Jedni cenią nowoczesność, inni budynki z duszą. Ci drudzy będą wkrótce przebierać w mieszkaniach komunalnych w Wałbrzychu. Kolejne dwie kamienice w centrum przeznaczono do generalnego remontu.

Kolejne mieszkania w Śródmieściu

Pierwsze dwie kamienice zaplanowane do remontu za środki Europejskiego Banku Inwestycyjnego i BGK, przy ul. Niepodległości 14 i 16, już przekazano wykonawcy, tymczasem miasto poszukuje firmy, która podejmie się remontu kolejnych dwóch kamienic - tym razem w Śródmieściu.

- Złożyliśmy wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego i rozpisujemy kolejny przetarg, tym razem na przebudowę kamienic przy ul. Gen. Zajączka. Koncentrujemy się na ich kompletnej przebudowie kamienic w ramach programu rewitalizacji, ale nie zapominamy o budownictwie nowoczesnym - zaznacza Roman Szełemej. Zaplanowano wykonanie robót budowlanych
podzielonych na dwa zadania:
- „Poprawa efektywności energetycznej budynku przy ul. Zajączka 7 w Wałbrzychu poprzez termomodernizację i remont”
- i „Poprawa efektywności energetycznej budynku przy ul. Zajączka 8 w Wałbrzychu poprzez termomodernizację i remont”.- W budynkach tych powstanie łącznie 19 mieszkań, szacowany koszt tej inwestycji to 7,1 mln zł, a dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego to ponad 3 mln zł. Działania remontowe rozpoczęte będą latem, najpewniej w lipcu - zapowiada Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego Ratusza. Dla porównania, rozpoczęty remont dwóch budynków na Podgórzu Niepodległości 14 i 16 kosztować będzie 6,9 mln zł brutto. W kamienicach tych powstanie łącznie 31 mieszkań, w tym 7 przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. 16 mieszkań będzie w budynku nr 14, a 15 w sąsiednim pod nr 16. 

Pełna lista i zdjęcia kamienic, w których po przebudowie powstaną nowe mieszkania komunalne finansowane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Gospodarstwa Krajowego: WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Zaplanowano prace


Kamienice przy ul. Zajączka 7 i 8 czekają roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe, w tym zasypanie piwnic. Wykonane będą izolacje poziomych i pionowych ścian fundamentowych budynku, iniekcje krystaliczne, roboty posadzkowe, murarskie, tynkarskie, a także wymiana stropów, roboty wykończeniowe i malarskie, wymienione będą biegi schodowe ze spocznikami, a także powstaną nowe dachy. W budynkach wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa, dociepleniem objęte zostaną elewacje tylne oraz ściany przechodu.

Wykonawca zadba też o wykonanie obróbek blacharskich, wymianę rynien i rur spustowych oraz parapetów zewnętrznych, a także wykona szyby windowe w każdym z budynków oraz zamontuje w nich dźwigi. Remont obejmuje też wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej wraz z odbudową nawierzchni, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i instalacji gazowej. Budynki zyskają kotłownie
nowe przewody wentylacyjne, drenaż, a także nową instalację elektryczną, teletechniczną i fotowoltaiczną.
Na koniec wykonawca zadba też o zagospodarowanie terenu przyległego od nawierzchni utwardzonej po uporządkowanie zieleni.

Firmy zainteresowane tym kontraktem mogą się zgłaszać do 2 czerwca 2020 do Biura Obsługi Klienta UM w Wałbrzychu. Prace remontowe w obu kamienicach powinny być zakończone w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

O czynszach i zasobach miasta pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: ILU PŁACI ZA MIESZKANIE, A ILU WCIĄŻ TEGO UNIKA? [STATYSTYKI]
WAŁBRZYCH: NOWE ZWYŻKI CZYNSZÓW MIESZKANIOWYCH
WAŁBRZYCH I JEGO MIESZKANIA: ZASOBY, ZMIANY, POTRZEBY I PLANY (FOTO) 

Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA!
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]


Mieszkania komunalne przy ul. Husarskiej:

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


Remonty przy ul. Osiedleńców, Szczecińskiej i Różanej
20 BUDYNKÓW DO REMONTU. BĘDĄ NOWE MIESZKANIA [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH: UL. OSIEDLEŃCÓW - BĘDZIESZ CHCIAŁ TUTAJ ZAMIESZKAĆ


Mieszkania komunalne przy ul. Staszica:

WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO)
BUDYNEK NA UL. STASZICA - WKRÓTCE POCZĄTEK BUDOWY [WIZUALIZACJE]
NOWY BUDYNEK MIESZKALNY NA UL. STASZICA [WIZUALIZACJE]


Mieszkania remontowane:
WAŁBRZYCH: WIELE REMONTÓW, ALE NADAL OGROMNE POTRZEBY [STATYSTYKI]
WAŁBRZYCH: REMONTUJĄ DZIESIĄTKI KAMIENIC W CAŁYM MIEŚCIE (FOTO)

oprac i fot. Elżbieta Węgrzyn