Do końca czerwca z mapy Wałbrzycha zniknie kilkanaście budynków. To planowane wyburzenia przygotowujące teren pod budowę wałbrzyskiej obwodnicy.

Od 13 maja trwa wyburzanie kamienicy przy ul. Reja 1 w Wałbrzychu, znanej jako Separator. Jednak to nie jedyny obiekt, który w najbliższych tygodniach będzie wyburzony. 

SEPARATOR: ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYBURZENIA


ZABYTKOWY PORTAL SEPARATORA TRAFI DO STAREJ KOPALNI


- Do rozbiórki pozostały jeszcze budynki na obszarze miasta Wałbrzycha, za co odpowiada Prezydent Wałbrzycha. Prezydent w Porozumieniu z dnia 12.10.2015 r. zawartym z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, zobowiązał się, że wykona te rozbiórki do końca czerwca 2016 r. - informuje Maciej Wołodko z  wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Poza Separatorem do rozbiórki w Śródmieściu przeznaczono również: budynek usługowy przy ul. Kolejowej (były Dom Weselny Maraton) oraz kamienica przy ul. Browarnej 1 - zobacz zdjęcia.

W dzielnicy Stary Zdrój wyburzone zostaną dwa budynki mieszkalne przy ul. Żeromskiego, a także kilka małych budynków gospodarczych w rejonie ulic Żeromskiego, św. Kingi i Oczki.

W rejonie Piaskowej Góry z mapy znikną dwa budynki mieszkalne przy ul. Gałczyńskiego oraz cały ciąg budynków przy ulicy Topolowej, w tym kilkadziesiąt garaży. 

fot. Elżbieta Węgrzyn


Co wyburzono do tej pory?

GDDKiA, odpowiadająca za odcinek obwodnicy znajdujący się poza miastem na prawach powiatu, na potrzeby obwodnicy wykonała w latach 2014 - 2015 rozbiórki wszystkich budynków na działkach przeznaczonych pod obwodnicę na terenie Szczawna-Zdroju. Były to budynki przy ul. Łączyńskiego 19, 21, 58 i 60.

Gmina Wałbrzych do tej pory na potrzeby obwodnicy dokonała rozbiórki budynku przy ul. Gałczyńskiego 6.  Dodatkowo wcześniej, bo już w roku 2013, zostały wyburzone budynki dawnego dworca PKS przy ul. Wysockiego zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji.