Wałbrzyszanie przyzwyczaili się do utrzymującej się w ostatnich latach dużej dynamiki powstawania w naszym mieście nowych mieszkań komunalnych. Co w tej kwestii planowane jest na najbliższe miesiące i lata?

- Gospodarka mieszkaniowa mnie osobiście leży na sercu, ale szczególnie w dobie pandemii i po pandemii wszyscy dostrzegamy ogromną potrzebę zmiany w tym zakresie w Wałbrzychu. Dla mnie osobiście to punkt honoru, aby wałbrzyszanie w każdej dzielnicy mieli własne łazienki, własne toalety i nie musieli wychodzić na korytarz, żeby nie ogrzewali mieszkania piecem węglowym - deklaruje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.


Gdzie powstają nowe mieszkania?


Jak przypomina włodarz naszego miasta, trwa budowa nowego budynku przy ul. Staszica, gdzie powstanie 48 mieszkań. Obecnie powstały już ściany wszystkich kondygnacji tego budynku, jest on zadaszany. Inwestycja ma być zakończona w drugiej połowie roku. Więcej o niej - WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO)Remonty i generalne przebudowy 20 niewielkich dwukondygnacyjnych budynków przy ul. Różanej, Szczecińskiej i Osiedleńców przygotowuje też Miejski Zarząd Budynków. O inwestycjach szczegółowo - 20 BUDYNKÓW DO REMONTU. BĘDĄ NOWE MIESZKANIA [ZDJĘCIA]Rozpoczęły się pierwsze remonty kamienic w rewitalizowanych dzielnicach miasta. Po wysiedleniu i generalnych remontach powstaną tam nowoczesne mieszkania komunalne. - Oddaliśmy plac budowy remontowanych dwóch kamienic przy ul. Niepodległości 14 i 16. Tam będzie prawie 40 mieszkań komunalnych. To stare kamienice, ale dzięki środkom unijnym i z Banku Gospodarstwa Krajowego będą w nich luksusowe mieszkania z windami. Złożyliśmy wniosek i rozpisujemy kolejny przetarg, tym razem na przebudowę kamienic przy ul. Gen. Zajączka. Koncentrujemy się na ich kompletnej przebudowie kamienic w ramach programu rewitalizacji, ale nie zapominamy o budownictwie nowoczesnym - zaznacza Roman Szełemej. Pełna lista i zdjęcia kamienic, w których po przebudowie powstaną nowe mieszkania komunalne znajduje się: WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]


Jakie są jeszcze plany?

- Kończymy przegotowania planistyczne dotyczące obszaru pod Chełmcem. Mamy zainteresowanie nim prywatnych deweloperów, więc pewnie część budynków będzie miała charakter mieszkań komunalnych, a druga część mieszkań deweloperskich - wyjaśnia prezydent Wałbrzycha. O zainteresowaniu inwestorów ładnie położonymi działkami oraz projektem miasta dotyczącym osiedla budynków wielorodzinnych pisaliśmy - OSIEDLE POD CHEŁMCEM: BĘDĄ MIESZKANIA KOMUNALNE? [WIZUALIZACJE]Prezydent podkreśla, że osiedle przy ul. Husarskiej to nie jedyny projekt mieszkaniowy miasta na najbliższe lata. - Dla mnie absolutnym priorytetem po zakończeniu ul. Husarskiej jest zbudowanie w najbliższych 2-3 latach kilkuset, mam na myśli 500 - 600 mieszkań komunalnych dla mieszkańców Wałbrzycha. Będziemy do nich przede wszystkim przenosić tych, którzy mieszkają w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, co sukcesywnie robimy - dodaje Szełemej.  


O czynszach i zasobach miasta pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: ILU PŁACI ZA MIESZKANIE, A ILU WCIĄŻ TEGO UNIKA? [STATYSTYKI]
WAŁBRZYCH: NOWE ZWYŻKI CZYNSZÓW MIESZKANIOWYCH
WAŁBRZYCH I JEGO MIESZKANIA: ZASOBY, ZMIANY, POTRZEBY I PLANY (FOTO) 

Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA!
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]


Mieszkania komunalne przy ul. Husarskiej:

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


Remonty przy ul. Osiedleńców, Szczecińskiej i Różanej
20 BUDYNKÓW DO REMONTU. BĘDĄ NOWE MIESZKANIA [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH: UL. OSIEDLEŃCÓW - BĘDZIESZ CHCIAŁ TUTAJ ZAMIESZKAĆ


Mieszkania komunalne przy ul. Staszica:

WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO)
BUDYNEK NA UL. STASZICA - WKRÓTCE POCZĄTEK BUDOWY [WIZUALIZACJE]
NOWY BUDYNEK MIESZKALNY NA UL. STASZICA [WIZUALIZACJE]


Mieszkania remontowane:
WAŁBRZYCH: WIELE REMONTÓW, ALE NADAL OGROMNE POTRZEBY [STATYSTYKI]
WAŁBRZYCH: REMONTUJĄ DZIESIĄTKI KAMIENIC W CAŁYM MIEŚCIE (FOTO)


Elżbieta Węgrzyn
fot. - budowa przy ul. Staszica