Nasi czytelnicy latem regularnie spotykają bociany białe żerujące na polach. Są też w mieście i regionie zamieszkałe oraz niezamieszkałe gniazda tych pięknych ptaków.

Najwięcej doniesień o przelatujących lub spacerujących po polach boćkach otrzymujemy z okolic Chełmca oraz łąk w mniej ruchliwych częściach miasta. Kilka lat temu parę bocianów regularnie widywano na polach przy zamku Książ. - Niegdyś bociany białe gniazdowały na Poniatowie, teraz zasiedlone gniazda można znaleźć w gminie Czarny Bór i nieopodal Golińska. Była też próba budowy gniazda dla tych ptaków na kominie w Gorcach, jednak nigdy nie zostało ono zasiedlone - wyjaśnia Krzysztof Żarkowski, pasjonat przyrodnik i fotograf znany z wyjątkowych przedstawień lokalnej przyrody. Dodaje również, że kilkanaście zasiedlonych gniazd bocianów białych jest tuż przy granicy w Czechach oraz w rejonie Świdnicy.

Bociany mieszkające w naszym regionie i w sąsiednich przylatują regularnie na wałbrzyskie łąki na żer. Spacerują majestatycznie w poszukiwaniu owadów, małych ssaków, płazów, gadów i małych ptaków. Nie pogardzą bezkręgowcami i kręgowcami, lubią zwłaszcza tereny rolnicze z regularnie wykaszanymi łąkami i tereny podmokłe jak mokradła, w których łatwo o płazy i drobne ryby. Ptaki te omijają zaś miejsca zaniedbane i zakrzaczone.
Spacerujące po łąkach i w obejściu bociany uważano zawsze za dobry znak, dobrą wróżbą wedle ludowych wierzeń były też latające nad domem ptaki tego gatunku. Największą zaś dumą gospodarzy było zamieszkałe gniazdo bocianie w obrębie gospodarstwa. Bociany są dla terenów wiejskich pożyteczne, najczęściej żerują w okręgu ok. 5 km od gniazda.Częstym widokiem są bociany spacerujące po właśnie koszonych łąkach. Tam polują na kąski odkryte podczas wykaszania. Takie zdjęcia przysłał nam czytelnik z gminy Boguszów-Gorce. W tle góra Mniszek.Kolejne zdjęcia spacerującej pary bocianów z okolic Chełmca.


A może Wy widzieliście w tym sezonie bociany białe lub inne ciekawe okazy ornitologiczne?
Pochwalcie się swoimi zdjęciami - czekamy na nie - redakcja@walbrzchdlawas.info


Polecane:
PIASKOWA GÓRA: MAMY CZTERY PISKLAKI
NAJWIĘKSI SKRZYDLACI MIESZKAŃCY NASZEGO REGIONU
PODZAMCZE MA PUSTUŁKI - DZICY LOKATORZY OBSERWOWANI! (ZDJĘCIA)
GNIAZDO NA KOMINIE PEC-U MA JUŻ LOKATORÓW [FOTO]
SOKOŁY WĘDROWNE NA KOMINIE PEC: BĘDZIE JE MOŻNA PODGLĄDAĆ
WAŁBRZYCH NA PTAK - ZADBALI O SKRZYDLATYCH MIESZKAŃCÓWElżbieta Węgrzyn
Zdjęcia czytelników
ilustracyjne - Pixabay