Jak udało nam się ustalić, w Wałbrzychu są kolejni pacjenci poddani obserwacji z uwagi na podejrzenie wystąpienia u nich koronawirusa, natomiast w sąsiedniej Świdnicy wybuchła panika w jednej ze szkół. Oto szczegóły.

Wałbrzych

Jak informuje 6 marca 2020 Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, w placówce przy ul. Batorego w izolacji na obserwacji przebywa czterech pacjentów, u których wykonywane są badania pod kątem występowania koronawirusa. Jeden z nich przyjechał wczoraj do Wałbrzycha z Kotliny Kłodzkiej.

Wcześniej udało się wykluczyć ewentualność występowania wirusa SARS – CoV-2 u mężczyzny, który trafił do szpitala 4 lutego z objawami grypy - pisaliśmy o tym  Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!


Prezydent Roman Szełemej w mediach społecznościowych uspokaja: Jesteśmy do możliwego wystąpienia kolejnych pacjentów na Dolnym Śląsku i u nas przygotowani. To jest oczywiście wielkie wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce, również dla nas tutaj w Wałbrzychu i na Dolnym Śląsku. Myślę, że personel i cały system organizacyjny sprosta temu wyzwaniu, tak jak jest do tej pory.
Należy pamiętać, że w tej sytuacji kluczowe jest zachowanie osobistej ostrożności i higieny, a więc mycie rąk, a więc bezpieczna odległość od osób wykazujących objawy infekcji dróg oddechowych, czy też infekcji wirusowej. To jest także unikanie niepotrzebnych wizyt, gdzie na małych przestrzeniach występuje nagromadzenie osób, a także informowanie personelu medycznego. U nas takim miejscem do konsultacji jest oddział infekcyjno-internistyczny w szpitalu przy ul. Batorego w Wałbrzychu. 
Ważne jest też by unikać niepotrzebnego emocjonowania się, by do objawów infekcyjno-wirusowych nie dołożyć jeszcze paniki, która jest zupełnie niepotrzebna i nieuzasadniona.


Przypominamy też, ze wojewoda dolnośląski 4 marca wydał także decyzje administracyjne o zakazie odwiedzin w szpitalach. W uzasadnionych przypadkach szpital może odstąpić od zakazu odwiedzin.


Świdnica


AKTUALIZACJA


Znane są wyniki badań przeprowadzonych w związku z podejrzeniem wystąpienia zakażenia koronawirusem u ucznia Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy. Badania nie potwierdziły obecności wirusa.

Przypominamy, wczoraj jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy miał objawy grypopodobne i w związku z tym, że w ostatnim czasie dziecko przebywało za granicą, to skierowane zostało na specjalistyczne badania do szpitala we Wrocławiu. Zajęcia w szkole zostały odwołane.

Tak było wczoraj, a dziś informujemy pozostałych uczęszczających do "ósemki", że od poniedziałku zajęcia odbywać będą się zgodnie z planem.

6 marca

Jak podała 6 marca Świdnica dla Was, jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy ma objawy grypopodobne i w związku z tym, że w ostatnim czasie dziecko przebywało za granicą, to skierowane zostało na specjalistyczne badania do szpitala we Wrocławiu. Wyniki testów będą znane najprawdopodobniej w niedzielę i wtedy podjęte zostaną ewentualne dalsze decyzje.

Szkoła prosi o zachowanie spokoju - zaznacza, że nie ma powodów do paniki, a zajęcia w odbywają się dzisiaj zgodnie z planem i o rozwoju sytuacji ma informować niezwłocznie.
Kontakt do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy - tel. 74-852 20 91, całodobowy nr alarmowy - 691 730 274.


Dolny Śląsk

Informacja wojewody dolnośląskiego w związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem z 6 marca 2020:

Na terenie województwa dolnośląskiego nie ma potwierdzonych przypadków zachorowań na wirusa SARS – CoV-2.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 87

liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 260

liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 8.Przypominamy komunikaty Sanepidu w Wałbrzychu - Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?

Polecamy:
Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?


oprac. i fot. ELW