Pięciu piskląt spodziewa się para pustułek gniazdująca tej wiosny na kominie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu. Kiedy się pojawią?


Pierwsze jajko przyszło na świat 4 kwietnia o 7.01, drugie 6 kwietnia o 8.36, trzecie 8 kwietnia o 6.37, kolejne 10 kwietnia (awaria zegara), a ostatnie 12 kwietnia o 8.34. To dużo wcześniej niż rok temu, kiedy jajka pojawiły się przed długim majowym weekendem. Okres od pojawienia się jajka do wyklucia to około 4 tygodnie, więc w tym roku już pod koniec majówki może się pojawić pierwsze pisklę. A oto film z pierwszego zniesienia:Jak widać, tata bardzo przejął się pierwszym tegorocznym potomkiem, a mama uznała, że zasługuje na kilka chwil relaksu i odleciała z dorodnym gryzoniem, którego dostarczył jej samiec. Wyglądał na zdziwionego... A do obejrzenia jeszcze pustułkowy teatr cieni i zaloty.

Link do strony z podglądem gniazda: https://www.pecsa.pl/sokolim-okiem.html. Zachęcamy do śledzenia!


Gniazdo dla sokoła wędrownego zlokalizowane jest na kominie ciepłowni C3, na wysokości 92 metrów. Powstało z inicjatywy przyrodnika i fotografa Krzysztofa Żarkowskiego. Sam komin ma 130 metrów. Już trzeci sezon stworzone przez człowieka lokum zamieszkują pustułki. Koszt instalacji budki i kamer wyniósł około 30 000 zł, złożyły się na nie miasto ze swojego programu Zielony Wałbrzych, PEC i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Historia wałbrzyskiego gniazda na kominie:
SĄ CZTERY JAJKA NA KOMINIA, ALE BYŁ WYPADEK


Opr. MS
Foto użyczone: strona internetowa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu