Do zaginionych podczas sylwestrowej zabawy zwierząt dołączyła sokolica Helga z wałbrzyskiego PEC-u. Kamery pokazały, jaki dramat przeżył ptak w pierwszych minutach Nowego Roku. Na szczęście Helga wróciła cała i zdrowa!


Życie codzienne dwuletniej sokolicy wędrownej zwanej Helgą śledzą od wiosny tego roku, kiedy to pojawiła się w budzie lęgowej na kominie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na Piaskowej Górze, nie tylko wałbrzyszanie, ale i miłośnicy sokołów z całego kraju dzięki kamerom zainstalowanym w gnieździe i przy podeście.

I właśnie o północy 31 grudnia 2019 kamera wewnątrz gniazda zarejestrowała dramat ptaka, który najpierw spokojnie śpi, potem widząc błyski i słysząc wystrzały fajerwerków zaczyna miotać się po całej budzie, a następnie wyskakuje z niej i znika. Całe zdarzenie dokumentuje film z kamery PEC-u umieszczony na You Tube, zamieszczony przez użytkowniczkę o pseudonimie Aalina:- Widać, że sokolica w panice uciekła, można się domyślić, że kiedy leciała nad miastem, błyski denerwowały ją jeszcze bardziej i nie wiemy, co się mogło wydarzyć. Sokół lecąc poziomo rozwija ogromne prędkości, nawet 180 km/h, a pionowo, polując, nawet do 300 km/h. Mogła więc lecieć przez niecałą godzinę i zatrzymać się gdzieś pod Legnicą albo pod Wrocławiem. Trudno przewidzieć, jak to się skończyło, bo to musiał być dla niej wielki stres. Ptaki lecące nocą widzą gorzej, a uciekając w panice mogą się o coś rozbić - mówi Krzysztof Żarkowski, wałbrzyski przyrodnik i fotograf ptaków.

Mogło się zatem wszystko - sokolica mogła zginąć uderzając w jakiś obiekt, może leżeć gdzieś ranna, ale jej obrączki nie mają nadajników i nie można jej zlokalizować, może być też i tak, że skutecznie zniechęciła się do Wałbrzycha, albo uciekając zapomniała drogi powrotnej i nie będzie umiała odnaleźć swojej budy. Minęły już dwa dni, a Helgi nie ma na kominie, choć na ogół przynajmniej raz dziennie pojawiała się tam ze zdobyczą.

- Jednak wciąż jest nadzieja, że wróci, bo w końcu spędziła na kominie pół roku. Trzeba cierpliwie czekać, to młody ptak, zainteresowany poszukiwaniem nowych rewirów, latem nie było jej ponad dwa tygodnie, teraz też może się gdzieś zatrzymać, a potem wrócić. Może pora na chwilę refleksji, że to, co jest dla nas przyjemną zabawą, dla zwierząt jest dramatem. Widać tu nieświadomość, brak wiedzy, może powinny być stosowane większe ograniczenia, jeśli chodzi o fajerwerki. Na razie nasz komin jest pilnie obserwowany przez członków stowarzyszenia "Sokół", a ornitolodzy z całego kraju oglądają film - mówi Krzysztof Żarkowski.

AKTUALIZACJA: Na szczęście w godzinach porannych 3 stycznia ptak znowu pojawił się w swojej budzie i wygląda na to, że nic mu się nie stało. Na swoich forach cieszą się miłośnicy ptaków w kraju. Tu można podglądać Helgę: https://www.pecsa.pl/sokolim-okiem.html. A tu film z 5-miesięcznego pobytu sokolicy w naszym mieście:Przypomnijmy, że sokolica zjawiła się na kominie 17 maja 2019 roku, powodując dramat rodziny pustułek - samica zginęła, ale cztery pisklęta zostały przejęte przez Fundację "Dzika Nadzieja", odchowane i wypuszczone. Od maja sokolica pojawiała się na kominie prawie każdego dnia. Na ogół w godzinach rannych i wieczorami. Zwykle przynosiła sobie pożywienie, czasem zjawiała się na platformie z upolowanym gołębiem, nocowała. Udało się zidentyfikować, skąd pochodzi, jaki jest jej wiek i skąd się wzięło jej upodobanie do kominów: (Piaskowa Góra: sokolica mieszka tu na dobre. A pustułki? (FOTO, FILM). Podczas konkursu internauci wybrali dla niej imię Helga.


O Heldze i budzie lęgowej na kominie pisaliśmy:
PIASKOWA GÓRA: PRZY KOMINIE KRĄŻY DRUGI SOKÓŁ - BĘDZIE PARA? (FILM)
WAŁBRZYCH: SOKOLICA Z KOMINA PEC-U CZEKA NA IMIĘ
WAŁBRZYCH: OSIEROCONE PUSTUŁKI Z KOMINA PEC-U ODLECIAŁY (FILM)
PIASKOWA GÓRA: MAŁE PUSTUŁKI Z KOMINA PEC-U URATOWANE (FOTO)
Piaskowa Góra: sokolica mieszka tu na dobre. A pustułki? (FOTO, FILM)
PIASKOWA GÓRA: JEST PIĘĆ JAJEK, CZEKAMY NA PIERWSZE PISKLĘ
WAŁBRZYCH: PIĘĆ PISKLAKÓW WŁAŚNIE ZJADŁO ŚNIADANIE (FOTO)

CZESKA SOKOLICA CHCIAŁA ZAMIESZKAĆ NA KOMINIE PEC-U


O innych dzikich ptakach:
WAŁBRZYCH I JEDLINA: DZIKA NADZIEJA - SKALA POTRZEB OGROMNA (FOTO)
PODZAMCZE: SPĘDZIMY TĘ JESIEŃ Z ZAMIŁOWANIEM DO PTAKÓW (FOTO)


STARY JULIANÓW: DWA MŁODE BOCIANY JUŻ UMIEJĄ LATAĆ! (FOTO)
WAŁBRZYCH: BOCIANY ZAMIESZKAŁY U BRAM MIASTA (FOTO)
BOCIAN BIAŁY I CZARNY JUŻ SĄ I CZEKAJĄ NA PANIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: NASZ BOCIAN CZARNY ODNALAZŁ SIĘ W IZRAELU (FOTO)
NAJWIĘKSI SKRZYDLACI MIESZKAŃCY NASZEGO REGIONU (FOTO)
WAŁBRZYCH I OKOLICE: BOCIAN BIAŁY MA TU SWOJE STOŁÓWKI (FOTO)


Cały cykl: OKIEM FOTOGRAFA PRZYRODY

Akcje z udziałem Krzysztofa Żarkowskiego TUTAJ.


Opr. MS
Foto użyczone: screen z kamery