Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwołał specjalną konferencję by poinformować o działaniach samorządu w związku z pojawieniem się w regionie koronawirusa.

Imprezy odwołane

- Specustawa, która zaczęła obowiązywać od niedzieli (8 marca) wywołuje określone konsekwencje, jesteśmy w bieżącym kontakcie z wojewodą. Pan wojewoda po decyzji premiera zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych, czyli z powyżej tysiąca uczestników - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Prezydent zaznaczył, że nie wiadomo na jak długi okres wydane są rekomendacje dotyczące imprez masowych z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację. Wszystko wskazuje jednak na duże prawdopodobieństwo odwołania imprez masowych do końca marca 2020.

Informacja ta dotyczy zaplanowanych w Wałbrzychu w Aqua Zdroju na:
- 21 marca koncertu Kultu,
- 22 i 29 marca meczów Górnika Trans.eu Wałbrzych,
- a także 28 marca widowiska "Jezioro łabędzie".
Mecze prawdopodobnie odbędą się bez publiczności, natomiast imprezy zewnętrzne - ustalenia dotyczące ich zależą od ustaleń pomiędzy organizatorami.  

- Podejmujemy w mieście wszystkie przypisane nam działania o charakterze prewencyjnym. W Wałbrzychu nie ma osoby z potwierdzonym wynikiem dodatnim na obecność koronawirusa. Tak w szpitalach, jak i w miejscach publicznych oraz obszarach pod zarządem miasta obowiązują zasady aseptyki i opisane w procedurach, staramy się od zawsze, a teraz jeszcze szczególniej je realizować  - zaznacza prezydent i dodaje, że wszelkie informacje od wojewody są w mieście analizowane i za tym idą decyzje oraz działania. Miasto stara się działać mądrze i obserwować działania innych samorządów by robić, co konieczne i budować porządek oraz spokój.
 

Szkoły

- Otrzymaliśmy informację, że w Poznaniu wiceprezydent podjął decyzję o zawieszeniu od jutra zajęć we wszystkich placówkach oświatowo wychowawczych. My na razie nie podejmujemy takiej decyzji, ponieważ nie mamy do tego podstaw. Przepisy są na tyle elastyczne, że w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dyrektorzy szkół w porozumieniu z nami jako organem prowadzącym natychmiast podejmą odpowiednie środki zaradcze - informuje Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha odpowiadająca m.in. za edukację i politykę senioralną. 

Rodzice zostali poinformowani za pomocą e-dziennika by dzieci z objawami przeziębienia lub grypy pozostały w domu, by nie rozprzestrzeniać grypy i nie wzbudzać niepotrzebnej paniki. - Sytuację w szkołach możemy uznać za opanowaną, nie ma paniki. Dzieci przeszkolono w zasadach higieny i technikę mycia rąk. Dopełniliśmy procedur profilaktycznych i jesteśmy w kontakcie z dyrekturami - zaznacza Bielawska. 

Rekomendowano też szkołom odwoływanie wyjazdów dalszych - zagranicznych - wycieczek i wyjść poza teren placówki. - Ograniczamy się do zajęć na terenie szkolnym i pozaszkolnych, które odbywać się będą toczyć normalnym trybem ponieważ nie ma podstaw do zawieszenia tych zajęć - dodaje zastępca prezydenta.  

Od 9 marca do odwołania w wałbrzyskich szkołach dzieci nie korzystają z ogólnodostępnych poidełek.


Domy seniora

Podczas posiedzenia zespołu kryzysowego podjęto decyzję o zawieszeniu odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Domy Dziennego Wsparcia seniorów objęto nadzorem. Seniorzy mają codziennie badaną temperaturę, zostali też poinstruowani odnośnie zasad zachowania higieny osobistej.  - Jeżeli okaże się, że starsze osoby będą się tam czuły źle, zamkniemy również te domy - zaznacza Bielawska. Zarekomendowano również zakaz odwiedzin w budynkach gdzie znajdują się matki z dziećmi.


Autobusy i budynki publiczne

Dezynfekcje autobusów nie są obecnie przewidziane, natomiast jak informuje Wiesław Basa z zarządzania kryzysowego UM w Wałbrzychu, w autobusach uruchomiona jest kampania informacyjna Głównego Inspektora Sanitarnego jak ludzie powinni postępować, jak zachować higienę i do kogo się ewentualnie zgłaszać. 

Dozowniki z płynem dezynfekującym zamontowano w Ratuszu wałbrzyskim, rekomendacje dotyczące dezynfekcji i montowania pojemników dezynfekujących  w szkołach, budynkach instytucji publicznych wysłano do tych instytucji. 


O koronawirusie piszemy na bieżąco:
KORONAWIRUS: SYTUACJA W POLSCE, REGIONIE I WAŁBRZYCHU (AKTUALIZACJA)

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia
Koronawirus: pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku

KORONAWIRUS: WAŁBRZYCH - PACJENCI NA OBSERWACJI, ŚWIDNICA - PANIKA W SZKOLE [AKTUALIZACJA]

Przypominamy komunikaty Sanepidu w Wałbrzychu - Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?


Polecamy:
Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?

Elżbieta Węgrzyn