Program rewitalizacji wałbrzyskich kamienic na potrzeby Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dofinansowania w ramach funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie wyhamowuje. Kolejne dwie kamienice przejdą gruntowną przebudowę. Sprawdziliśmy, jakie mieszkania komunalne w nich powstaną.

To co dzieje się obecnie w budynkach przy ul. Niepodległości 16 i 18, Zajączka 7 i 8, Pocztowej 16, czy Piłsudskiego 84 wkrótce stanie się udziałem kolejnych dwóch wałbrzyskich budynków w rewitalizowanej części Nowego Miasta. Do 6 sierpnia wykonawcy prac budowlanych mogą zgłaszać swoje oferty w postępowaniu przetargowym dotyczącym inwestycji: "Poprawa efektywności energetycznej budynku przy ul. Kubeckiego 1 i budynku przy ul. Kubeckiego 2 w Wałbrzychu poprzez termomodernizację i remont". Została ona podzielona na dwa zadania dotyczące kamienicy z nr 1 i kamienicy z numerem 2.

Prac w każdym z tych zadań jest dużo, budynki praktycznie powstaną na nowo.

Kubeckiego 1
W przypadku tego budynku - pięciokondygnacyjnego z trzema kondygnacjami mieszkalnymi, poddaszem i podpiwniczeniem - zaplanowano szeroki zakres prac od rozbiórkowych i demontażowych przez remontowe, po wykończeniowe. Warto zaznaczyć, że zaplanowano wykonanie szybu windowego oraz montaż dźwigu, wykonanie instalacji solarnej i fotowoltaicznej, a także ogrodzenie i zagospodarowanie terenu przyległego.

Zgodnie z projektem, po generalnym remoncie i przebudowie powstanie tu 13 samodzielnych mieszkań o zróżnicowanej powierzchni z windą wewnętrzną. Powierzchnia projektowanych mieszkań to lokale od 37,84 m kw do 62,6 m kw. Powstanie ogrzewanie gazowe, a kotłownia budynku, wspólna z Kubeckiego 2 będzie zlokalizowana w tej sąsiedniej kamienicy. Część piwniczna będzie przeznaczona na pomieszczenia techniczne oraz komórki lokatorskie. Na potrzeby mieszkalne przystosowana zostanie też część poddasza.

Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych przez montaż dźwigu windowego, a w przypadku wejścia, dzięki budowie pochylni i poręczy. Lokale na parterze będą mieć dostosowane do użytku osób niepełnosprawnych urządzenia sanitarne (m.in. siedzisko w kabinie prysznicowej) oraz poręcze i uchwyty.
 

Kubeckiego 2

W przypadku tego budynku - pięciokondygnacyjnego z trzema kondygnacjami mieszkalnymi, częściowo zagospodarowanym poddaszem i podpiwniczeniem - zaplanowano równie szeroki zakres prac jak w przypadku kamienicy nr 1. Warto zaznaczyć, że zaplanowano m.in. zasypanie piwnic, a także budowę kotłowni, wykonanie szybu windowego oraz montaż dźwigu, wykonanie instalacji solarnej i fotowoltaicznej, a także ogrodzenie i odtworzenie przyległego do budynku chodnika. Kotłownia gazowa dla obu kamienic powstanie w wydzielonym pomieszczeniu po byłym garażu.

Po generalnym remoncie powstanie 22 samodzielnych mieszkań, na potrzeby mieszkaniowe adaptowana będzie też część poddasza. W tym budynku będzie przewaga mieszkań o mniejszym metrażu. Najmniejszy lokal liczyć będzie 24 m kwadratowe, będzie też kilka małych w okolicy 30 m kw, czyli: 29,9; 29,82 i 30,02 m kw., a największy będzie miał 63,17 m kw.
Podobnie jak gmach z numerem 1, w "dwójce" nie zabraknie wszystkich powyżej wymienionych elementów dostosowujących mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych - od podjazdu przez windę po elementy armatury i siedziska w łazienkach.


O remontach mieszkań komunalnych w Wałbrzychu pisaliśmy wielokrotnie:


Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
- Traugutta 5 - Wałbrzych: Kolejny budynek do generalnego remontu
- ul. Mickiewicza 24 i Traugutta 5 - Wałbrzych: Dwie kolejne kamienice zyskają nowe życie [FOTO]
- ul. Kościelna 3a - Kamienica w centrum do remontu. Powstanie też plac zabaw [FOTO]
Piłsudskiego 84 - Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
- przy ul. Zajączka 7 i 8 - Wałbrzych: Zajączka 7 i 8. Dziś ruiny, za rok luksus [ZDJĘCIA]Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
- przy wzmiankowanej powyżej ul. Pocztowej 16 - Wałbrzych: Remonty mieszkań i kamienic w różnych dzielnicach
- a także przy ul. Niepodległości 16 i 18
.

- pierwsze przetargi - Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]
Plany na najbliższe miesiące:
Wałbrzych: trwają remonty w starych kamienicach (FOTO, FILM)
Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
Wałbrzych: Czy i gdzie powstaną nowe mieszkania komunalne? [FOTO]


Nowe mieszkania komunalne w Wałbrzychu

Traugutta:
Wałbrzych: Nowoczesny budynek mieszkalny przy Traugutta [WIZUALIZACJE]
Powstanie najnowocześniejszy budynek w Wałbrzychu! [FOTO]

Przypominamy informacje o budowie przy ul. Staszica:
Wałbrzych: 43 rodziny z nowymi mieszkaniami przy Staszica [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Kiedy klucze do mieszkań? I kto jeszcze poszukiwany?
Nowe mieszkania komunalne na Nowym Mieście - ruszył nabór
Nowy budynek na osiedlu. Kiedy nabór na mieszkania w już wykańczanym?
Nowe Miasto: Budują ostatni segment. Wkrótce nabór [ZDJĘCIA]

O Husarskiej pisaliśmy ostatnio:

Podzamcze będzie się rozbudowywać na zachód (FOTO)
Podzamcze Husarska: przełom w sprawie kolejnego budynku?
Nowy budynek na osiedlu. Kiedy nabór na mieszkania w już wykańczanym?

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


oprac. i fot. archiwalne Elżbieta Węgrzyn