Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu planuje w Śródmieściu budowę nowoczesnego wzorcowego - energooszczędnego budynku mieszkalnego, który wejdzie do zasobu mieszkań komunalnych. Co o nim obecnie wiadomo?


Zamiast błotnistego placu - będzie budynek

Miejski Zarząd Budynków Sp. z  o.o. w Wałbrzychu przygotowuje opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę budynku wielorodzinnego z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Traugutta w Wałbrzychu. Projektowany budynek ma stanąć na działce nr 746/1 obr. nr 27 Śródmieście.

- To jest nasz projekt budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Powstaną mieszkania komunalne, które wejdą w zasób mieszkań gminnych - mówi Kacper Nogajczyk, prezes zarządu MZB.
Wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej w tym przypadku wiąże się też z przygotowaniem i złożeniem wniosku o lokalizację zabudowy mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej. Byłby to pierwszy tego typu projekt miejski, dotąd w trybie specustawy w naszym mieście przygotowywana była jedynie komercyjna inwestycja przy ul. 1 Maja (Wałbrzych Zielony Rynek: Mieszkania w miejsce targowiska [WIZUALIZACJE]).

Teren pomiędzy budynkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Kasztanowej a zabudowaniami Teatru Dramatycznego to obecnie pochyły nieutwardzony plac. Przy odpowiednim zagospodarowaniu może się stać wizytówką miasta. - W tej chwili na działce, którą planujemy zabudować mieszczą się parkingi. Jest zgoda Ratusza na zmianę funkcji tego terenu na zabudowę
mieszkaniową wielorodzinną za pomocą specustawy, co wymaga uzyskania zgody Rady Miejskiej. Ten teren został już przekazany spółce MZB, więc już jesteśmy właścicielem tej działki - zaznacza szef miejskiej spółki i dodaje, że finansowanie inwestycji będzie w gestii MZB z możliwością skorzystania ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.    
   
Najnowocześniejszy w całym mieście

Wedle szacunków budowa ta może kosztować ok. 17 mln zł. - Według opracowanej koncepcji budynek ma posiadać od 5 do 6 kondygnacji, windy. Planujemy, by zmieściło się w nim ok. 60 mieszkań o powierzchni od 40 do 75 metrów kwadratowych, które będą posiadały balkony typu loggia, ale nie to stanowi główny zamysł. Innowacją ma być sam budynek zbliżony do pasywnego, czyli energooszczędny. Będzie maksymalnie docieplony, zaopatrzony w pompę ciepła, fotowoltaikę, być może pokusimy się nawet pokusimy się o turbinę wiatrową. Chcemy zaprojektować budynek wzorcowy pod względem energooszczędności, co będzie dotyczyło również części wspólnych np. przeszklenia klatki schodowej w celu możliwie najmniejszego zużycia energii elektrycznej - wylicza Nogajczyk.
Poza nowoczesnymi rozwiązaniami w kwestii mediów i energii, czy
zaopatrzenia w windę, budynek ten ma mieć też nowoczesną bryłę nawiązującą do formy sąsiedniego budynku ZUS zaprojektowanego przez rodzimą Pracownię Architektoniczną A.S.P.A. Aleksandra Szarapo odpowiedzialną za wiele nowatorskich rozwiązań architektonicznych w ramach rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Wałbrzychu. Można się zatem będzie spodziewać podobnej bryły, a także zastosowania dużej ilości szkła oraz metalu.
Zastosowane będą też inne ekologiczne elementy. - Innowacją będzie też na pewno tzw. ogród wertykalny, czyli ściana zagospodarowana zielenią. Rozwiązań promujących odzyskiwanie energii będzie zresztą więcej, tak samo w budynku, jak i jego najbliższym otoczeniu. Tu powstaną systemu odzyskiwania wody opadowej: ogród deszczowy czy podziemny zbiornik retencyjny - zaznacza nasz rozmówca. Projektanta tego projektu poznamy jeszcze w styczniu 2021, w kolejnych miesiącach nastąpi kompletowanie dokumentacji, a sama budowa zapewne wkrótce.

Taki budynek w centrum miasta blisko wszystkich urzędów, szkół, przedszkoli, dworców, z dobrym do WSSE to dobre miejsce do mieszkania, a dla miasta wyjątkowa i potencjalnie flagowa inwestycja na miarę XXI wieku.Mieszkania komunalne w Wałbrzychu

Plany na najbliższe miesiące:
Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
Wałbrzych: Czy i gdzie powstaną nowe mieszkania komunalne? [FOTO]
Nowy budynek na osiedlu. Kiedy nabór na mieszkania w już wykańczanym?


Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
- ul. Mickiewicza 24 i Traugutta 5 - Wałbrzych: Dwie kolejne kamienice zyskają nowe życie [FOTO]
- ul. Kościelna 3a - Kamienica w centrum do remontu. Powstanie też plac zabaw [FOTO]
- Piłsudskiego 84 - Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
- przy ul. Zajączka 7 i 8 - Wałbrzych: Zajączka 7 i 8. Dziś ruiny, za rok luksus [ZDJĘCIA] , Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
- przy wzmiankowanej powyżej ul. Pocztowej 16 - Wałbrzych: Remonty mieszkań i kamienic w różnych dzielnicach
- a także przy ul. Niepodległości 16 i 18
.

- pierwsze przetargi - Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]

O Husarskiej pisaliśmy:
Podzamcze Husarska: przełom w sprawie kolejnego budynku?
Nowy budynek na osiedlu. Kiedy nabór na mieszkania w już wykańczanym?

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


ul. Staszica
Nowe mieszkania komunalne na Nowym Mieście - ruszył nabór
Nowe Miasto: Budują ostatni segment. Wkrótce nabór [ZDJĘCIA]
Nowy budynek na osiedlu. Kiedy nabór na mieszkania w już wykańczanym?
Nowe Miasto: Budują ostatni segment. Wkrótce nabór [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH: CZY I GDZIE POWSTANĄ NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE? [FOTO]
NOWE MIASTO: BUDYNEK WIELORODZINNY MA JUŻ PARTER [FOTO]WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO).  
BUDYNEK NA UL. STASZICA - WKRÓTCE POCZĄTEK BUDOWY [WIZUALIZACJE]NOWY BUDYNEK MIESZKALNY NA UL. STASZICA [WIZUALIZACJE]

Remonty przy ul. Osiedleńców, Szczecińskiej i Różanej
Wałbrzych: Będą nowe mieszkania w 20 budynkach. Gdzie pierwsze? [WIZUALIZACJA]

20 BUDYNKÓW DO REMONTU. BĘDĄ NOWE MIESZKANIA [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH: UL. OSIEDLEŃCÓW - BĘDZIESZ CHCIAŁ TUTAJ ZAMIESZKAĆ
Elżbieta Węgrzyn
fot. z góry archiwalne - czerwiec 2016; i współczesne