Drodzy Państwo, o metabolizmie zazwyczaj słyszymy w kontekście odżywiania, odchudzania, czy aktywności fizycznej. I tu rodzi się pytanie, jaki mamy wpływ na jego tempo oraz efektywną pracą nad spadkiem naszej wagi. Jak podkręcić metabolizm - radzi Sandra Kilian z centrum dietetycznego Naturhouse w Świdnicy.

Tak to prawda, Drogie Panie, mężczyźni posiadają szybszą przemianę materii niż kobiety, nawet w stanie spoczynku. Nie na wszystko mamy wpływ, ale możemy wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, modyfikacje dotyczące stylu życia, które pomogą nam podkręcić metabolizm.


Posiłki i ich składniki

Po pierwsze, postaw na regularne posiłki, niech będą one mniejsze objętościowo, ale ich odstęp czasowy nie powinien przekraczać 3-4 godzin. Twój organizm szybko przyzwyczai się do regularnych posiłków, często naszą regularność zabija brak czasu. Pamiętaj, Twoim drugim śniadaniem może być jogurt, otręby i owoc - i czy nie znajdziesz w swoim grafiku 3 minut czasu by go zjeść? Dla chcącego nic trudnego.

Kolejna kwestia to urozmaicone posiłki, ważne jest zarówno, w jakich porach dnia jemy posiłek, jak i to, co jemy. Dieta powinna być urozmaicona: bogata w warzywa, nabiał, białko, węglowodany złożone, a także owoce. Monotonia prowadzi do niedoborów składników odżywczych.


Często słyszę w gabinecie, że pacjent rozpoczyna swój dzień od filiżanki kawy, a pomija zupełnie śniadanie, bądź je śniadanie zdecydowanie za późno. Można to powtarzać do znudzenia – śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jego spożywanie naprawdę podkręca metabolizm. Nie wierzysz? Spróbuj! W dodatku, jeśli posiłek będzie ciepły, przemiana materii przyspieszy jeszcze bardziej.

Błonnik, który znajduje się w pełnoziarnistych produktach spożywczych, "daje radę" i naprawdę przyspiesza Twój metabolizm. Ogólnie rzecz biorąc, warto wyeliminować białe pieczywo i zamienić je na pełnoziarnisty, ciężki, zdrowy i odżywczy chleb.
Woda to podstawa

Nie zapominajmy o piciu wody! Picie odpowiedniej ilo
ści wody nie tylko jest po prostu zdrowe, ale wspomaga proces odchudzania. Dodatkowo, jeśli mamy skłonność do puchnięcia i zatrzymywania wody, wprowadzenie regularnego picia powinno pomóc w pozbyciu się tego problemu. Wiele osób bagatelizuje tę zasadę, bo uważa, że nie czuje pragnienia, albo że nie potrzebuje i nie będzie w siebie wmuszać. To nieprawda. Picie wody to zwykły nawyk: można się tego nauczyć, a korzyści jest naprawdę wiele. Każdy z nas potrzebuje indywidualnej ilości wody, ale takie minimum to około 1,5 l dziennie.Dodatki specjalne

Dodaj specjalne dodatki do diety. Sposobem, który tak
że może nam pomóc, jest zabawa składnikami w diecie. Dodając ostre przyprawy czy ostrą paprykę chilli podkręcamy metabolizm. Podobnie działa cynamon i kardamon, który świetnie sprawdzi się we wszystkich daniach z owocami (np. jabłkami).

Ruch - on również pomoże nam w lepszej pracy metabolizmu. Ruszaj się minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut. Idealnie byłoby, gdybyśmy codziennie znaleźli pół godziny na ruch. Postaw na umiarkowany wysiłek wykonywany bez przerw. Taki trening normalizuje poziom cukru we krwi, zmniejsza apetyt, poprawia metabolizm!


Witamina "S"

I drodzy Państwo - sen! Tak on również ma wpływ na naszą przemianę materii, zarówno zbyt krótki sen nie jest naszym sprzymierzeńcem, aby nasz metabolizm poprawnie funkcjonował, jak i odwrotnie, zbyt długi sen nie przysłuży się jego poprawnej pracy.

