Boom na nieruchomości sprawił, że na sprzedaż są wystawiane piękne budynki z ciekawą historią. Tak jak ten w Szczawnie-Zdroju.


Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. ogłasza II przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż prawa własności budynku, w którym mieściła się dawniej szkoła przy Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowy „Zuch”, o powierzchni użytkowej 411 m2 wraz z prawem użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę 478/2 o powierzchni 8 249 m2 przy ul. Ogrodowej 5 w Szczawnie-Zdroju. Cena wywoławcza wynosi 750 000 zł.

Nieruchomość położona jest w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej. Działka gruntu nr 478/1 o powierzchni 8 249 m2 zabudowana jest budynkiem byłej szkoły przy Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym „Zuch” o powierzchni użytkowej 411 m2 w sąsiedztwie obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, budynków mieszkalnych i pensjonatu. Działka jest częściowo ogrodzona, posiada uzbrojenie w podstawowe media, dogodny dojazd i dojście.Budynek wybudowano na przełomie XIX i XX wieku i został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego pod numerem 68/A/01. W planie zagospodarowania przestrzennego Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju z 5 lutego 2018 r. ustalono dla tego miejsca następujące przeznaczenie i zagospodarowanie: zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Dopuszcza się też jednak inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu i obsłudze pacjenta lub turysty w zakresie nieutrudniającym funkcjonowanie lecznictwa uzdrowiskowego (pensjonaty, restauracje, kawiarnie).

Nieruchomość jest wolna od wszelkich obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich. Przetarg i otwarcie ofert odbędzie się 8.06.2021 r. o godzinie 12:30 w siedzibie Spółki przy ul. Wojska Polskiego 6 w Szczawnie-Zdroju.Sam "Zuch" był już wystawiony na sprzedaż zimą 2018 roku: DZIECIĘCY SZPITAL UZDROWISKOWY "ZUCH" BĘDZIE SPRZEDANY?
"Zuch" przed wojną nazywał się "Kynast", jego właścicielem była książęca dyrekcja uzdrowiska, należącego do rodziny von Pless. Wtedy był to elegancki i nowoczesny ośrodek z 37 pokojami, c.o., elektrycznym oświetleniem, windą, jadalnią, balkonami i werandami oraz łazienkami, był tam nawet mały park wokół. Po wojnie przez krótki czas nosił nazwę sanatorium "Orzeł", potem Dziecięce Sanatorium Uzdrowiskowe nr 6 "Zuch", gdzie leczono astmę, była przy nim nawet szkoła sanatoryjna - wystawiana na sprzedaż teraz. Kilka lat temu sanatorium przestało funkcjonować.


Historyczne obiekty na sprzedaż w Wałbrzychu:
PODGÓRZE: KSZTAŁCIŁY SIĘ TU POKOLENIA - CO DALEJ Z OBIEKTEM? (FOTO)
Szczawienko: dawna przychodnia zdrowia na sprzedaż (FOTO)
Wałbrzych: Była szkoła i działki miejskie poszły pod młotek!
Żłobek na Nowym Mieście zmienił właściciela. Co w nim będzie? (FOTO)
SZCZAWIENKO: CZY BYLI CHĘTNI NA DAWNY BUDYNEK PORCELANY KSIĄŻ?
WAŁBRZYCH: OBIEKT PO DAWNEJ PRZYCHODNI MSW NA SPRZEDAŻ (FOTO)
Wałbrzych Zielony Rynek: Mieszkania w miejsce targowiska [WIZUALIZACJE]
Biały Kamień: historyczny biurowiec idzie na sprzedaż (FOTO)- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie

Zmieniły właścicieli:Opr. MS
Foto użyczone: Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S. A.
Zdjęcie zimowe archiwalne: Magdalena Sakowska