Na Husarskiej powstaje właśnie... blok medyczny. Połowa mieszkań nowego budynku komunalnego będzie przeznaczona dla lekarzy i pielęgniarek, którzy zechcą pracować w wałbrzyskich szpitalach.


Dwa budynki komunalne na ul. Husarskiej są gotowe od wiosny i mają już mieszkańców, obok powstają cztery bloki z programu Mieszkanie Plus, a w narożniku między dwoma zamieszkanymi już domami stoi wykańczany właśnie trzeci budynek komunalny. Jest mniejszy niż pozostałe, ma pięć pięter, będzie w nim 20 mieszkań. Gmina otrzymała go od Banku Gospodarstwa Krajowego w zamian za przekazanie mu prawa własności gruntu, na którym są budowane bloki w ramach Mieszkania Plus. Ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy. Jak powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, co najmniej 10 mieszkań w tym budynku będzie przeznaczonych dla personelu medycznego.

- Sprzętu w wałbrzyskich szpitalach jest coraz więcej i coraz bardziej wymyślny, za to coraz bardziej brakuje ludzi do jego obsługiwania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposaży oddziały pediatryczne w nowy sprzęt, ale nie da się zakwestować na pediatrę ani pielęgniarkę - mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podczas konferencji poświęconej najnowszej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na propozycję, aby urządzić wałbrzyski odpowiednik Orkiestry i zbierać środki na mieszkania dla pracowników ochrony zdrowia, których brak jest coraz bardziej dotkliwy, prezydent odpowiedział:

- Komisja Rady Miejskiej pozytywnie przyjęła dziewięć zgłoszonych przeze mnie wniosków, aby do nowego budynku komunalnego, który się kończy budować na ul. Husarskiej, wprowadzili się lekarze pediatrzy, neurolodzy, analityk laboratoryjny, specjalista, diagnosta. Tak było w latach 60-tych i 70-tych, że jeśli do Wałbrzycha przyjechał lekarz, otrzymywał mieszkanie lub prawo wybudowania domu. Teraz to pokolenie odchodzi z pracy i trzeba znaleźć nowych lekarzy. Zaakceptowałem między innymi wniosek pielęgniarki instrumentariuszki z uprawnieniami anestezjologa na bloku operacyjnym. Mamy wielki szpital, w którym pracuje 1600 osób, przez który rocznie przewija się kilka tysięcy pacjentów, a personelu jest coraz mniej i brak takiej osoby może sprawić, że w ogóle nie odbędzie się operacja - mówił Roman Szełemej.

W budynku na Husarskiej poza personelem medycznym zamieszkają także osoby wyprowadzone z domów przeznaczonych do rozbiórki. Wśród nowych mieszkań są kawalerki o metrażu 35,10 m, mieszkania dwupokojowe o metrażu 47,66 m oraz mieszkania trzypokojowe o metrażu 73,52 m. Mają balkony, w budynku będą windy, ale nie będzie piwnic, tylko wózkarnia i pomieszczenie gospodarcze.

Cztery budynki z programu Mieszkanie Plus są już prawie gotowe, ale zasiedlone będą prawdopodobnie pod koniec lutego lub na początku marca. Wykonawcą całej inwestycji jest firma IDS BUD Warszawa. Na osiedlu ma powstać jeszcze jeden budynek, również pięciopiętrowy.


Czytaj też:
PODZAMCZE HUSARSKA: JAKIE CZYNSZE I KOGO STAĆ NA MIESZKANIE?
HUSARSKA: DO KIEDY NABÓR WNIOSKÓW I SKĄD TEN POŚLIZG? (FOTO)
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!
PODZAMCZE-HUSARSKA: KIEDY NOWE DOMY BĘDĄ UKOŃCZONE? (FOTO)Magdalena Sakowska
Foto: JK