Pomoc zakupowa MOPS, czerwona linia hoteli i pomoc strażaków dla chroniących się w domach przed koronawirusem seniorom. Są też organizacje wspierające posiadaczy zwierząt skierowanych na kwarantannę. Oto szczegóły

MOPS Wałbrzych - pomoc zakupowa dla seniorów

W Wałbrzychu w związku z epidemią koronawirusa ruszyła akcja pomocy seniorom.

Główny Inspektorat Sanitarny i władze Wałbrzycha apelują, by osoby starsze pozostawały  w domach, maksymalnie ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych. Z pomocą  w załatwianiu zakupów, wykupu recept mają pomóc wolontariusze i pracownicy MOPS, Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej, Rady Wspólnot Samorządowych i organizacje pozarządowe

Jak to działa?

Senior dzwoni, wolontariusz przychodzi!

  1. Senior dzwoni na infolinię 74 66 40 900 i zgłasza potrzebę zakupu żywności, środków higienicznych, leków (realizacja recept)¹. Wówczas niezwłocznie² przyjdzie do niego pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub wolontariusz ze specjalnym identyfikatorem lub legitymacją.

  2. Wolontariusz weźmie od seniora listę potrzebnych produktów oraz pieniądze i zrobi zakupy (max. za 100 zł.- produkty żywnościowe), w sklepie, aptece która znajduje się w najbliższym otoczeniu. Potem je dostarczy i rozliczy się z wydanych środków (paragon). Zakupy zostaną przekazane seniorom z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

  3. Działamy tylko na wyraźną prośbę telefoniczną samego seniora. Jeśli senior nie zatelefonował, a pojawił się u niego ktoś, kto ma rzekomo zrobić zakupy, prosimy zachować ostrożność. To na pewno nie osoba z MOPS.

  4. Senior będzie mógł skorzystać z takiej usługi dwa razy w tygodniu.

  5. Pomoc skierowana jest do samotnych seniorów, powyżej 65 roku życia, które nie są objęte usługami opiekuńczymi.

  6. Mając na uwadze bezpieczeństwo wolontariuszy i pracowników ww. pomoc nie będzie udzielana osobom chorym na koronawirusa lub poddanym kwarantannie/nadzorowi epidemiologicznemu. Pamiętajmy, że profesjonalne pomaganie nie może opierać się na intuicji i dobrych intencjach, a powinno być oparte na działaniu metodycznym, profesjonalnie przygotowanym i bezpiecznym.

  7. Każdy senior dzwoniący do tutejszego Ośrodka wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu w celu realizacji pomocy zakupowej.

Osoby, które potrzebują takiej pomocy są proszone o kontakt z infolinią pod numerem telefonu 74 66 40 900. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.

Do pomocy najstarszym mieszkańcom Wałbrzycha oddelegowano pracowników  i wolontariuszy. Zaangażowano także organizacje pozarządowe, Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej oraz Rady Wspólnot Samorządowych. Za koordynację działań odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Akcja będzie trwała do 25 marca 2020 r. (z możliwością jej przedłużenia).

¹ W ramach pomocy zakupowej pracownik MOPS/wolontariusz nie zakupi (m.in. art. tytoniowych, alkoholu, odzieży, obuwia, artykułów agd i rtv, nie opłaci usług)

² Najpóźniej w ciągu 2 dniSieć hoteli uruchamia czerwoną linię

Z uwagi na rozszerzającą się pandemię koronawirusa w naszym kraju oraz w trosce o najstarszych Wałbrzyszan, nasi właściciele sieci hoteli Daniel Sip oraz Dorota Barańska wraz załogą, postanowili wyjść naprzeciw problemom seniorów wprowadzając od 16.03.2020 (poniedziałek) „telefon alarmowy” i nieść pomoc najbardziej potrzebującym osobom naszego miasta.

Wprowadzenie czerwonej linii alarmowej ma na celu wsparcie seniorów, którzy z uwagi na swój wiek oraz stan zdrowia, obecnie nie powinni opuszczać swoich mieszkań.
Jeżeli znacie osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie lub sami jesteście w takiej sytuacji, zgłoście się dzwoniąc pod numer:

508 223 956 lub
668 134 933 

Personel hoteli - Hotel Maria, Maria Helena oraz Maria Antonina - pomoże seniorom w codziennym funkcjonowaniu. - Telefonicznie będziecie mogli zgłaszać, czego najbardziej potrzebujecie, a my postaramy się zrobić wszystko, żeby Wam pomóc. Pamiętajcie, że Wasze zdrowie jest najważniejsze i że nie jesteście sami, drodzy Seniorzy - zapewniają organizatorzy tego działania na rzecz społeczności. Wolontariuszy, którzy chcieliby nieść pomoc również zapraszają do kontaktu.

