Wałbrzyski zabytkowy obiekt z przeszłością zyska nową szansę. Po latach nieudanych prób sprzedaży były kompleks szpitalny znalazł nabywcę - przedsiębiorcę z Wałbrzycha.

Za nami kolejny przetarg

570 tys. zł - tyle wyniosła ostateczna cena uzyskana w przetargu nieograniczonym na nieruchomość zabudowaną przy ul. Moniuszki 110 w wałbrzyskiej dzielnicy Gaj. Zgodnie z pismem z 24 czerwca 2021: Komisja konkursowa powołana przez dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu [...] wybrała ofertę pana Krzysztofa Michalaka.


To kolejny już rozstrzygnięty przetarg, dzięki któremu były szpital na Gaju miał wreszcie trafić w ręce osoby lub firmy i zyskać nowe przeznaczenie. Niszczejący obiekt czeka na taką sposobność od lat. Ta jednak wydaje się być bardziej obiecująca niż wcześniejsze, ostatecznie niesfinalizowane.Wiele lat oczekiwania i szansa?

Były szpital na Gaju to kompleks o wymiarach ponad 2,5 ha, w skład którego wchodzą budynki o łącznej powierzchni użytkowej 6765,5 m kw. Całość była już wystawiana na sprzedaż w 2010 i 2011 roku, a potem ponownie w styczniu 2018 roku za 508 500 zł. Pojawili się potencjalni klienci, ale zrezygnowali po oględzinach. W lipcu tegoż roku ogłoszono nową cenę za całość - 380 000 zł. I wówczas znalazł się nabywca - firma ZON24 z Kielc zajmująca się wyburzeniami. Do finalizacji kupna jednak nie doszło, a szpital nadal czekał na lepsze czasy.
Być może nadeszły one w 2021 roku, kiedy ceny nieruchomości poszły w górę, ceny mieszkań w naszym mieście szybują, a dawny plan zagospodarowania przestrzennego wskazujący kompleks jako obiekt ochrony zdrowia, a stał się teraz w aktualnym studium "zespołem zabudowy jednorodzinnej objętej ochroną konserwatorską". Piękny grunt z zabytkowym dodatkiem zabudowy w rękach wałbrzyskiej firmy budowlanej może wreszcie zyskać dawno wyczekiwany impuls do zmiany i sposobność do ratunku zabytkowej części kompleksu.Obiekt z historią

Zlikwidowany w 2003 roku szpital dziecięcy odtąd stoi pusty i porasta drzewami. Wybudowano go jako ówczesny szpital powiatowy w 1895 roku, zmodernizowano i rozbudowano po I wojnie światowej. W piwnicy mieściły się pomieszczenia techniczne, na parterze część dla kobiet oraz rejestracja, gabinet konsultacji i laboratorium, na pierwszym piętrze część dla mężczyzn oraz sala operacyjna i pracownia rentgenowska, a na drugim znajdowały się mieszkania służbowe.

Po II wojnie Armia Czerwona przejęła obiekt na lazaret i dysponowała nim do 1948 roku. Wtedy Polacy przekształcili go na szpital ginekologiczno-położniczy, oddział przeniesiono ze Szpitala Spółki Brackiej (Nr 2) i ze zlikwidowanego oddziału ginekologiczno-położniczego dr Czyżewicza przy ul. Matejki 5. W roku 1950 mali wałbrzyszanie umierali masowo na groźne choroby zakaźne, więc na Gaj przeniesiono ze Szpitala Spółki Brackiej także oddział dziecięcy, do tzw. czerwonego budynku zakaźnego.W 1952 roku szpital otrzymał nazwę Szpitala nr 3. Do 1964 przeprowadzony został remont budynku B i po nim placówka dysponowała już 225 łóżkami dziecięcymi. W 1979 przemianowano ją na Specjalistyczny Zespół Opieki nad Matką i Dzieckiem. W roku 1990 oddano do użytku wybudowany dużym kosztem i wysiłkiem pawilon diagnostyczny z zapleczem usługowo-technicznym. W latach 90-tych szpital systematycznie podupadał, bo w mieście spadała liczba dzieci. W 2000 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zadecydował o jego likwidacji i mimo protestów załogi przeniesiono go w 2003 roku na ul. Batorego, gdzie utworzono 115 łóżek dla dzieci.
Budynki całego kompleksu na Gaju są obecnie mocno zrujnowane.


MS, ELW
fot. JK, archiwalne Elżbieta Węgrzyn