Siódmy z budowanych na Podzamczu przy ul. Husarskiej bloków mieszkalnych został już ukończony i oficjalnie przeszedł na własność gminy. Będą tam mieszkania komunalne. Kto je zasiedli? I jakie będą stawki czynszu?


Na małym osiedlu przy ul. Husarskiej w ostatnich latach powstały dwa bloki komunalne oddane do użytku w marcu 2018 roku (WAŁBRZYCH: UL. HUSARSKA - MIESZKAŃCY OTRZYMALI JUŻ KLUCZE (FOTO)) i cztery bloki wybudowane z programu Mieszkanie Plus, oddane wiosną tego roku, gdzie wciąż poszukiwani są najemcy (WAŁBRZYCH HUSARSKA: MIESZKANIE PLUS - WOLNE LOKALE I WĄTPLIWOŚCI). Według zapewnień prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, brakujący najemcy znajdą się do końca września.

Tymczasem ostatni, siódmy blok został ukończony i oficjalnie zmienił właściciela - gmina Wałbrzych zamieniła grunt pod blokami z rządowego programu na prawo własności tego domu, z dopłatą. To ten budynek, o którym pisaliśmy: PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI. Jego połowa ma zostać przeznaczona dla personelu medycznego zatrudnianego w wałbrzyskim szpitalu. Będzie tam 21 mieszkań, a klucze do co najmniej 10 z nich otrzymają lekarze i pielęgniarki.- Doszło w ostatnim czasie do ostatecznego przekazania nieruchomości, za którą zapłaciliśmy i podpisania aktu notarialnego, jeden z budynków programu Mieszkanie Plus przy ul. Husarskiej jest naszym wkładem, wysoka rada zgodziła się na przekazanie środków. Budynek jest praktycznie odebrany, klucze przekażemy w ciągu najbliższych 2-3 tygodni osobom, które opuszczają lokale w budynkach rozbieranych albo remontowanych w ramach programu rewitalizacji Śródmieścia i środków otrzymanych z EBI, albo są to osoby, które zostały uznane za ważne dla funkcjonowania miasta. Dziś jedyną szansą na uratowanie kadrowe naszej służby zdrowia jest zachęta w postaci mieszkań - mówił na ostatniej sesji rady miasta prezydent Roman Szełemej. Jak podkreślał, dzięki temu udało się pozyskać pielęgniarki i lekarzy o unikalnych specjalnościach, kluczowych dla funkcjonowania Specjalistycznego Szpitala im. A Sokołowskiego.Czynsz w nowych budynkach komunalnych nie będzie jednak tak niski, jak w starych.

- Aktualny czynsz, który pozwala na zbilansowanie nieustannie rosnących kosztów zarządzania budynkami, to około 15-17 zł za metr kwadratowy. To realny czynsz, który w dłuższej perspektywie pozwoli na nieponoszenie dodatkowych kosztów. Tam, gdzie jest jakiś minimalny zysk, jak w przypadku programu Mieszkanie Plus, to ten czynsz przekracza już dwadzieścia kilka złotych. Takie są dzisiejsze realia, dziś już nikt nie wybuduje budynków i nie będzie ich utrzymywał za pieniądze, które jeszcze w roku ubiegłym były przyjęte - mówił Roman Szełemej.

Budynek jest mniejszy niż pozostałe z programu Mieszkanie Plus, ma pięć pięter. Wśród nowych mieszkań są kawalerki o metrażu 35,10 m, mieszkania dwupokojowe o metrażu 47,66 m oraz mieszkania trzypokojowe o metrażu 73,52 m. Mają balkony, w budynku będą windy, ale nie będzie piwnic, tylko wózkarnia i pomieszczenie gospodarcze. Na niewielkim osiedlu przy Husarskiej planowany jest jeszcze jeden dom, o czym pisaliśmy: PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK! Według planów ma to być budynek komunalny z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego - tak powstały dwa pierwsze bloki oddane już na Husarskiej.


Mieszkanie Plus w Wałbrzychu:
PODZAMCZE HUSARSKA: MOŻNA JUŻ STARAĆ SIĘ O DOPŁATY DO CZYNSZU
WAŁBRZYCH: MIESZKANIE PLUS - NABÓR WNIOSKÓW ZAKOŃCZONY
PODZAMCZE HUSARSKA: JAKIE CZYNSZE I KOGO STAĆ NA MIESZKANIA? (FOTO)
PODZAMCZE-HUSARSKA: KIEDY NOWE DOMY BĘDĄ UKOŃCZONE? (FOTO)
HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!


Bloki komunalne:

PODZAMCZE - CO SŁYCHAĆ NA HUSARSKIEJ? (FOTO)

HUSARSKA NIESTETY Z POŚLIZGIEM - DLACZEGO?
WAŁBRZYCH: HUSARSKA - DLACZEGO OPÓŹNIENIE I JAKIE ZMIANY?
WAŁBRZYCH: BĘDĄ TRZY CAŁKIEM NOWE BUDYNKI KOMUNALNE. GDZIE?
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!

HUSARSKA - RUSZA NABÓR WNIOSKÓW NA MIESZKANIA
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
PODZAMCZE: RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)

PODZAMCZE: SĄ JUŻ FUNDAMENTY, BĘDZIE LISTA
PODZAMCZE: HUSARSKA - WIĘCEJ O NOWYCH MIESZKANIACH (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska