Niedawno informowaliśmy o sprzedaży tego obiektu w starszej części dzielnicy Piaskowa Góra, a dziś już wiemy, co czeka go dalej. To kolejna wałbrzyska podstawówka z szansą na nowe życie.


Widać, że wciąż trwa wałbrzyski boom mieszkaniowy

Budynek dawnej szkoły podstawowej nr 20 przy ul. Grota-Roweckiego 8 został sprzedany pod koniec ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym: WAŁBRZYCH: BYŁA SZKOŁA I DZIAŁKI MIEJSKIE POSZŁY POD MŁOTEK. Obiekt, w którym po likwidacji szkoły mieściło się przedszkole, udało się sprzedać za 1 330 000 złotych brutto. Teraz urząd miasta informuje, co tam będzie:

W związku z prowadzonym postępowaniem, w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku byłej szkoły przy ulicy gen. Grota Roweckiego 8 w Wałbrzychu (działka nr 195/2 obręb Piaskowa Góra 6) na wielorodzinny, wraz z przebudową i nadbudową tylnej części obiektu, zawiadamiam, że w przedmiotowej sprawie zostały zebrane materiały niezbędne do wydania decyzji o warunkach zabudowy kończącej postępowania administracyjne - czytamy w zawiadomieniu z magistratu. Do 30 lipca można jeszcze w tej sprawie zgłaszać uwagi.

A zatem to kolejny obiekt edukacyjny w naszym mieście, który zostanie przerobiony na mieszkalny, a do tego rozbudowany. Ma on obecnie powierzchnię użytkową 1182,2 m², do tego piwnice i spory ogród.
Miejsce z historią - jakich u nas wiele

Historia obiektu za portalem polska-org.pl (administrator o pseudonimie Petroniusz): Po drugiej wojnie światowej do budynku przy ul. Grota Roweckiego nr 8 w Wałbrzychu przeniesiono (z Wrocławskiej 49) Szkołę Przemysłową (wcześniej Szkoła Zawodowo-Dokształcająca). Internat tej szkoły mieścił się w budynku przy ul. Wrocławskiej 43. Później, przez wiele lat, w budynku przy ul. Grota Roweckiego 8 funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 20 im. Gen. Grota-Roweckiego. Przed rokiem 2010 w budynku rozpoczęło działalność Przedszkole Językowe Michałek. W styczniu 2015 roku dyrekcja przedszkola informowała o zbliżającej się zmianie lokalizacji placówki (na Obrońców Westerplatte 39). Od tamtej pory obiekt stał pusty, na szczęście krótko w porównaniu z innymi.


Zmiana użytkowania spotkała też w tym roku drugi budynek dawnej szkoły po drugiej stronie ulicy - Grota-Roweckiego 3, użytkowany przez MOPS: WAŁBRZYCH: DUŻE ZMIANY W SIECI PLACÓWEK OPIEKUŃCZYCH (FOTO). Przed wojną była tu szkoła katolicka.Wiosną inna dawna podstawówka zyskała nowe życie w dzielnicy Biały Kamień: BIAŁY KAMIEŃ: ZOBACZCIE NOWE ŻYCIE STAREJ SZKOŁY (FOTO). Inne wałbrzyskie szkoły, zamknięte i wciąż czekające na nowe życie, to między innymi gimnazjum nr 3 (i wcześniej PSP nr 7) przy ul. Piotra Skargi 49 na Podgórzu, dawna szkoła podstawowa nr 16 przy ul. Głuszyckiej 43 na Rusinowej, czy "wędrująca" szkoła nr 8, która najpierw mieściła się przy Świdnickiej 63, a potem na ul. Kombatantów 20, dzieląc budynek z PWSZ. O tym budynku pisaliśmy TUTAJ. A o udanej próbie przywrócenia do życia obiektów szkoły na Szczawienku: WAŁBRZYCH: OPUSZCZONE PODSTAWÓWKI ZYSKUJĄ NOWE ŻYCIE (FOTO). Niestety wciąż czeka tam na zagospodarowanie dawna szkoła podstawowa nr 11.

