Mamy już internetową transmisję niedzielnej Mszy św. z Kolegiaty p. w. Aniołów Stróżów, a są i inne. Jak w inny sposób wałbrzyskie parafie odpowiadają na potrzeby swoich wiernych w dobie epidemii?


Wałbrzyskie parafie zachęcają do stosowania się do wymogów Sanepidu i pozostawania w domu. W kościołach może przebywać jednorazowo do 50 osób. Niektóre parafie wzorem innych w kraju uruchamiają internetowe transmisje nabożeństw, zgodnie z zaleceniami Prezydium Konferencji Episkopatu Polski:

Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych. Dla osób korzystających z dyspensy zalecamy, w miarę możliwości, zorganizowanie transmisji z diecezjalnych lub parafialnych celebracji liturgicznych. Podobnie prosimy o stworzenie możliwości uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych środków społecznego przekazu. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcamy do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich, których spis znajduje się na stronie Konferencji Episkopatu Polski www.episkopat.pl - piszą biskupi.

W dokumencie jest też mowa o regułach spowiedzi. W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament "np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa".

A co oferują wałbrzyskie parafie?Śródmieście: Kolegiata p. w. Aniołów Stróżów

Parafia p. w. Aniołów Stróżów uruchomiła transmisję niedzielnej Mszy św. o 11:00 przy wykorzystaniu popularnego serwisu społecznościowego. Pierwsza udana transmisja pojawiła się tam 22 marca i od tej pory są transmitowane także inne nabożeństwa i modlitwy. Aby ułatwić dostęp do transmisji, krótko przed mszą o 11.00, na stronie parafii zostanie umieszczony bezpośredni link do niej. Niestety, mogą z tego korzystać osoby posiadające konta na tym serwisie.


- Chcielibyśmy równolegle uruchomić Msze św. na serwisie YouTube. Aby zastosować tą samą technologię, musimy mieć na kanale YouTube powyżej 1000 subskrybentów, czyli osób, które na stronie dowolnego filmu na kanale kliknęły na przycisk: "Subskrybuj"). Obecnie mamy 160.
Aby mieć subskrybentów, umieściliśmy na kanale parafii film z losowo wybranej rekolekcji. Po uruchomieniu się filmu w dolnym prawym rogu proszę kliknąć na napis “YouTube”. Nastąpi przejście na stronę YouTube i pod filmem pojawi się czerwony przycisk “Subskrybuj” poniżej wyświetlanego filmu. Nie musicie Państwo oglądać filmu aby subskrypcja zadziałała, wystarczy kliknąć na: “Subskrybuj”  - instruuje chcących uczestniczyć w nabożeństwach parafian proboszcz Kolegiaty.

Parafia stosuje się do wymogów dotyczących liczby wiernych w kościele.
Jeżeli na Mszę św. przyjdzie więcej niż 50 wiernych, nadliczbowe osoby będą proszone o przejście do sali domu katechetycznego przy kościele, gdzie w tym samym czasie odprawiona zostanie druga msza, również dla grupy nie większej, jak 50 osób.Stary Zdrój: parafia p. w. Zmartwychwstania Pańskiego

Ta parafia już prowadzi transmisje mszy i nabożeństw na kanale You Tube, można je znaleźć pod linkiem:
https://www.youtube.com/channel/UCrGo8MCL25nNQvDx_SDjlng

Wystawienie i godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 do Mszy św. wieczornej od poniedziałku do soboty, w tym czasie będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.Biały Kamień: parafia p. w. Świętej Rodziny:

Z ogłoszeń parafialnych: Aby umożliwić skorzystanie z nabożeństwa Gorzkich Żali, piątkowej Drogi Krzyżowej i Mszy św. z naszego kościoła, w niedzielę o godz. 16.00 i w piątek od godz. 17.00 prowadzona będzie transmisja na żywo na naszym parafialnym koncie w serwisie społecznościowym, należy zatem wejść na profil Parafii Świętej Rodziny i oglądać transmisję na żywo. Jeżeli będzie duże zainteresowanie, będziemy mogli zwiększać ilość transmisji.

W tym tygodniu parafia uruchomiła kolejną formę pomocy, jaką jest zrobienie zakupów przez wolontariuszy. Wystarczy zadzwonić pod numer 74 664 09 00 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 i podać listę potrzebnych zakupów lub poprosić o inną formę pomocy. Proboszcz parafii prosi o przekazanie tej informacji wszystkim sąsiadom i znajomym, którzy takiej pomocy potrzebują, a nie potrafią lub nie mają możliwości zapoznania się z nimi przez internet.Podzamcze: parafia i sanktuarium p. w. Podwyższenia Krzyża Św.
  
Z ogłoszeń parafialnych: Z racji zagrożenia koronawirusem wprowadzamy rozporządzenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupa świdnickiego -  mianowicie: na Msze  św. wpuszczamy tylko 50 osób. Te, które nie wejdą, mogą zostać przed kościołem i łączyć się duchowo, będą wystawione głośniki, z których będzie transmitowana aktualna Msza św. Komunię św. przyjmujemy na rękę, jeśli ktoś chce Komunię św. przyjąć w sposób tradycyjny, to proszę ustawić się na sam koniec kolejki i podejść na samym końcu. Znak pokoju przekazujemy sobie przez skłon głowy, nie podajemy ręki. Nie będzie nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Jeśli ktoś chce skorzystać ze spowiedzi, to prosimy po Mszy św. podejść do zakrystii i ksiądz wyspowiada w salce bądź w kościele w ławkach, dostosowując się do zaleceń wskazanych przez Sanepid.

Proboszcz apeluje też do parafian o pomoc osobom starszym - można odebrać dla nich w nowej parafialnej jadłodajni bezpłatny posiłek. Wystarczy wcześniej telefonicznie poinformować o zaistniałej sytuacji i codziennie od godz. 13.00 do 14:30 można się zgłaszać.Podgórze: parafia p. w. św. Franciszka

Księża pallotyni informują wiernych, że jest już możliwość uczestnictwa we Mszy Św. odprawianej w kościele na Podgórzu poprzez profil społecznościowy: - Oczywiście, jest to związane z kosztami. Wydaliśmy na to ok. 3000 zł, ale są to raczej dobrze wydane pieniądze. Osoby, które chciałyby wesprzeć instalację kamery, mogą wysłać swój datek na nasze konto parafialne dostępne na stronie internetowej parafii. W niedziele transmitować będziemy Msze Św. do obiadu i Gorzkie Żale o g. 17.15, a w dni powszednie Msze Św. o g. 18 00 z Drogą Krzyżową w piątek o g. 17.30 - czytamy w ogłoszeniach parafialnych.Piaskowa Góra - parafia p. w. św. Wojciecha Męczennika

Tu Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale odmawiane są indywidualne. Okazja do spowiedzi codziennie o 17.30. Osoby starsze pozostające w domu, a potrzebujące pomocy w robieniu zakupów, mogą się zgłosić telefonicznie na plebanię: (74) 665-40-51.Stary Zdrój: parafia p. w. św. Barbary

Ta parafia również transmituje nabożeństwa, na przykład Gorzkie Żale, na swoim profilu społecznościowym. W parafii powstał punkt pomocy "Caritasu", który będzie wydawał żywność osobom objętym kwarantanną.

Szczawno-Zdrój: parafia p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Z ogłoszeń duszpasterskich: Msze św. i nabożeństwa będą sprawowane bez zmian, jednak z ograniczoną liczbą wiernych do 50 osób. Utrzymana zostaje możliwość spowiedzi św. 15 min. przed poranną Mszą św. i 30 min. przed wieczorną Mszą św. Kościół w ciągu dnia pozostaje otwarty dla wiernych. Od wtorku do piątku i w niedzielę trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zainteresujmy się losem osób starszych i potrzebujących pomocy w naszym sąsiedztwie. W sytuacji, gdy osoba starsza potrzebuje wsparcia i pomocy, a sami nie jesteśmy wstanie temu zaradzi, prosimy powiadomić telefonicznie Parafię bądź Opiekę Społeczną.

Parafia przeniosła do sieci akcję “Miś czyta Pismo Święte” - na stronie internetowej do zakończenia epidemii dzieci będą mogły przeczytać rozważania na temat niedzielnej Ewangelii, czyli kazania z mszy dla nich. Obrazy zamieszczane na stronie będzie wykonywać ręcznie Sylwia Adaszyńska.

Inne parafie na swoich stronach i profilach dają linki do nabożeństw w innych kościołach. Wszystkie przypominają o codziennej modlitwie różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii.

O koronawirusie piszemy:
KORONAWIRUS: 18 NOWYCH CHORYCH W REGIONIE. KOLEJNA ŚMIERĆ... (AKTUALIZACJA)

Czytaj też:
25 marca
Boguszów-Gorce - Wałbrzych: Od dziś busy nie jeżdżą
Pogrzeby w czasie koronawirusa, najnowsze wytyczne

24 marca
Koronawirus: Czeka nas zaostrzenie kwarantanny
Wałbrzych region: Sanatoria jako miejsca kwarantanny?
Wałbrzych: co można zrobić, jeśli sytuacja z epidemią cię przerasta?
Podzamcze koronawirus: Bądź zdrowy, uważaj w windzie!
Tesco wprowadza godzinę dla seniora. Gdzie inne zmiany?

23 marca
Koronawirus - nie chodź na plac zabaw i do siłowni plenerowej!
Policja pilnuje młodzieży na kwarantannie w internacie
Wałbrzych: produkują przyłbice ochronne dla naszego szpitala
Samorządy i studenci na pomoc wałbrzyskiemu szpitalowi
Koronawirus a praca. Co dalej z wynagrodzeniami?
Policja: uwaga, fałszywa informacja o szczepieniach na koronawirusa!
POLICJA: UWAGA: BEZCZELNE OSZUSTWO ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM
WAŁBRZYCH: POLICJA PRZESTRZEGA PRZED FAKE NEWS

21 marca
Harcerze dają nam przykład - zostają w domu [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Koronawirus Wałbrzych: Miasto i marszałek - pomoc dla szpitala
RCKiK Wałbrzych: przyjedź oddać krew, zwrócą Ci za paliwo!
Wałbrzych powiat: w tych miejscowościach nie oddacie już odpadów
Koronawirus: ZUS i Szczawno-Zdrój z pomocą dla przedsiębiorców
Wałbrzych i powiat: Kolejne gminy odcięte od świata [LISTA POŁĄCZEŃ]
Powstała aplikacja dla osób objętych kwarantanną

20 marca
W kraju stan epidemii. Szkoły otwarte dopiero po świętach
Koronawirus Wałbrzych: Nasz szpital prosi o wsparcie. Są też zrzutki...
Powiat wałbrzyski: Środki ochrony dla policjantów, strażaków i pogotowia
Wałbrzych: fabryka chce szyć maseczki, kiedy pomoc dla firm?
Wałbrzych: Przedłużą pasażerom ważność e-kart po kwarantannie
Koronawirus: Koleje Dolnośląskie ograniczają połączenia (LISTA)
Wałbrzych: Pomoc świąteczna i nocna tylko po rejestracji


