Siódmy z planowanych ośmiu budynków i trzeci z planowanych czterech bloków komunalnych na małym osiedlu przy ul. Husarskiej w rejonie Podzamcza został 10 września 2019 uroczyście otwarty - mieszkańcy odebrali klucze, wprowadzą się tam 23 rodziny.


O budowie pisaliśmy kilka dni temu: WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA? To ten budynek komunalny, o którym pisaliśmy wcześniej: PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI. Jest w nim ostatecznie osiem mieszkań o specjalnym statusie - do trzech z nich zgłosili się lekarze, do dwóch pielęgniarki, jedno zajmie strażak, a dwa policjanci. Pozostałe lokale zostały przeznaczone dla wałbrzyszan, którzy musieli opuścić budynki czekające na rozbiórkę albo remont kapitalny. Pochodzą oni ze Śródmieścia, Sobięcina, Starego Zdroju, Podgórza, Nowego Miasta. Jedna rodzina zrezygnowała, mieszkanie zostanie przydzielone innej spełniającej warunki. Czynsz wynosi ponad 17 zł za metr kwadratowy.- Ci, którzy nie bywają na Sobięcinie czy Podgórzu, nie wyobrażają sobie, jak się mieszka bez ciepłej wody, w mieszkaniu ogrzewanym piecem, z toaletą na korytarzu, kiedy ma się 80 lat. W Wałbrzychu potrzeba 1500 - 2000 mieszkań dla tych, którzy chcieliby tu zostać, nie wyjeżdżać, być ważnymi dla miasta i pomagać je zmieniać. Remontujemy w centrum kilkaset mieszkań dla tych, którzy nie chcą się przemieszczać z Podgórza, Sobięcina, Śródmieścia, gdzie będzie najwięcej rozbiórek. Te mieszkania są piękne, czynsz komunalny, wyższy niż gdzie indziej, ale i tak nie pokrywa on kosztów utrzymania tego budynku. Mieszkania są gotowe do zamieszkania, inaczej niż deweloperskie, których wykończenie do zamieszkania kosztuje 30% wartości - mówił podczas przekazania kluczy prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Na niewielkim osiedlu przy Husarskiej planowany jest jeszcze jeden dom, o czym pisaliśmy: PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK! Według planów ma to być budynek komunalny z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego - tak powstały dwa pierwsze bloki oddane już na Husarskiej. Dlatego dziś oddany budynek nosi numer ósmy, a nie, jakby się należało spodziewać, siódmy. Prezydent potwierdził, że ostatni z bloków powstanie:

- Jest plan i projekt kolejnego budynku, w ciągu kilkunastu miesięcy chcemy wyremontować tę ulicę i dodać trochę miejsc parkingowych, ale nie dla wszystkich. To nie jest osiedle dla wszystkich, którzy mają samochody. Będziemy poprawiać, ale w przyszłym roku, jak się budowa zakończy - zapowiada Roman Szełemej.Budynek oddany obecnie jest mniejszy niż te z programu Mieszkanie Plus, ma pięć pięter. Wśród nowych mieszkań są kawalerki o metrażu 35,10 m, mieszkania dwupokojowe o metrażu 47,66 m oraz mieszkania trzypokojowe o metrażu 73,52 m. Mają balkony, w budynku są windy, ale nie ma piwnic, tylko wózkarnia i pomieszczenie gospodarcze.- Dla nas to jest Ameryka. Nasz budynek miał zostać przeznaczony do rozbiórki, ostatecznie zakwalifikowano go do remontu. Mieszkaliśmy na parterze, zawilgocone mieszkanie, zapadające się podłogi. Zapłacimy niecałe 1000 zł za 48 metrów, ale gdybyśmy policzyli węgiel do opalania tamtego mieszkania, które było większe, to wcale ten czynsz nie jest taki wielki. Zdarzało się, że kaloryfery były gorące, a w mieszkaniu 16 stopni. Wiemy, jak to jest wracać po 12 godzinach w pracy do lodowatego mieszkania, kiedy pierwszą rzeczą jest zapalić w piecu - mówią państwo Elżbieta i Roman ze Starego Zdroju, dla których klucze do nowego mieszkania były prezentem na 30-tą rocznicę ślubu.

W budynkach z rządowego programu Mieszkanie Plus na lokatorów czeka jeszcze około 20 mieszkań.


Mieszkanie Plus w Wałbrzychu:
WAŁBRZYCH HUSARSKA: MIESZKANIE PLUS - WOLNE LOKALE I WĄTPLIWOŚCI
PODZAMCZE HUSARSKA: MOŻNA JUŻ STARAĆ SIĘ O DOPŁATY DO CZYNSZU
WAŁBRZYCH: MIESZKANIE PLUS - NABÓR WNIOSKÓW ZAKOŃCZONY
PODZAMCZE HUSARSKA: JAKIE CZYNSZE I KOGO STAĆ NA MIESZKANIA? (FOTO)
PODZAMCZE-HUSARSKA: KIEDY NOWE DOMY BĘDĄ UKOŃCZONE? (FOTO)
HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!


Bloki komunalne:

WAŁBRZYCH: UL. HUSARSKA - MIESZKAŃCY OTRZYMALI JUŻ KLUCZE (FOTO)
PODZAMCZE - CO SŁYCHAĆ NA HUSARSKIEJ? (FOTO)
HUSARSKA NIESTETY Z POŚLIZGIEM - DLACZEGO?
WAŁBRZYCH: HUSARSKA - DLACZEGO OPÓŹNIENIE I JAKIE ZMIANY?
WAŁBRZYCH: BĘDĄ TRZY CAŁKIEM NOWE BUDYNKI KOMUNALNE. GDZIE?
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!

HUSARSKA - RUSZA NABÓR WNIOSKÓW NA MIESZKANIA
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
PODZAMCZE: RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)

PODZAMCZE: SĄ JUŻ FUNDAMENTY, BĘDZIE LISTA
PODZAMCZE: HUSARSKA - WIĘCEJ O NOWYCH MIESZKANIACH (FOTO)Magdalena Sakowska
Foto: JK