Na sprzedaż idzie obiekt wyjątkowy, który w latach swej świetności gościł tysiące ludzi i samochodów. Kto pamięta to legendarne miejsce?


Starosta wałbrzyski zawiadamia o wyrażeniu zgody na sprzedaż, w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, prawa własności nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Golińsku, gmina Mieroszów i ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości zabudowanej w Golińsku.Historia ze skrzynką piwa w tle

A jest to nieruchomość wyjątkowa, jedyna taka w naszym powiecie, bo choć przejść turystycznych mieliśmy więcej, to tylko tu istniało drogowe przejście graniczne Golińsk-Starostín kończące bieg drogi krajowej 35, z miejscem odprawy granicznej po stronie polskiej, utworzone w sierpniu 1993 roku. Czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i mały ruch graniczny. 3 stycznia 2002 roku rozszerzono ruch o samochody ciężarowe do 6 ton rzeczywistej masy całkowitej. 21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane (Wikipedia). Przywrócono je okresowo w połowie marca 2020 z powodu pandemii koronawirusa, po czym zamknięto na wiele tygodni, do połowy czerwca.

W okresie istnienia Czechosłowacji od 28 grudnia 1985 roku funkcjonowało w tym miejscu polsko-czechosłowackie drogowe przejście graniczne Golińsk-Meziměstí i małego ruchu granicznego I kategorii. Dopuszczony był ruch osób i środków transportu dla wszystkich posiadaczy przepustek. Kontrola celna wykonywana była przez organy celne (Wikipedia).Krótko mówiąc, na sprzedaż idzie obiekt, który przez kilka dekad obsługiwał przejście graniczne, jedyny, który tam pozostał po wyburzeniu terminali i budek strażniczych. W latach 1993 - 2007 było to miejsce tętniące życiem. Wałbrzyszanie pamiętają zapewne grupowe wycieczki tuż za czeską granicę, gdzie w licznych sklepach spożywczych można było nabyć niektóre dobra taniej niż w naszym kraju - między innymi jedną butelkę pewnego trunku, dwie butelki innego plus skrzynkę trzeciego na głowę. Albo słynną czeską czekoladę o akademickiej nazwie. Do tego było tam kilka restauracji serwujących tradycyjne dania naszych sąsiadów. Zniesienie granic zakończyło legendę tego miejsca.A co dokładnie idzie na sprzedaż?

Nieruchomość znajduje się na działce nr 330/3 obręb Golińsk o powierzchni 0,4616 ha i na działce nr 330/6 obręb Golińsk o powierzchni 0,0532 ha. Na pierwszej z działek usytuowane są dwa budynki - biurowy i dawny budynek kontroli pojazdów, teren przed budynkami stanowi plac przejścia granicznego o nawierzchni asfaltowej, który aktualnie jest użytkowany jako parking.

Jak czytamy w dokumentach przetargowych, stan asfaltu uznano za zadowalający, choć nawierzchnia jest popękana i miejscami nierówna. Teren za budynkami to nieużytek porośnięty chwastami, a bliżej lasu samosiejkami. Działka jest uzbrojona, także w szambo, a ujęcie wody ma po czeskiej stronie. Druga z działek to już w całości nieuzbrojony nieużytek o kształcie trapezu.Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania miasta i gminy Mieroszów tereny te są przeznaczone dla obiektów i urządzeń granicznych, ale dopuszcza się na nich lokalizowanie innych obiektów i urządzeń "przy uwzględnieniu przepisów szczególnych i za zgodą odpowiednich organów". Ciekawe, swoją drogą, co też by tam być mogło?

Osoby chętne do kupna dawnego przejścia granicznego zawiadamiamy, że przetarg odbędzie się 24.03.2021r. o godz. 10.00 w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu, al. Wyzwolenia 22, pokój nr 230. Cena wywoławcza - 640 000 zł netto, w tym wartość użytkowa budynków - 476 900 zł, pierwszej działki - 146 200 zł, a drugiej - 16 900 zł netto.
Warunkiem udziału w przetargu jest wpłacenie gotówką do 19.03.2021r. wadium w wysokości 64 000 zł.


Na tym przejściu miały miejsce różne historyczne momenty. Między innymi:
AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH (FOTO)

A także:
WAŁBRZYCH: RUSZA POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU

I niestety:
Dolny Śląsk: jaka sytuacja na granicy, które przejścia zamknięte?
Wałbrzych - Czechy: jedno przejście otwarte, ale co trzeba mieć?
JEŹDZIMY JUŻ AUTOBUSEM DO CZECH, A KIEDY POCIĄGIEM?

Do tego:
POLICJA WAŁBRZYCH: SPRAWCA NAPADU NA KANTOR WPADŁ W CZECHACH


Opr. MS
Foto: JK