Pisaliśmy już o planowanym Osiedlu pod Chełmcem i o zbliżającej się powoli do zakończenia budowie bloków na Husarskiej. A gdzie powstają lub mają powstać mieszkania należące w całości do miasta? I co z remontami tych, które już istnieją?


Komunalne

Jeśli chodzi o mieszkania komunalne, to planowana jest jeszcze budowa nowych bloków na Nowym Mieście przy ul. Staszica. Projekt ten jest w fazie omawiania z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego. Szczegółowo pisaliśmy o nim TUTAJ.Kolejne siedem mieszkań komunalnych ma powstać w kamienicy przy ul. Moniuszki 13/15, w której mieści się siedziba wałbrzyskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i w której kiedyś wybuchł pożar. Zapowiadaliśmy już tę inwestycję, przygotowania do niej mają ruszyć wkrótce.Według zapowiedzi prezydenta ma się też pojawić kilka nowych budynków komunalnych w ścisłym centrum Wałbrzycha, na działkach, które należą do miasta od dawna, albo na takich, które zostały przekazane niedawno. Była również mowa o nowym budynku na Sobięcinie. Na razie nie ma szczegółów.


Socjalne

Natomiast na ul. Przywodnej na Starym Zdroju dobiega końca przebudowa obiektu dawnego Zespołu Szkół Techniczno-Budowlanych.
20 nowych mieszkań socjalnych dla rodzin wielodzietnych, wybudowanych kosztem około 422,7 tys. zł z dotacją BGK, ma być oddanych do użytku w połowie października 2018 roku. - Z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej jesteśmy na etapie typowania rodzin wielodzietnych, które tam zamieszkają, Najliczniejsza ma siedmioro dzieci. W budynku zamieszka w sumie około 80 dzieci, przygotowujemy dla nich plac zabaw, odrębną sprawą jest boisko, to już temat na przyszły rok. Mamy dylemat, że lokale socjalne, jak na ul. 1 Maja, mają standard wielokroć lepszy niż mieszkania komunalne bez toalet, mają łazienki, natryski - przyznaje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.


Całkowicie nowe mieszkania socjalne powstaną też według zapowiedzi w budynkach po siedzibie MOPS przy ul. Beethovena. Będą miały charakter częściowo chroniony. Zupełnie nowe mieszkania dla niepełnosprawnych z ułatwieniami dla wózków inwalidzkich mają być tworzone w wyremontowanych parterowych lokalach w wielu dzielnicach miasta. W sporej liczbie starych kamienic parterowe mieszkania lub lokale usługowe są opuszczone.


Remonty
i zamiany

W przedstawionym na ostatniej sesji wieloletnim programie gospodarki zasobami mieszkaniowymi zapowiedziano poprawę stanu technicznego wałbrzyskiej zabudowy komunalnej i - po raz kolejny - przeznaczenie do rozbiórki budynków, które nie nadają się już do remontu. Jak mówiła przedstawiająca program Jolanta Pabisz, kierownik biura lokalowego urzędu miejskiego, wszystkie nowe mieszkania będą już miały łazienki i ekologiczne źródła ogrzewania. Poprawa stanu technicznego przełożyła się na wzrost zainteresowania wykupem mieszkań komunalnych. W ubiegłym roku do kasy miasta wpłynęło z tego tytułu 12 mln zł. - Nastąpił gwałtowny wzrost chętnych do kupna mieszkań na poprzednich warunkach i myślimy, że wpływy z tego tytułu będą teraz jeszcze większe - mówiła Jolanta Pabisz.Radni zgłosili problem osób starszych, które chcą zamienić mieszkanie większe na mniejsze, a paradoksalnie muszą radzić sobie z tym sami jeśli płacą regularnie czynsz, bo MZB bierze na siebie poszukiwanie takiego lokalu na zamianę tylko wtedy, jeśli najemca zalega z czynszem. - Takie osoby mogą się zgłaszać do mnie, wówczas ja wszczynam z inicjatywy takiego najemcy poszukiwanie chętnego do takiej zamiany i nie ma tu znaczenia, czy ktoś ma zaległości, czy nie, ale musi się zgodzić i druga strona, a bardzo wiele osób mieszka w nieatrakcyjnych lokalizacjach. Jeśli budynek jest w kiepskim stanie, możemy uruchomić procedurę jego opróżniania i dajemy wtedy mieszkanie zamienne - deklarował prezydent.

Z przeprowadzonej pod koniec 2011 roku diagnozy stanu zasobu komunalnego wynikało, że 97 % budynków komunalnych wybudowanych zostało przed 1945 rokiem, przy czym stopień zużycia 4 na 10 budynków przekraczał 50%. 62 miliony zł to wkład gminy Wałbrzych w remonty w budynkach wielorodzinnych w latach 2011-2018. Łączna wartość tych prac to około 118 mln zł.


Trochę liczb i zapowiedzi

W latach 2011-2018 wybudowano kosztem 55,17 mln zł 350 nowych mieszkań komunalnych i socjalnych w różnych lokalizacjach (ul. Drzymały, Husarska, Jana Pawła II, Rolnicza, Głuszycka, Wiejska, Staszica, Paderewskiego, 1 Maja) oraz wyremontowano 817 mieszkań komunalnych i socjalnych za ponad 25 mln zł. Dzięki temu prawie 1200 wałbrzyskich rodzin otrzymało nowe, w pełni wyposażone mieszkanie. 

A w ciągu najbliższych 5 lat (2019-2023) ma się w Wałbrzychu pojawić 1000 nowych mieszkań komunalnych, socjalnych i chronionych. Takie mieszkania mają powstać na Nowym Mieście, Podzamczu, Białym Kamieniu i Podgórzu. Część z nich zostanie wybudowana z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego i czynsz w nich będzie o kilka złotych wyższy niż w komunalnych.

WAŁBRZYCH: TAKIE BĘDZIE OSIEDLE POD CHEŁMCEM (WIZUALIZACJE)
NA BIAŁYM KAMIENIU POWSTANIE OSIEDLE MIESZKANIOWE
WAŁBRZYCH: BĘDĄ NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE NA NOWYM MIEŚCIE (FOTO)
NOWE MIASTO: ODEBRALI KLUCZE DO NOWYCH MIESZKAŃ (FOTO)
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?


Magdalena Sakowska
Foto: JK, ELW (2), Magdalena Sakowska