Wiemy, jak będzie wyglądało nowe Osiedle pod Chełmcem na Białym Kamieniu i znamy szczegóły dotyczące budowy.


Dziś na sesji Rady Miejskiej została podjęta uchwała o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu można już rozpocząć przygotowania do budowy Osiedla pod Chełmcem przy ul. Piasta.- W ciągu kilku miesięcy rozpoczną się prace projektowe, przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego to pierwszy krok, który otwiera tę inwestycję. Mając na uwadze nasze bogate doświadczenia w budownictwie komunalnym sądzę, że jesteśmy w stanie zakończyć tę budowę w ciągu najbliższych trzech lat. Ta działka ma około 18 hektarów, będzie to osiedle mieszkań komunalnych, nie na sprzedaż. Budynki będą bardziej dostosowane do otoczenia niż na Husarskiej, a samo osiedle nie będzie tak ścieśnione, jak tam. Wszystkie budynki będą miały windy, a mieszkania będą komfortowe, takie jak na Husarskiej, bo tam się sprawdziły - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Lokalizacja osiedla jest kolejnym elementem rewitalizacji starszych dzielnic Wałbrzycha. Osiedle Pod Chełmcem może być domem nawet dla ponad 1500 wałbrzyszan. Będzie składać się z 16 budynków, pięcio- lub sześciokondygnacyjnych, w których zaprojektowano 550 mieszkań, w niektórych na parterach przewiduje się także lokale usługowe. W budynkach mają być także użytkowe poddasza.

- Potem trzeba będzie przebudować ulicę Piasta lub zbudować ulicę równoległą do obsługi tego osiedla, obok szybu Jan. Przewidujemy ją tam, gdzie przebiega korytarz wytyczony na potrzeby planowanej obwodnicy Szczawna - mówi prezydent.A kto zamieszka pod Chełmcem? - Część budynków na Białym Kamieniu nie spełnia warunków, żeby je remontować, więc mieszkańcy zostaną z nich przeprowadzeni do nowych, a one będą zburzone. Myślimy też o osobach starszych, które chcą zamienić mieszkania na mniejsze i o rodzinach z dziećmi - mówi prezydent.

W ciągu miesiąca lub dwóch według zapowiedzi Romana Szełemeja mają ruszyć główne prace projektowe, które potrwają około pół roku, a budowa może się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Czas jej trwania jest oceniany na około półtora roku, więc mieszkania byłyby gotowe może już pod koniec roku 2020. Powstaną prawdopodobnie we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i w ramach programu "Mieszkanie Plus".

Czytaj też:
NA BIAŁYM KAMIENIU POWSTANIE OSIEDLE MIESZKANIOWE

Magdalena Sakowska
Wizualizacje: UM Wałbrzych