Od 15 marca na Dolnym Śląsku można przekroczyć granicę tylko w wyznaczonych miejscach. Które przejścia są zamknięte i co się dzieje na czynnych?


Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiąca granicę wewnętrzną z 13 marca 2020 roku Nadodrzański Oddział Straży Granicznej informuje, że w jego zasięgu terytorialnym zostało wyznaczonych 8 miejsc, w których można przekraczać granicę państwową. Na razie obostrzenia obowiązują do 24 marca.

Na terenie województwa lubuskiego jest obecnie czynnych 5 przejść – Kostrzyn nad Odrą, Olszyna, Słubice i Świecko, Gubin, a na terenie województwa dolnośląskiego 4 - Jędrzychowice, Zgorzelec, Jakuszyce i Kudowa Słone. Granicy z Czechami nie przekroczymy już zatem ani w Golińsku, ani w Różanej koło Mieroszowa na terenie naszego powiatu. Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Gubin i Zgorzelec to przejścia, w których granice można przekroczyć pieszo. Ważny komunikat z profilu społecznościowego gminy Mieroszów:

Z zamknięcia granic wykluczyliśmy między innymi osoby, które pracują za granicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących za granicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną.

Przejścia graniczne turystyczne Zdoňov - Łączna i Nowe Siodło również zostały zamknięte, podobnie jak przejście Głuszyca Górna - Janovicky. Zamknięty został także szlak grzbietowy, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej na odcinku od Mokrej Przełęczy przez Śnieżkę do Przełęczy Okraj. Na Śnieżkę nie ma teraz wstępu, Karkonoski Park Narodowy ciągle jest otwarty, ale GOPR Karkonosze apeluje o rezygnację z wychodzenia w wysokie partie gór, by nie narażać bez potrzeby zdrowia ratowników i funkcjonariuszy innych służb.

Wracając do sytuacji na drogach: jak informują strażnicy, czas oczekiwania na przekroczenie granicy na niektórych przejściach drogowych w ramach tymczasowo przywróconej kontroli wynosi teraz średnio 3 godziny. Funkcjonariusze straży granicznej proszą, aby w miarę możliwości korzystać z innych przejść, w których ruch odbywa się na bieżąco. Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy rano 16 marca wynosił:

z Niemcami:

Jędrzychowice - 5,5 godziny
Świecko - 4 godziny
Olszyna  - 4 godziny

z Czechami:

Jakuszyce - na bieżąco
Kudowa Zdrój - 1,5 godz.

Na wszystkich granicach Polski wprowadzono ograniczenia przy wjeździe cudzoziemców do Polski. Wjechać mogą wyłącznie:

  • obywatele RP;
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
  • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
  • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
  • cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
  • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy;
  • posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP;
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.


Obywatele Polski, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy obywatel naszego kraju zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Te osoby nie będą kierowane na kwarantannę.


Na temat koronawirusa piszemy:
KORONAWIRUS: 25 NOWYCH CHORYCH. PIERWSZY PRZYPADEK W WAŁBRZYCHU - AKTUALIZACJA

Wałbrzych, region: Jedzenie dowiozą, gratis dla lekarzy... [LISTA LOKALI]


WSSE Invest Park: Koronawirus - wydano zalecenia dla firm
Koronawirus: Galeria Victoria - działania prewencyjne
Wałbrzych powiat: Komunikacja prywatna zawiesza funkcjonowanie


Wałbrzych: Ograniczenia dotyczące galerii handlowych i restauracji
Koronawirus: Państwa zamykają granice, wprowadzają stan wyjątkowy
Urzędy Wałbrzych: 4 punkty przyjęć, mierzenie temperatury

Wałbrzych: Oddział tylko zakaźny. Wyznaczono miejsce kwarantanny

Koronawirus Wałbrzych: Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Sanepid Wałbrzych: zalecenia dla fryzjerów, lekarzy, handlu, firm

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: KTÓRE INSTYTUCJE ZAMKNIĘTE, KTÓRE NIE?
WAŁBRZYCH: URZĘDY OGRANICZAJĄ SWOJE DZIAŁANIA, APTEKI: NOWE REGUŁY


Biskupi wobec koronowirusa
Rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli
Koronawirus Wałbrzych: Imprezy masowe. Co w szkołach i DPS-ach?

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia

Koronawirus: pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku
KORONAWIRUS: WAŁBRZYCH - PACJENCI NA OBSERWACJI, ŚWIDNICA - PANIKA W SZKOLE [AKTUALIZACJA]

 Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?
Wałbrzych i region: do szpitali już nie wejdziemy

Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?


Opr. MS
Foto użyczone: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej