5 stycznia 2022 podpisano akt notarialny. Dawne przejście graniczne w Golińsku zyskało nowego właściciela. Przypominamy zdjęcia obiektu. Macie wspomnienia związane z tym kompleksem?

Próbowano sprzedać, w końcu przekazano

- Po wielu latach bezczynności sprawa budynku po byłym przejściu granicznym w Golińsku nabrała tempa. W dniu dzisiejszym podpisaliśmy z Andrzejem Lipińskim Burmistrzem Mieroszowa akt notarialny, na mocy którego gmina Mieroszów przejęła prawo własności do przedmiotowego obiektu - ogłosiło dziś, 5 stycznia 2021, Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.

Warto przypomnieć, że dwa ogłoszone w 2021 roku przez starostwo przetargi na zbycie nieruchomości ulokowanej na działce nr 330/3 obręb Golińsk o powierzchni 0,4616 ha i na działce nr 330/6 obręb Golińsk o powierzchni 0,0532 ha nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W pierwszym z nich za nieruchomość próbowano sprzedać za 640 000 zł netto, w drugim natomiast cena spadła o połowę. Za tę cenę proponowano działkę z dwoma budynkami - biurowym i dawnym budynkiem kontroli pojazdów, a także teren przed budynkami, czyli plac przejścia granicznego o nawierzchni asfaltowej użytkowany jako parking.Jak wyjaśnia starostwo, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu – Zarząd Przejść Granicznych we Wrocławiu z/s w Jeleniej Górze przekazał Staroście Wałbrzyskiemu jako organowi wykonującemu zadnia z zakresu administracji rządowej w zakresie zarządzania nieruchomościami Skarbu Państwa w 2009r., a w ubiegłym roku Wojewoda Dolnośląski wyraził zgodę na przekazanie nieruchomości na rzecz gminy Mieroszów. - Bardzo mnie to cieszy i dziękuję Wojewodzie Jarosławowi Obremskiemu za odpowiedzialne decyzje. Mam nadzieję, że budynek zamiast popadać w ruinę będzie służył mieszkańcom gminy - komentuje w mediach społecznościowych starosta wałbrzyski. (ELW)


Historia ze skrzynką piwa w tle

A jest to nieruchomość wyjątkowa, jedyna taka w naszym powiecie, bo choć przejść turystycznych mieliśmy więcej, to tylko tu istniało drogowe przejście graniczne Golińsk-Starostín kończące bieg drogi krajowej 35, z miejscem odprawy granicznej po stronie polskiej, utworzone w sierpniu 1993 roku. Czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i mały ruch graniczny. 3 stycznia 2002 roku rozszerzono ruch o samochody ciężarowe do 6 ton rzeczywistej masy całkowitej. 21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane (Wikipedia). Przywrócono je okresowo w połowie marca 2020 z powodu pandemii koronawirusa, po czym zamknięto na wiele tygodni, do połowy czerwca.

W okresie istnienia Czechosłowacji od 28 grudnia 1985 roku funkcjonowało w tym miejscu polsko-czechosłowackie drogowe przejście graniczne Golińsk-Meziměstí i małego ruchu granicznego I kategorii. Dopuszczony był ruch osób i środków transportu dla wszystkich posiadaczy przepustek. Kontrola celna wykonywana była przez organy celne (Wikipedia).


Krótko mówiąc, na sprzedaż idzie obiekt, który przez kilka dekad obsługiwał przejście graniczne, jedyny, który tam pozostał po wyburzeniu terminali i budek strażniczych. W latach 1993 - 2007 było to miejsce tętniące życiem. Wałbrzyszanie pamiętają zapewne grupowe wycieczki tuż za czeską granicę, gdzie w licznych sklepach spożywczych można było nabyć niektóre dobra taniej niż w naszym kraju - między innymi jedną butelkę pewnego trunku, dwie butelki innego plus skrzynkę trzeciego na głowę. Albo słynną czeską czekoladę o akademickiej nazwie. Do tego było tam kilka restauracji serwujących tradycyjne dania naszych sąsiadów. Zniesienie granic zakończyło legendę tego miejsca (MS).O próbach zbycia przejścia w Golińsku
Wałbrzych region: kto kupi przejście graniczne - za mniej?

WAŁBRZYCH POWIAT: KTO KUPI... PRZEJŚCIE GRANICZNE? (FOTO)

Inne budynki z duszą zmieniające właściciela lub przeznaczenie:
- były dworzec Wałbrzych Towarowy - Wałbrzych: Nasz najstarszy dworzec w rusztowaniach [FOTO]
Dworzec Wałbrzych Towarowy - jest szansa na nowe życie [ZDJĘCIA]
- była fabryka na Podgórzu - Podgórze: czy ktoś chce kupić dawną fabrykę? (FOTO)
- dawny Ratusz na Starym Zdroju - Stary Zdrój: Były Ratusz czeka na nowego właściciela [ZDJĘCIA]
- Dawny bank Stary Zdrój - Stary Zdrój: Dwie sąsiednie kamienice do sprzedaży [FOTO]
- Dawny Pedet - Śródmieście: kultowy Pedet czeka na nowego właściciela (FOTO)
- Kamienica przy ul. Słowackiego - WAŁBRZYCH: KAMIENICA Z PRZESZŁOŚCIĄ NA SPRZEDAŻ)
- ul. Internatowa: Wałbrzych: Żołnierze wybrali siedzibę. Kiedy się wprowadzą? [FOTO]
- Areszt Śledczy: BYŁY ARESZT ŚLEDCZY ZMIENI PRZEZNACZENIE?
- Szpital Uzdrowiskowy Zuch -Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?

- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie
- Kalkomania - Wałbrzych: Budynek byłej Kalkomanii na sprzedażfot. JK
oprac. MS, ELW