Właściciele hoteli z załogą życzą wszystkim mieszkańcom miasta i regionu dużo spokoju, wytrwałości i przede wszystkim zdrowia.


Pomoc w Boguszowie-Gorcach

DZIAŁA STRAŻACKA LINIA
- Obserwując sytuację w naszym kraju związaną z koronawirusem, strażacy należący do jednostki OSP Gorce postanowili zorganizować pomoc dla najstarszych mieszkańców naszego miasta, uaktywniając tzw. "telefon alarmowy", który zacznie działać od 16.03.2020 - informują strażacy z OSP Gorce.

Mamy na celu niesienie pomocy osobom, które powinny pozostać w domu , skupiając się przede wszystkim na swoim zdrowiu, a którzy maja potrzebe zakupienia podstawowych do życia produktów lub lekarstw. Jeśli znasz lub należysz do ludzi w wieku 60+ i jesteś w takiej sytuacji - nasi druhowie oraz druhny oferują Ci swą pomoc! Wystarczy zadzwonić na jeden z podanych numerów telefonów:

502 777 531
lub
570 877 200

Chcemy tym samym przypomnieć wam, szanowni Seniorzy, że nie zostaliście zapomniani i są ludzie, którzy z radością będą nieść wam pomoc oraz wsparciePomoc w Szczawnie-Zdroju

Jak informuje Fundacja Mela,
Stowarzyszenie Szczawno Zdrój Możliwości wyszło z inicjatywą pomocy seniorom w Szczawnie - Zdroju, którzy szczególnie narażeni są na zarażenie koronawirusem i ciężki przebieg choroby. Tel. 506 762 892.

Zajmą się psem

- Jeśli ktoś z okolicy Wałbrzycha trafi na kwarantannę i pozostanie psiak bez opieki Fundacja bezpłatnie przyjmie go do siebie pod opiekę. Wygospodarowaliśmy trzy wolne, ogrzewane pomieszczenia dla psiaków - ogłaszają przedstawiciele JAMHUDY Molosowy Azyl Północy. Kontakt 666 402 076.

Czytaj też:
Koronawirus: Kolejni chorzy. Wałbrzych - zmiany w szpitalu [AKTUALIZACJA]

WSSE Invest Park: Koronawirus - wydano zalecenia dla firm

Koronawirus: Galeria Victoria - działania prewencyjne
Wałbrzych powiat: Komunikacja prywatna zawiesza funkcjonowanie

Wałbrzych: Ograniczenia dotyczące galerii handlowych i restauracji
Koronawirus: Państwa zamykają granice, wprowadzają stan wyjątkowy
Urzędy Wałbrzych: 4 punkty przyjęć, mierzenie temperatury

Wałbrzych: Oddział tylko zakaźny. Wyznaczono miejsce kwarantanny

Koronawirus Wałbrzych: Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Sanepid Wałbrzych: zalecenia dla fryzjerów, lekarzy, handlu, firm

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: KTÓRE INSTYTUCJE ZAMKNIĘTE, KTÓRE NIE?
WAŁBRZYCH: URZĘDY OGRANICZAJĄ SWOJE DZIAŁANIA, APTEKI: NOWE REGUŁY


Biskupi wobec koronowirusa
Rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli
Koronawirus Wałbrzych: Imprezy masowe. Co w szkołach i DPS-ach?

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia

Koronawirus: pierwszy przypadek na Dolnym Śląsku
KORONAWIRUS: WAŁBRZYCH - PACJENCI NA OBSERWACJI, ŚWIDNICA - PANIKA W SZKOLE [AKTUALIZACJA]

 Koronawirus: pierwszy przypadek w Polsce, co na Dolnym Śląsku?
Wałbrzych i region: do szpitali już nie wejdziemy

Koronawirus: Działania prewencyjne i infolinia
Szpital Wałbrzych: Czy to koronawirus? Są już wyniki!
Koronawirus - czy jest się czego obawiać?


oprac. ELW
fot. ilustracyjne