Od 13 i 14 marca 2020 czasowo zawieszane są kursy, wprowadzane są specjalne procedury w komunikacji miejskiej w Wałbrzychu.

- Od dziś linia nr 15 nie wyjeżdża do Czech, ale kończy kurs na granicy i to obecnie jedynie ograniczenie jakie zostały wprowadzone. Czasowo zawieszone są też obsługiwane przez nas kursy młodzieży do Aqua Zdroju oraz przewóz młodzieży niepełnosprawnej, a jeśli chodzi o komunikację publiczną będziemy na bieżąco monitorować sytuację i dostosowywali do aktualnych potrzeb - mówi Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.


W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz pracowników związanych z transportem publicznym, podjęte zostały następujące działania:

- ze względu na bezpieczeństwo pasażerów autobusy są codziennie odkażane i dezynfekowane - wprowadzono podwyższony standard utrzymania czystości. Po zakończeniu pracy przewozowej przeprowadzana jest, w każdym autobusie dezynfekcja pojazdu, polegająca na ozonowaniu. Ozonowanie to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda dezynfekcji i oczyszczania bez zastosowania środków chemicznych, szeroko stosowana w szpitalach, ośrodkach zdrowia czy gabinetach lekarskich. Ozonowanie polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej, ozony wchodzą w działanie ze związkami organicznymi o szkodliwym wpływie na ludzki organizm takimi jak pleśń, grzyby, drobnoustroje w tym bakterie i wirusy, badania potwierdzają również skuteczność ozonowania w walce z nowym koronawirusem 2019-nCoV.

- ponadto dezynfekowane są, przy użyciu środków dezynfekujących powierzchnie, z którymi stykają się pasażerowie (poręcze, uchwyty, przyciski, kasowniki).

- Od piątku 13 marca 2020 r. - do odwołania zostaje wstrzymana sprzedaż biletów przez kierowców w środkach komunikacji miejskiej. W sposób ograniczony będzie również prowadzona sprzedaż przez konduktorów, którzy w części przypadków będą realizować działania prewencyjne. Pasażerów prosimy o korzystanie betów okresowych (e-karty), biletów zakupionych przez aplikacje mobilne, lub zakup biletów przed podróżą w stacjonarnych punkach sprzedaży biletów.

- Od dnia 14 marca 2020 r. w pojazdach komunikacji miejskiej zostaną wydzielone strefy wyłączające dostęp pasażerów do stanowiska pracy kierowcy. W związku z powyższym nie będą otwierane przednie drzwi autobusu. Natomiast na wszystkich przystankach prowadzący pojazd ma obowiązek otwierania pozostałych drzwi, celem przewietrzenia autobusu.

- jeśli znacząco spadnie frekwencja korzystających z autobusów, część kursów może być czasowo zawieszana.

Decyzje o dalszych ograniczeniach, ewentualnych zmianach rozkładów jazdy, sprzedaży i kontroli biletowej, będą podejmowane i podawane do publicznej wiadomości na bieżąco przez ZDKiUM.Autobusy region

Pasażerowie dojeżdżający regularnie 31A powinni zwrócić uwagę na to, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” Sp. z o o. poinformowało, iż w związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa i ogłoszonym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów i Ministrów podległych resortów o zamknięciu szkół, placówek oświatowych oraz o zawieszeniu działalności instytucji kultury, począwszy od dnia 16.03.2020 r. do 25.03.2020 r. zacznie obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. W razie ewentualnych kolejnych zarządzeń okres obowiązywania rozkładu letniego może zostać przedłużony.


W komunikacji miejskiej we Wrocławiu wprowadzono szereg obostrzeń, m.in. kierowcy i motorniczy tramwajów zabezpieczeni są specjalnie wydzieloną strefą - MPK Wrocław wprowadziło dodatkowe środki ostrożności i zawiesza działanie gorących przycisków - tak, aby za dużo w tramwaju nie dotykać. To wszystko przez zagrożenie koronawirusem.

Zobacz też: Wałbrzych: Nowy autobus Solaris Urbino 12 CNG ruszył w trasę [ZDJĘCIA]WAŁBRZYCH: URZĘDY OGRANICZAJĄ SWOJE DZIAŁANIE: APTEKI - NOWE ZASADY
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: KTÓRE INSTYTUCJE ZAMKNIĘTE, KTÓRE NIE?
Biskupi wobec koronowirusa
Rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli
Koronawirus Wałbrzych: Imprezy masowe. Co w szkołach i DPS-ach?

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia

Koronawirus: pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku
KORONAWIRUS: WAŁBRZYCH - PACJENCI NA OBSERWACJI, ŚWIDNICA - PANIKA W SZKOLE [AKTUALIZACJA]

Przypominamy komunikaty Sanepidu w Wałbrzychu - Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?

Polecamy:
Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?


Elżbieta Węgrzyn