19 marca
Koronawirus: Lekarz i załoga pogotowia w Wałbrzychu zdrowi! [AKTUALIZACJA]
Koronawirus: Zarażony lekarz. Kwarantanna na pogotowiu w Wałbrzychu
Wałbrzych Koronawirus: Komunikacja miejska - zmiany [AKTUALIZACJA]
Podzamcze: ważne informacje od spółdzielni mieszkaniowej
Wałbrzych - Świdnica: zmiany w rozkładzie komunikacji prywatnej
Wałbrzych: Nie dotykaj przycisków. Są wyłączone
Wałbrzych koronawirus: Polowe izby przyjęć przygotowane [FOTO]
Wałbrzych koronawirus: szpital włącza się do ważnej akcji


18 marca
Szczawno-Zdrój: zmiany na parkingach i przystankach
Boguszów - Gorce: Urząd wstrzymuje przyjęcie interesantów!
Wałbrzych: Toyota Motor Manufacturing Poland wstrzymuje produkcję

Faurecia szyje maseczki dla personelu szpitala
Wałbrzych Koronawirus: Komunikacja miejska - dodatkowe autobusy
WSSE Invest Park: Koronawirus - produkcja trwa, jest wsparcie
Wałbrzych: co możesz zrobić widząc nieuczciwe podnoszenie cen?
Koronawirus - Wałbrzych: policjanci na kwarantannie


17 marca
Koronawirus: Poczta Polska wprowadza zmiany. Co z wypłatą emerytur?
Wsparcie dla seniorów i osób w kwarantannie
Wałbrzych - Świdnica: Zawieszają kursowanie autobusów
Strażacy pomagają w tworzeniu tymczasowego szpitala i kwarantanny
 Szczawno-Zdrój wprowadziło decyzje chroniące mieszkańców
Wałbrzych i region: Przychodnie apelują o e-kontakt i rozwagę
Masz kwarantannę? Dostaniesz chorobowe
Wałbrzych: Od 17 marca ograniczenia kursów komunikacji miejskiej

16 marca
Wałbrzych koronawirus: Pomogą seniorom i zwierzętom w potrzebie
Wałbrzych i region: kolejne urzędy zamykane
Dolny Śląsk: jaka sytuacja na granicy, które przejścia zamknięte?
Koronawirus Wałbrzych: Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Wałbrzych, region: Jedzenie dowiozą, gratis dla lekarzy... [LISTA LOKALI]
Wałbrzych: Nocny autobus pod specjalnym nadzorem
Wałbrzych: wodociągi, gaz, prąd: ważne informacje dla klientów

Wcześniejsze teksty:
WSSE Invest Park: Koronawirus - wydano zalecenia dla firm
Koronawirus: Galeria Victoria - działania prewencyjne
Wałbrzych powiat: Komunikacja prywatna zawiesza funkcjonowanie

Wałbrzych: Ograniczenia dotyczące galerii handlowych i restauracji
Koronawirus: Państwa zamykają granice, wprowadzają stan wyjątkowy
Urzędy Wałbrzych: 4 punkty przyjęć, mierzenie temperatury

Wałbrzych: Oddział tylko zakaźny. Wyznaczono miejsce kwarantanny

Koronawirus Wałbrzych: Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Sanepid Wałbrzych: zalecenia dla fryzjerów, lekarzy, handlu, firm

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: KTÓRE INSTYTUCJE ZAMKNIĘTE, KTÓRE NIE?
WAŁBRZYCH: URZĘDY OGRANICZAJĄ SWOJE DZIAŁANIA, APTEKI: NOWE REGUŁY


Biskupi wobec koronowirusa
Rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli
Koronawirus Wałbrzych: Imprezy masowe. Co w szkołach i DPS-ach?

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia

Koronawirus: pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku
KORONAWIRUS: WAŁBRZYCH - PACJENCI NA OBSERWACJI, ŚWIDNICA - PANIKA W SZKOLE [AKTUALIZACJA]

 Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?
Wałbrzych i region: do szpitali już nie wejdziemy

Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?


Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska, użyczone: parafia p. w. Aniołów Stróżów i Matki Bożej Bolesnej