Sezon remontowy w Wałbrzychu w pełni. Przebudowy mieszkań i całych budynków prowadzi miasto i MZB, a wkrótce planowane są kolejne! Sprawdziliśmy gdzie.

Nowe życie leciwych kamienic


Urząd Miejski w Wałbrzychu ogłosił kolejne postępowanie przetargowe dotyczące przeznaczonej do kompleksowego remontu kamienicy w rewitalizowanej części miasta. Zadanie inwestycyjne „Poprawa efektywności energetycznej budynku przy ul.
Pocztowej 26 w Wałbrzychu poprzez termomodernizację i remont” to jedyny planowany remont za środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w dzielnicy Stary Zdrój.
Przypominamy, że do kompleksowej przebudowy na potrzeby nowoczesnych mieszkań komunalnych przeznaczono osiemnaście kamienic głównie ze Śródmieścia i Nowego Miasta. Rozpoczęto już remont dwóch sąsiadujących budynków przy ul. Niepodległości 14 i 16, a także wyłoniono wykonawcę przebudowy dwóch kamienic przy ul. Zajączka 7 i 8. Remont tych budynków już trwa. Budynek przy ul. Pocztowej jest zatem piątym z zaplanowanej piętnastki (pełna lista kamienic - Wałbrzych: Nowe mieszkania po remoncie za środki unijne [ZDJĘCIA]).

Zaplanowano tu roboty rozbiórkowe, wyburzeniowe, ziemne, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, a także izolacji akustycznej pod posadzkami. Przed wilgocią zabezpieczy iniekcja krystaliczna. Do tego wykonane będą prace murarskie, tynkarskie, wykończeniowe i malarskie. Do tego nastąpi wymiana stropów, zaplanowany jest remont schodów poprzez wymianę biegów schodowych ze spocznikami, a także remont dachu z wymianą więźby dachowej i pokrycia dachu. Nie pominięto wymiany stolarki okiennej i drzwiowej z renowacją istniejącej stolarki drzwiowej. Wypięknieje też elewacja. W mieszkaniach powstanie instalacja centralnego ogrzewania, zaplanowano też wymianę instalacji wodociągowych, kanalizacji sanitarnej, wentylacji i instalacji gazowej. Poza standardowym wykonaniem kanalizacji deszczowej, elektrycznej i teletechnicznej, powstanie też instalacja fotowoltaiczna. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu ma też zająć się zasypaniem piwnic oraz zagospodarowaniem terenu. Wstępny koszt prac dwa lata temu oszacowano na 1,4 mln zł, ostateczną cenę poznamy po wyłonieniu wykonawcy. Prace dofinansowane mają być z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Remonty mieszkań


Miejski Zarząd Budynków planuje natomiast na najbliższe tygodnie kompleksowe remonty kilku mieszkań. Ogłoszono przetargi dotyczące:
- lokali mieszkalnych nr 7 i nr 9 w budynku przy ul. Niepodległości 63,
- lokali mieszkalnych przy ul. Chrobrego 48B w Wałbrzychu - lokalu mieszkalnego nr 5, nr 7, nr 6, nr 7, 7A, 10A. 
- i remontu lokalu mieszkalnego nr 7 w budynku przy ul. Chrobrego 44b.

To nie jedyne prace planowane na ten rok przez MZB, kolejne przetargi ukazują regularnie, do tego zarząd planuje kompleksowe przebudowy 20 budynków. - W najbliższych dniach ogłosimy postępowanie przetargowe na przebudowę budynku przy ul. Szczecińskiej 1a, jest też duża szansa na rozpoczęcie procedur przetargowych i prac w budynkach przy ul. Różanej 9, 9a i 9b, natomiast z powodu epidemii przeciągają się procedury dotyczące przebudowy całego osiedla przy ul. Osiedleńców - zaznacza Kacper Nogajczyk, prezes MZB. Dodaje też, że 16 niewielkich gmachów czekają prace remontowe w przyszłym roku, będą podzielone prawdopodobnie na dwa etapy. Szczegóły dotyczące tych inwestycji znajdziecie w linkach poniżej. 
Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
- pierwsze przetargi - Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA!
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]


Mieszkania komunalne przy ul. Husarskiej:

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


Mieszkania komunalne przy ul. Staszica:
WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO)
BUDYNEK NA UL. STASZICA - WKRÓTCE POCZĄTEK BUDOWY [WIZUALIZACJE]
NOWY BUDYNEK MIESZKALNY NA UL. STASZICA [WIZUALIZACJE]
oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn