Woda, źródło życia tak cenna, a od dawna traktowana po macoszemu. Dbajmy o nawyk picia wody od najmniejszych lat bo woda MA ZNACZENIE - radzi Sylwia Kamińska, dietetyk kliniczny. Zachęcamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi wody.

Wszyscy wiemy, że trzeba pić wodę zatem jak to się dzieje, że o tym zapominamy. Pijemy wodę zwłaszcza latem, kiedy jest gorąco. Niestety woda coraz częściej ustępuje miejsca sokom kartonowym, słodkim i gazowanym napojom, które gaszą pragnienie ale nie zapewniają odpowiedniego nawodnienia. Pamiętajmy o tym, że woda jest głównym składnikiem organizmu. Bierze udział we wszystkich procesach jakie zachodzą w naszym ciele, jest częścią soku żołądkowego, tkanki tłuszczowej, bierze udział w termoregulacji i detoksykacji organizmu i tak wymieniać można bez końca.

W swojej karierze wielokrotnie słyszałam od pacjentów zapewnienia o wypijaniu dużej ilości wody. Problem powstawał w chwili w której zaczynałam drążyć temat. Kawa, herbata, ziółka, czy zupa to nie woda! Owszem te produkty dostarczają płynów ale nie mówimy o nich w kontekście picia wody. Niestety często nie potrafimy odróżnić uczucia głodu od pragnienia i często sięgamy po przekąskę zamiast po szklankę wody.

Skutki jej niedoboru mogą nieść za sobą wiele, bardzo nieprzyjemnych i niebezpiecznych konsekwencji min. rozdrażnienie, bóle głowy, problemy skórne, obrzęki, pogorszenie pracy narządów wewnętrznych np. serca, zakwaszenie organizmu. Czy ważne jest jaką pijemy wodę? Tak i nie, jeśli picie wody jest naszym odwiecznym problemem należy skupić się przede wszystkim nad zmianą tego nawyku, a w drugiej kolejności analizować jej skład.

Wodę możemy podzielić na różne kategorie, ze względu na stopień mineralizacji:

  • niskozmineralizowane poniżej 500 miligramów / litr
  • średniozmineralizowane od 500 do 1500 miligramów na litr
  • wysokozmineralizowane powyżej 1500 miligramów na litr

Również stopień nasycenia CO2 może być różny, mamy wody wysoko, średnio nasycone lub nienasycone. Obecnie na naszym rynku możemy przebierać w wodach butelkowych, sugerować się smakiem, nazwą lub składem. Jedne wody będą bogatsze w wapń inne w magnez jeszcze inne w żelazo.

Którą wodę zatem wybrać dla siebie? Oto kilka podpowiedzi:

  • Osoby chorujące na nadciśnienie powinny unikać wód o dużej zawartości sodu i wybrać np. Primaverę
  • Kobiety w ciąży powinny stosować wodę niskozmineralizowaną
  • Będąc na diecie lepiej wybierać wodę bogatą w magnez i wapń np. Cisowiankę
  • Jeśli łamią ci się paznokcie, borykasz się z osłabieniem lub cierpisz na anemię wybierz wodę bogatą w żelazo np. Galicjankę
  • Osoby cierpiące na refluks żołądkowo- przełykowy powinny unikać wody gazowanej
  • W profilaktyce osteoporozy zadbajmy o właściwą podaż wapnia w diecie wybierając np. Staropolankę 2000 lub Muszyniankę.

Wody butelkowe to tylko jedna z opcji, mamy jeszcze wody lecznicze które pijemy z konkretnym wskazaniem, wody filtrowane przez różnego rodzaju dzbanki czy filtry zakładane w domu. Jeśli jest zimno i chcemy się ogrzać pijmy ciepłą wodę, jeśli smak wody nie do końca nam odpowiada, wystarczy dodać odrobinę soku z cytryny czy kilka liści mięty. Dorosła zdrowa osoba powinna wypijać około 30 ml wody na kg masy ciała. Dbajmy o nawyk picia wody od najmłodszych lat, bo woda MA ZNACZENIE.


Polecamy również inne teksty z cyklu: DIETETYK RADZI:

DIETA A ODPORNOŚĆ - CO JEŚĆ BY BYĆ ZDROWYM?

DIETETYK RADZI: DO SWOJEJ KUCHNI I APTECZKI PRZEMYCAJ IMBIR


Sylwia Kamińska, dietetyk kliniczny

Masz pytanie do dietetyka? Napisz do nas na redakcja@walbrzychdlawas.info