęcia
- podpisany list intencyjny z TEB Edukacja w sprawie najmu lokalu pod rozwój szkoły

III piętro
- TEB Edukacja

IV piętro
- Archiwum Powiatowego Urzędu Pracy

Technologia budowania: cegła, plastikowa stolarka okienna i witryny, konstrukcja dachu żelbetonowa, dach wykończony papą, elewacja klinkierowa. Budynek w Gminnej Ewidencji Zabytków.

A są i odległości, gdyby ktoś chciał wiedzieć: Warszawa 436 km, Poznań 263 km, Kraków 335 km, Wrocław 84 km, Zgorzelec 153 km, Berlin 330 km, Praga 210 km, a
 do portu Lotniczego we Wrocławiu 82 km (1 h 05 min - liczone prawdopodobnie bez korków).
Nadchodzi nowy rozdział w jego historii?

Wałbrzyski dom towarowy Schocken otwarto 21 października 1929 roku. Budynek jest niezwykle ciekawym przykładem architektury modernistycznej. Jego architektem był najprawdopodobniej Erich Mendelsohn, który zaprojektował dla sieci Schocken kilka bardzo podobnych budowli w innych niemieckich miastach. Inne źródła mówią o projekcie architekta Bernharda Sturtzkopfa.

Przedwojenna historia obiektu tutaj: WAŁBRZYCH: DOM TOWAROWY SCHOCKEN... TO BYŁ SZOK (FOTO)! Po 1947 roku budynek został przejęty przez polskie Powszechne Domy Towarowe. W latach 1975-1990 było to największe centrum handlowe w mieście i okolicy, zaopatrujące klientów nie tylko z miasta ale też ze Świdnicy, Strzegomia, Dzierżoniowa, znajdowały się tutaj liczne sklepy różnych branż i punkty usługowe, sklepy samoobsługowe. Tu przyjeżdżało się na przykład kupić odzież. 

W razie zakupu budynkowi nie powinno nic grozić - jest w dobrym stanie i jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zalecenia konserwatorskie: do zachowania struktura budynku, czyli bryła, forma dachu, kompozycja elewacji, układ osi okiennych i wykrój otworów. A także klinkierowa okładzina elewacji z tynkowanymi partiami przy otworach okiennych. W przypadku wymiany okien i drzwi wymaga się stosowania stolarki w nawiązaniu do historycznych wzorów.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: STRAŻACY W PEDECIE I TEATRZE ZDROJOWYM. CO SIĘ STAŁO?

WAŁBRZYCH: MOŻESZ UCZYĆ SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE. PRZYJDŹ I SPRAWDŹ!
Wałbrzych: Wiedzieliście, że w PDT działa technikum? [FOTO]

Wciąż na jest na sprzedaż KAMIENICA Z PRZESZŁOŚCIĄ, również przy ul. Słowackiego i tuż obok dawnego domu towarowego.

Inne budynki z duszą zmieniające właściciela:
- Kalkomania - Wałbrzych: Budynek byłej Kalkomanii na sprzedaż

- ul. Internatowa: Wałbrzych: Żołnierze wybrali siedzibę. Kiedy się wprowadzą? [FOTO]
- Areszt Śledczy: BYŁY ARESZT ŚLEDCZY ZMIENI PRZEZNACZENIE?
- Szpital Uzdrowiskowy Zuch -Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?

- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie

Zmieniły właścicieli:Opr. MS
Foto użyczone: WGN Nieruchomości Bolesławiec