Wałbrzyszanie - Ewelina i Mirosław Kot razem z dziećmi - są jedną z dziewięciu rodzin, która spędzi święta w nowym mieszkaniu przy ul. Paderewskiego 15. 29 listopada odebrali oni klucze do nowego M. Mieszkania komunalne wybudowała miejska spółka MZB dzięki wsparciu finansowemu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czekali lata na M
- Czekaliśmy na mieszkanie ponad pięć lat, o tym, że otrzymamy nowe lokum dowiedzieliśmy się we wrześniu - mówią zadowoleni państwo Kot. Ich 68-metrowe mieszkanie ma trzy pokoje, w tym salon z aneksem kuchennym, do tego w pełni wyposażoną łazienkę.
Pozostali wyłonieni przez komisję lokatorzy zyskali mieszkania dwu- lub trzypokojowe 45 - 68 metrów kw. w czterokondygnacyjnym i dodatkowo częściowo podpiwniczonym gmachu. Do każdego z mieszkań powstała komórka lokatorska w piwnicy. Mieszkania ogrzewane są centralnie dzięki instalacji w kotłowni gazowej, kotłownia ta zapewnia również ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo, wszystkie media lokatorskie są opomiarowane indywidualnie dla każdego mieszkania. Na parterze budynku powstał też lokal użytkowy, który można wynająć.


Będzie więcej mieszkań
- Program budowy w Wałbrzychu mieszkań dzięki wsparciu BGK będziemy kontynuować. W naszym mieście potrzeba wielu mieszkań, ponieważ budownictwo mieszkaniowe nie było od lat realizowane, a stan wielu budynków jest na tyle zły, że trzeba je rozebrać. To nie pierwsze nowe mieszkania komunalne w tej dzielnicy i nie ostatnie - zapewnia prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i zaznacza, że po oddaniu w 2014 roku mieszkań na ul. Staszica, planowane są kolejne inwestycje zlokalizowane na tej ulicy. Co ciekawe, budynek przy ul. Paderewskiego 15 jest narożną plombą powstałą w miejscu gmachu rozebranego z powodu szkód górniczych. Podobna była przyczyna wyburzenia budynków na ul. Staszica, gdzie sukcesywnie powstają nowe zabudowania mieszkalne. Budownictwo mieszkaniowe jest jednym z elementów rewitalizacji Nowego Miasta.

Pierwsza budowa za MZB
Z wywiązania się z zakładanych terminów zadowolony jest Marek Małecki, prezes Miejskiego Zarządu Budynków. Miejska spółka pierwszy raz została zaangażowana w budowę nowych mieszkań, była wykonawcą i inwestorem przedsięwzięcia, wcześniej o środki z BGK aspirowała bezpośrednio sama gmina. - Traktujemy ten program pilotażowo, jako pierwszą z kolejnych realizowanych przez nas budów. Nie jest jeszcze rozstrzygnięte, czy kolejną budowę w tej dzielnicy poprowadzimy my - zaznacza Małecki. Budowa trwała rok, prace rozpoczęto w pierwszych dniach grudnia 2016, wykonawcą ich była firma Bud Max. Inwestycja kosztowała 2,171 mln zł, z czego ok. połowa - 1,035 mln zł to preferencyjny kredyt z BGK z terminem spłaty wyznaczonym na 25 lat. Pozostałe środki finansowania to ponad: 800 tys. zł środków gminy Wałbrzych, 268,5 tys. zł środków własnych MZB oraz 59 tys. zł udziału osób fizycznych.

Budowa nie tylko w Wałbrzychu?
Obecnie w Wałbrzychu, w dzielnicy Podzamcze, powstaje pięć nowych budynków w ramach programu Mieszkanie +, na ukończeniu są też dwa budynki komunalne. Podczas oficjalnego oddania mieszkań na Nowym Mieście obecni byli: wicewojewoda, burmistrzowie Jedliny-Zdroju i Głuszycy oraz Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK. Lokalni włodarze liczą na możliwość rozpoczęcia budowy mieszkań również u siebie. - Obecnie na mieszkania w Głuszycy czeka ponad 70 rodzin, większość z nich z dziećmi. Jeśli długo nie dostaną mieszkania wyjadą... - mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Zobacz też:
NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE NA PODZAMCZU I NA NOWYM MIEŚCIE
TRZY NOWE BUDYNKI POWSTANĄ W WAŁBRZYCHU!

Elżbieta Węgrzyn