Data wydarzenia: 25.07.2020 12:00 - 30.08.2020 19:00
Miejsce wydarzenia: Pałac Struga

Przypominamy, że w Pałacu Struga można ze smakiem pomagać ratować zabytek!


Cały dochód ze sprzedaży lodów, napojów, biletów, koszulek, cegiełek i publikacji Fundacja Pałac Struga przeznacza na prace konserwatorskie dotyczące portretów cesarzy w sali balowej. Fundacja nie zatrudnia pracowników - pomagają wolontariusze, w tym roku dołączyli Maja, Iza, Viktoria i Jaś.

- Mamy też weteranów festiwalowych: to Karolina, Kacper i Szymon. Prosimy więc o wyrozumiałość dla naszych wolontariuszy - dopiero zdobywają pierwsze szlify zawodowe i poświęcają swoje wakacje, aby nam pomóc.
Prace konserwatorskie prowadzi mgr Ewa Czechowska, a pomagają jej wolontariuszki: Paulina i prezes Fundacji Pałac Struga - mówią opiekunowie pałacu.Co weekend, w godzinach 12:00-20:00 można delektować się oryginalnymi smakami lodów rzemieślniczych, a podczas zwiedzania pałacu można obserwować postęp tegorocznych prac konserwatorskich w sali balowej. Zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach od 12:00 do 18:00.- Zajadając pyszne, rzemieślnicze lody pomagacie Państwo w finansowaniu prac konserwatorskich dotyczących malowideł renesansowych w sali balowej Pałacu Struga. Ubytki w portretach: Karola IV, Wacława IV, Zygmunta i Alberta II zostały już uzupełnione i wypunktowane. Za jakiś czas wrócimy jeszcze do nich, aby zająć się sentencjami nad portretami i podpisami pod tondami. Obecnie pracujemy nad kolejnymi 3 portretami władców - informują opiekunowie zabytku.

Tegoroczne prace są możliwe dzięki dotacji przyznanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Renowacji poddane zostaną wszystkie do tej pory odsłonięte portrety Cesarzy Rzymskich i Cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Ukryte do tej pory portrety na ścianie południowej mają być odsłonięte i zabezpieczone.W s
oboty i w niedziele o pełnych godzinach od 12:00 do 18:00 można zwiedzać pałac z przewodnikiem poznając niezwykłą historią obiektu i regionu. Dochód z biletów Fundacja Pałac Struga przeznacza na prace konserwatorskie w sali balowej oraz na montaż kolejnych okien na drugim piętrze pałacu. Kolejne 8 okien na drugim piętrze oraz drzwi balkonowe na pierwszym piętrze pojawią się jesienią.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyznał fundacji dotację, dzięki której będzie można kontynuować zabezpieczanie wnętrz pałacowych od negatywnych skutków działań atmosferycznych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomoże natomiast sfinansować wymianę kolejnych okien - dzięki dofinansowaniu jesienią pojawi jeszcze ich jeszcze dziesięć: na drugim piętrze w elewacji frontowej i na elewacji południowej - od strony parku.Podczas zwiedzania pałacu można zobaczyć wystawę malarstwa, rysunku i ceramiki. Prace wpisały się w przestrzeń pałacu tworząc galerię sztuki. Program wydarzeń tegorocznego lata: PAŁAC STRUGA: LATO 2020