Co zalecają przychodnie w Wałbrzychu i w regionie działające w sytuacji zagrożenia koronawirusem?

Przychodnie zdrowia z Wałbrzycha i regionu starają się ograniczyć napływ pacjentów by ochronić ich oraz swoich pracowników przed zarażeniem. Zakłady opieki zdrowotnej cierpią też z uwagi na uszczuplone stany kadrowe. Lekarze i pielęgniarki, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi w kraju i zagranica przebywają na kwarantannie.


Piaskowa Góra


Zarząd NZOZ „Przychodnia Piaskowa Góra” informuje, że w związku z możliwością rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wprowadzeniem na terenie Polski Stanu Zagrożenia Epidemicznego od dnia 16 marca 2020r. zmienia się harmonogram realizacji świadczeń medycznych.

Zawiesza się pracę wszystkich poradni specjalistycznych (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna), Stomatologii, Działu Fizjoterapii.

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyjmuje stany zagrożenia życia oraz wprowadza możliwość kontaktu z lekarzem prowadzącym w formie Teleporady oraz uzyskania recepty zaocznie.

Telefon kontaktowy: 74 886 86 23, 74 886 86 24Sieć przychodni Regina i Walenty Śliwa

- W naszych przychodniach standardem są wszystkie środki ochrony osobistej oraz regularna dokładna dezynfekcja klamek i gabinetów oraz powierzchni płaskich. Stosujemy się do wszystkich wskazań sanitarno-epidemiologicznych, by kontakt z potencjalnym zagrożeniem naszych pacjentów i pracowników ograniczyć do maksimum - mówi Robert Śliwa zastępca dyrektora Przychodni Specjalistycznej Regina i Walenty Śliwa S.J.
Przychodnie należące do sieci obserwują narastającą panikę w mieście i regionie, co wpływa na zwiększony popyt na konsultacje medyczne w warunkach, gdy liczbę tych konsultacji należałoby zmniejszyć do minimum. - Mieszkańcy chcieliby mieć leki wypisane na teraz, najlepiej już, jakby spodziewali się, że wszystkie medykamenty znikną wkrótce z aptek, tymczasem nasza wydolność wcale się nie poprawia ponieważ nasi pracownicy też trafiają na kwarantannę. Apelujemy do pacjentów by w najbliższych tygodniach ograniczyli liczbę wizyt do tych absolutnie niezbędnych - takich zachorowań, które potrzebują lekarskiej interwencji  - dodaje zastępca dyrektora. 

Przychodnie prowadzą rejestracje telefoniczne i teleporady lekarskie. Lekarze decydują, który pacjent powinien przyjść na wizytę do gabinetu. Do budynków osoby wpuszczane są pojedynczo po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z lekarzem. Znaczna część recept wypisywana jest i przesyłana elektronicznie, uruchomiono też dodatkowe e-maile dzięki którym pacjenci mogą przysłać zeskanowane wyniki lekarzom.    

Przychodnia wydała też na swojej stronie zalecenia dla pacjentów:
W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa zostają wprowadzone nadzwyczajne środki bezpieczeństwa dotyczące przyjęć pacjentów:

-Rejestracja pacjentów tylko telefoniczna
-Pacjentom udzielane będą TELEPORADY w godzinach pracy przychodni
-W sytuacji pilnej, kiedy jest to niezbędne pacjent zostanie umówiony na konretną godzinę do lekarza, po czym będzie możliwa wizyta osobista w przychodni
-Nie należy zgłaszać się po recepty. Prośbę o przepisanie leków do kontynuacji leczenia należy zgłosić telefonicznie
-Wszystkie wizyty w stomatologii oraz zabiegi rehabilitacyjne zostają wstrzymane do odwołania
-Wizyty u specjalistów będą realizowane w formie TELEPORAD
-Rejestracja do specjalistów zostaje wstrzymana do odwołania
-Prosimy o zamawianie recept mailowo, jeśli to niemożliwe, to telefonicznie.

Śródmieście - Biały Kamień

Tutaj odwoływane są planowa wizyty i szczepienia dzieci, recepty wypisywane są elektronicznie.

Nasz aktualizowany serwis na temat koronawirusa - Koronawirus: Nie żyje pacjent z Wałbrzycha [AKTUALIZACJA]


Elżbieta Węgrzyn
fot. Użyczone