Podczas spotkania rewitalizacyjnego w Śródmieściu mieszkańców Wałbrzycha interesowały zmiany przeznaczenia budynków oraz m.in. gruntu położonego naprzeciwko Muzeum Porcelany, pomiędzy Śródmieściem a galerią Victorią, a także gdzie w ścisłym centrum mogą powstać nowe mieszkania.

Na spotkaniu, które odbyło się 3 października w atrium Biblioteki pod Atlantami poruszono kwestie remontów, planowanych przekształceń zabytkowych budynków oraz budownictwa mieszkaniowego w Śródmieściu.

Remontować na mieszkania?

Przy okazji remontu ul. Przemysłowej i budowy parkingu poruszono kwestię remontu budynku przy ul. 1 Maja 41 - dawnego kasyna, a następnie części kompleksu przekształconego na mieszkania. - Nikt budując go nie przewidywał, że to będą mieszkania komunalne. Skala wyzwań w nim jest gigantyczna, konieczna jest wymiana całej infrastruktury wewnętrznej. Wypada się zastanowić, czy takie gmachy przeznaczyć do celów społecznych, a jego mieszkańcom dać nowe mieszkania - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Z pewnością temat tego i innych gmachów z przeszłością jeszcze powróci w dyskusjach podobnie jak możliwość budowy nowych mieszkań w Śródmieściu. Prezydent zapowiedział, że remonty dofinansowane z RPO dla wspólnot, a także kompleksowe działania dofinansowane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego obejmują podwyższenie standardu mieszkań w starej substancji mieszkaniowej Śródmieścia, m.in. budowę wind. O projektach i planach piszemy - ZA TRZY LATA ŚRÓDMIEŚCIE ZMIENI SIĘ NIE DO POZNANIA. Mieszkańcy pytali też o plany wobec konkretnych działek gruntu i gmachów.


Plac naprzeciwko Muzeum Porcelany

Mieszkańców interesowało, czy na wykupionym przez miasto gruncie przy ul. 1 Maja naprzeciwko Muzeum Porcelany stanie nowy budynek. - Miasto wykupiło ten grunt. Czekamy na propozycje, co można tutaj stworzyć - zaznacza prezydent Wałbrzycha. Obecny na spotkaniu urbanista miejski przypomniał, że w tym miejscu stały kiedyś kamienice i możliwe jest ich odtworzenie, a grunt przy orliku i ZSP nr 5 pomieści więcej niż jeden budynek. - By Śródmieście mogło zostać zrewitalizowane powinno tu się sprowadzić 8 - 15 tys. mieszkańców - mówi Robert Szymala, urbanista miejski. Trudno wyobrazić sobie by choć część z tej brakującej rzeszy mieszkańców zjawiła się tu bez gruntownych remontów starych kamienic i podniesienia ich standardu, a także budowy nowych mieszkań.W Śródmieściu znajdują się miejsca, które mogą być przeznaczone pod budownictwo jak choćby  odtworzenie zabudowy bądź budowa nowej na ul. Młynarskiej, Małej, Traugutta, czy Kasztanowej w okolicy Porcelany Krzysztof. Zakład ten użytkuje już teren znacznie mniejszy niż niegdyś, planuje też przeniesienie produkcji do strefy ekonomicznej. 
Grunt przy galerii i była drukarnia


Mieszkańcy pytali też o budynek po byłej drukarni na Alei Wyzwolenia oraz grunt przy Hali Wałbrzyskich Mistrzów od dawnego dworca towarowego ku kompleksowi galerii Victoria. - Poczyniliśmy starania przejęcia budynku po byłej drukarni i mamy nawet pomysł jego zagospodarowania, ale miasto nie może być jedynym sponsorem rewitalizacji. Może stwarzać też do niej dogodne warunki - komentuje prezydent Wałbrzycha. Przypomniał o ratunku przez miasto kamienicy Pod Kotwicą i innych gmachów w centrum, jednak zaznaczył, że nie każdy budynek może liczyć na podobne kroki. - Jeśli budynek po drukarni i inne podobne wykupimy, nie będziemy mieć dochodów w postaci podatku od nieruchomości. Pocieszające jest to, że pierwszy raz od lat w mieście powstają budynki przygotowywane przez dewelopera, jest też zainteresowanie gruntami - dodaje Szełemej.Obecny na spotkaniu przedstawiciel biura nieruchomości zaznaczył, że budynek po drukarni i grunt między Śródmieściem a galerią są obecnie wystawione na sprzedaż. Mieszkańcy zainteresowali się, dlaczego na tym ostatnim nie powstało nowe osiedla mieszkaniowe. - Prywatny inwestor, do którego grunt należy nie był zainteresowany respektowaniem wskazówek konserwatora i zabytkowego statusu dworca towarowego. Sądzę, że ożywienia budowlanego w tamtym rejonie można spodziewać się po budowie przystanku Wałbrzych Centrum - zapowiada urbanista miejski. 


Polecamy:
ZA TRZY LATA ŚRÓDMIEŚCIE ZMIENI SIĘ NIE DO POZNANIA.
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA!
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]

Przykłady projektów dofinansowanych:
SALA ŚLUBÓW I USC - GDZIE OSTATECZNIE TRAFIĄ?
BUDYNEK PRZY UL. MATEJKI 5. CO W NIM BĘDZIE?

Rewitalizacja w Śródmieściu
CZY WARTO MIESZKAĆ W ŚRÓDMIEŚCIU?
POKOCHALI WAŁBRZYCH; W ŚRÓDMIEŚCIU DOBRZE SIĘ MIESZKA

WAŁBRZYCH MA PROGRAM REWITALIZACJI

PIĘĆ MILIONÓW NA PLAN REWITALIZACYJNYElżbieta Węgrzyn