Mam nadzieję, że powyższe rady podpowiedzą Ci, jak przyspieszyć metabolizm, a także - poprzez unikanie pewnych rzeczy - jak nie spowalniać przemiany materii. Powyższe rady bardzo łatwo zastosować w codziennym życiu, wystarczy chcieć wyglądać zgrabniej… do dzieła!


Sandra Kilian
z centrum dietetycznego Naturhouse w Świdnicy


Polecamy również inne teksty z cyklu: DIETETYK RADZI:
JAK CIESZYĆ SIĘ ŚWIĘTAMI I NIE PRZYTYĆ? [PRZEPIS]
CZY WARTO JEŚĆ GRZYBY?
DRUGIE ŚNIADANIE DO SZKOŁY - POMYSŁY PYSZNE I ZDROWE
DIETETYK O KARCZOCHU - ZWYKŁA ROŚLINA O NIEZWYKŁYM DZIAŁANIU [PRZEPISY]
LATO I WAKACJE TO LODOWYCH RADOŚCI CZAR...

OD MLEKA DO SAMODZIELNEGO JEDZENIA

DZIECKO PRZY STOLE - DRAMAT NAD TALERZEM
ZUPA - NIEDOCENIONY DIETETYCZNY STRONNIK [PRZEPIS]
JAK SŁODZIĆ ZDROWIEJ? SŁOWO O ZAMIENNIKACH
NAJZDROWSZY CHLEB UPIECZESZ SAMODZIELNIE [PRZEPIS]
DETOKS NA WIOSENNY PRZYPŁYW ENERGII [+PRZEPIS]
PĄCZKI I LEKKIE FAWORKI - PO NICH NIE PRZYTYJESZ [PRZEPISY]
NATURALNE AFRODYZJAKI NA TALERZU [PRZEPIS]
SMACZNE I ZDROWE POTRAWY KARNAWAŁOWE [PRZEPISY]

NOWY ROK, POCZĄTEK I OCZEKIWANIA, A STARE POSTANOWIENIA

ŚWIĄTECZNE INSPIRACJE - PRZEPISY KULINARNE
SŁODYCZE MOGĄ BYĆ SMACZNE I ZDROWE

TRADYCYJNA NALEWKA ZAMIAST FARMACEUTYKÓW
DYNIA TO NIE TYLKO JESIENNA DEKORACJA
JEDZENIE NIEJEDNO MA ZNACZENIE
ALKOHOL A DIETA. ALKOHOL A ZDROWIE
JAK SPRAWIĆ BY NASZE DZIECKO BYŁO SZCZUPŁE?

LETNIE WARZYWA I OWOCE ORAZ SEKRETY FASOLKI

PALISZ? RZUCISZ I UTYJESZ... JAK TEMU ZAPOBIEC?
KONSUMENCIE, NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ
TRUSKAWKI - NISKOKALORYCZNE, ALE CZY ZDROWE?
JAK SKUTECZNIE ROZPOCZĄĆ ODCHUDZANIE I NIE ZWARIOWAĆ?
 ODCHUDZANIE - JAK WYTRWAĆ, GDY JUŻ ZACZĘLIŚMY?

CZAS NA GRILLA, ZDROWEGO GRILLA [PRZEPISY]
JAJKO W KUCHNI - JEŚĆ, CZY NIE JEŚĆ?
NOWALIJKI MĄDRZE W KUCHNI I NA TALERZU
WODA MA OGROMNE ZNACZENIE. KTÓRĄ WYBRAĆ, ILE PIĆ?

DIETA A ODPORNOŚĆ - CO JEŚĆ BY BYĆ ZDROWYM?
DIETETYK RADZI: DO SWOJEJ KUCHNI I APTECZKI PRZEMYCAJ IMBIR

Masz pytanie do dietetyka? Napisz do nas na redakcja@walbrzychdlawas.info