Krzysztof Żarkowski rozpoczął kolejny cykl spotkań z ludźmi, którzy są jak on zafascynowani pięknem i życiem ptaków w naszych okolicach. Spotkania co miesiąc w Bibliotece Multimedialnej na Podzamczu, a na początek nie tylko orzechówki, ale też wspomnienia z lata z ptakami szponiastymi. Wśród nich nawet orlik krzykliwy.


Pierwsze spotkanie po wakacjach było nie tylko okazją do opowieści o ORZECHÓWCE (bezprocentowej), ale także okazją do podzielenia się wrażeniami z całych dni z dzikimi i pięknymi ptakami szponiastymi. Dużymi i majestatycznymi, jak młody orlik krzykliwy, który spędzał sobie późne lato w malowniczych okolicach Ślęży czy małymi, a za to szybkimi jak piorun - a takie są kobuzy.

- Ptaki szponiaste są dla mnie uosobieniem wolności i dramaturgii, która się w życiu dzieje. Nie są to szkodniki, ich rola w przyrodzie jest ściśle określona i bezdyskusyjna. Półtora miesiąca w tym roku poświęciłem orlikowi krzykliwemu, który z jakichś powodów znalazł przyczółek w pobliżu Ślęży. Wokół gniazda tych ptaków jest strefa ochrony, w promieniu 500 metrów nie może wejść nawet leśniczy - mówił Krzysztof Żarkowski.Przyrodnik opowiadał też o rodzinie kobuzów, które zasiedlają stare gniazdo kruka w okolicach Wałbrzycha i w tym roku wyprowadziły trzy młode.- Kobuz to taki latający piorun. Na żywo tylko nam śmiga na wysokim pułapie. Możemy sporo chodzić w terenie i nigdy nie zauważyć tego ptaka, tak jest szybki. Na jego obecność wskazują tylko głosy innych zaniepokojonych ptaków. Wraz ze stowarzyszeniem "Sokół", w porozumieniu z firmą Tauron chcielibyśmy umieszczać na słupach tak zwane piekarniki, czyli sztuczne gniazda dla małych szponiastych, bo skoro jest to możliwe w Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji, to dlaczego nie u nas? - pytał retorycznie przyrodnik.

Kobczyk jest również małym sokołem, ale różnica między nim a jego kuzynem jest taka, że kobuzy młode i stare, obu płci, są identyczne, a kobczyk, kobczykowa i ich podrośnięte potomstwo oczom laika ukazują się jako całkiem różne ptaki.- To jeden z piękniejszych sokolików w Europie. Samiec ma czerwone spodenki, żółte nogi i białe paznokcie, ma też czerwonawą otoczkę wokół oka. Reszta upierzenia jest stalowoszara. Samica jest pstra i brązowa, jedyne, co ją łączy z samcem, to białe paznokcie. Młode są bardziej podobne do niej. Sto lat temu kobczyki podobno były u nas lęgowe, dziś sensacją jest gniazdo w Czechach - wyjaśniał Krzysztof Żarkowski. Na zdjęciu powyżej dorosły i młody samiec. A sensacją ostatnich dni jest drzemlik.- Gatunek arcytrudny, piekielnie płochliwy, najmniejszy sokół, bardzo bojowy. Potrafi upolować dwa razy większego od siebie bażanta, albo rzucić się na ogromnego w porównaniu z nim myszołowa włochatego i przegonić go. A pustułkom wyrywa upolowane gryzonie. Lata pionowo i poziomo, ma tylko 30 cm długości i robi zamieszanie, a mnie udało się podjechać do niego na mniej niż 10 metrów autem - cieszył się z udanych "łowów" fotograf ptaków.Do końca grudnia będzie się jeszcze można spotkać z Krzysztofem Żarkowskim trzy razy - w październiku opowie o dużych przelotach i egzotycznych gatunkach, które nas odwiedzają, a w listopadzie o tym, jak dokarmiać zimą ptaki, żeby im nie zaszkodzić.


Poprzednie spotkania w Multimedialnej:
PODZAMCZE: DZIKIE PTASIE ŻYCIE NA DAWNYM TOROWISKU (FOTO)
MUCHOŁÓWKA - PTAK KSIĄŻAŃSKI, BŁOTNIAK - PTAK KSIĄŻĘCY (FOTO)
PODZAMCZE: MIESZKA TU AŻ TYLE PTAKÓW, SĄ I DRAMATY (FOTO)
PODZAMCZE: O CZECZOTKACH I INNYCH PRZED WIOSENNYM SPACEREM (FOTO)
PODZAMCZE: CO PLUSZCZE W NASZYCH POTOKACH (FOTO)
PODZAMCZE: JACY GROŹNI DRAPIEŻCY ŻYJĄ TU I ZIMUJĄ? (FOTO)
PODZAMCZE - O PTAKACH OSIEDLA I ICH BARWNYM ŚWIECIE (FOTO)

Inne historie o ptakach:
STARY JULIANÓW: DWA MŁODE BOCIANY JUŻ UMIEJĄ LATAĆ! (FOTO)
WAŁBRZYCH: BOCIANY ZAMIESZKAŁY U BRAM MIASTA (FOTO)
BOCIAN BIAŁY I CZARNY JUŻ SĄ I CZEKAJĄ NA PANIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: NASZ BOCIAN CZARNY ODNALAZŁ SIĘ W IZRAELU (FOTO)
NAJWIĘKSI SKRZYDLACI MIESZKAŃCY NASZEGO REGIONU (FOTO)
WAŁBRZYCH I OKOLICE: BOCIAN BIAŁY MA TU SWOJE STOŁÓWKI (FOTO)


PIASKOWA GÓRA: PRZY KOMINIE KRĄŻY DRUGI SOKÓŁ - BĘDZIE PARA? (FILM)

WAŁBRZYCH: SOKOLICA Z KOMINA PEC-U CZEKA NA IMIĘ
WAŁBRZYCH: OSIEROCONE PUSTUŁKI Z KOMINA PEC-U ODLECIAŁY (FILM)
PIASKOWA GÓRA: MAŁE PUSTUŁKI Z KOMINA PEC-U URATOWANE (FOTO)
Piaskowa Góra: sokolica mieszka tu na dobre. A pustułki? (FOTO, FILM)
PIASKOWA GÓRA: JEST PIĘĆ JAJEK, CZEKAMY NA PIERWSZE PISKLĘ
WAŁBRZYCH: PIĘĆ PISKLAKÓW WŁAŚNIE ZJADŁO ŚNIADANIE (FOTO)

CZESKA SOKOLICA CHCIAŁA ZAMIESZKAĆ NA KOMINIE PEC-U

Cały cykl: OKIEM FOTOGRAFA PRZYRODY

Akcje z udziałem Krzysztofa Żarkowskiego TUTAJ.


Magdalena Sakowska
Zdjęcia ptaków: Krzysztof Żarkowski
Zdjęcia ze spotkania: Magdalena Sakowska