Od poniedziałku, 16 marca, Urząd Miejski w Wałbrzychu w związku z wystąpieniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego wprowadza znaczne ograniczenia w przyjęciu interesantów. Jakie to ograniczenia?

Zatrzymać epidemię


- Podjęliśmy działania na poziomie urzędu miejskiego i instytucji miejskich, które mają doprowadzić do zmniejszenia rozprzestrzeniania się epidemii, co polega na radykalnym zmniejszeniu liczby miejsc, gdzie interesanci będą migli załatwiać swoje sprawy będzie w mieście tylko cztery. Zachęcamy do załatwienia jak największej liczby spraw drogą elektroniczną nie dlatego, że gabinety, urzędy i szkoły były źródłem epidemii, ale są miejscem jej rozprzestrzeniania - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. 
Władze apelują do gabinetów leczniczych, w tym prywatnych i instytucji by sprawy, które nie są absolutnie konieczne odłożyć na moment późniejszy - po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. - Od przyszłego tygodnia będziemy wszędzie, gdzie to racjonalne i rozsądne kierować funkcjonariuszy straży miejskiej by przypominać interesantom, że może niekoniecznie muszą wejść do każdego budynku miejskiego. Będziemy przypominać uczniom i dzieciom, żeby raczej przebywali w domy lub poza domem na spacerze, ale pojedynczo. Chodzi o to, by przez kilka najbliższych tygodni się nie komunikować z większą liczbą osób jeśli nie jest to absolutnie konieczne - zaznacza prezydent.
Optymistyczne doniesienia z krajów jak Korea Południowa i Tajwan, gdzie te obostrzenia wniesiono, przyniosły one efekty. 


Co z urzędem?


Miasto stosuje się do rekomendacji sanepidu i ministerstwa. - Wprowadziliśmy zasadę, że poniedziałku (16 marca) klienci będą mogli się kierować do Biura Obsługi Klienta przy ul. Sienkiewicza, Biura Komunikacji, Biura Dowodów Osobistych oraz Urzędu Stanu Cywilnego. W tych biurach petenci będą przyjmowani normalnie, choć z pewnymi ograniczeniami ponieważ strażnik miejski będzie kierował i regulował ruchem. W sali obsługi będą przebywały tylko te osoby przez niego przebadane, czy nie mają gorączki i po dokonaniu dezynfekcji rąk. W salach będzie tylko tyle osób ile będzie stanowisk obsługi specjalnie przygotowanych do obsługi. Natomiast pozostałe biura urzędu miejskiego będą zamknięte - zapowiada Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha. W przypadku sytuacji zagrożenia epidemiologicznego przepisy KPA pozwalają na traktowanie 30-dniowych terminów zbycia lub nabycia pojazdów bardziej elastycznie.
 
Prezydent przypomina też o istnieniu internetowej platformy e-urzędu wraz z odnośnikami jak ściągnąć niezbędne dokumenty. - Bardzo prosimy państwa by przez najbliższe dwa tygodnie do minimum ograniczyć odwiedziny w urzędzie miejskim jeżeli oczywiście sprawa nie wymaga natychmiastowej reakcji - apeluje Bielawska. 
Włodarze mają nadzieję, że przez te środki zapobiegawcze już wkrótce miasto będzie mogło wrócić do normalnych godzin pracy.

Czytaj też:
Koronawirus: Wzrasta liczba zachorowań. Co w Wałbrzychu? [AKTUALIZACJA]

Wałbrzych: Oddział tylko zakaźny. Wyznaczono miejsce kwarantanny
Koronawirus Wałbrzych: Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Sanepid Wałbrzych: zalecenia dla fryzjerów, lekarzy, handlu, firm

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: KTÓRE INSTYTUCJE ZAMKNIĘTE, KTÓRE NIE?
WAŁBRZYCH: URZĘDY OGRANICZAJĄ SWOJE DZIAŁANIA, APTEKI: NOWE REGUŁY


Biskupi wobec koronowirusa
Rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli
Koronawirus Wałbrzych: Imprezy masowe. Co w szkołach i DPS-ach?

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia

Koronawirus: pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku
KORONAWIRUS: WAŁBRZYCH - PACJENCI NA OBSERWACJI, ŚWIDNICA - PANIKA W SZKOLE [AKTUALIZACJA]

Przypominamy komunikaty Sanepidu w Wałbrzychu - Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?


Polecamy:
Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?


Elżbieta Węgrzyn