Niektóre obiekty nie przetrwały, na przykład PSP nr 27 na Podgórzu, wyburzona w latach 60-tych z powodu szkód górniczych lub szkoła nr 4 przy ul. Świerczewskiego 100 (dziś Piłsudskiego i dziś tam jest Polo-Market).

Przetrwał i doczekał lepszego losu odremontowany niedawno budynek dawnej PSP nr 24, a potem gimnazjum nr 4 przy ul. 1 Maja 149. Zagospodarowano też budynki podstawówek zamkniętych w roku 2012 - 31 (DS Rusinowa), 12 (Centrum Aktywności Lokalnej) i 19 (dziś przedszkole i żłobek na Poniatowie), a w dawnej szkole podstawowej nr 13 przy ul. Obrońców Westerplatte 39 dziś mieści się szkoła niepubliczna - i wspomniane wyżej przedszkole.Część z innych dawnych obiektów edukacyjnych również wystawiono na sprzedaż:
WAŁBRZYCH: BYŁA SZKOŁA NA PODGÓRZU MA SZANSE NA NOWE ŻYCIE

PODGÓRZE: DAWNY OŚRODEK WSPARCIA I SZKOŁA NA SPRZEDAŻ
PODGÓRZE: KSZTAŁCIŁY SIĘ TU POKOLENIA - CO DALEJ Z OBIEKTEM? (FOTO)

Wałbrzych: Chcą sprzedać budynek byłej szkoły na ul. Kombatantów [FOTO]
.

Pomysł na adaptację ruiny szpitala u sąsiadów:
WAŁBRZYCH REGION: PRZEROBIĄ RUINĘ SZPITALA NA DOMY (WIZUALIZACJE)

Na temat budownictwa mieszkaniowego pisaliśmy ostatnio wiele:
PIASKOWA GÓRA: TAKIE BUDYNKI TU POWSTANĄ (WIZUALIZACJE)
Podzamcze: Nowe mieszkania przy Al. Podwale - wkrótce budowa

Szczawno-Zdrój i Wałbrzych: widać boom mieszkaniowy (FOTO)

Wałbrzych: Była szkoła i działki miejskie poszły pod młotek!
Wałbrzych i Boguszów: Działki i mieszkania na sprzedaż (FOTO)
Szczawno-Zdrój sprzedaje działki pod domy i nie tylko


Budownictwo komercyjne:

- wielorodzinne - Podzamcze, Piaskowa Góra, Poniatów, Biały Kamień, Nowe Miasto i Śródmieście - Wałbrzych: Wkrótce nowe mieszkania. Domy będą rosły. Gdzie? [FOTO i WIZUALIZACJE]
- wielorodzinne - ul. Palisadowa, Forteczna, Nałkowskiej i w planie - Topolowa - PODZAMCZA, PIASKOWA GÓRA: NOWE BLOKI NIEMAL GOTOWE (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)

- O toczących się już inwestycjach komercyjnych przy ul. Proletariackiej, Wiosennej, Nałkowskiej, Palisadowej, Andersa, Ludowej i Reja pisaliśmy: WAŁBRZYCH: GDZIE NIE SPOJRZYSZ, BUDUJĄ NOWE DOMY I MIESZKANIA (FOTO)

 - Mieszkania na Podzamczu sprzedają się na pniu
PODZAMCZE: BUDUJE SIĘ I REMONTUJE W DZIELNICY (FOTO)
- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Piaskowa Góra: dyskusja na temat rozbudowy osiedla (FOTO)
Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]

Śródmieście - apartamentowiec może też powstać na placu po Zielonym Rynku - Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]

i Rezydencje Uzdrowiskowe: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)

Osiedle pod Chełmcem - Biały Kamień - planowane jako komunalne, choć niewykluczone, że zbuduje je inwestor: WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM

Osiedle na Rusinowej: RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO)

Nowe osiedla są planowane także w Szczawnie-Zdroju:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU NOWE OSIEDLE. ZNAMY FAKTY (FOTO, MAPY)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)

- Świebodzice - DLACZEGO WAŁBRZYSZANIE PRZENOSZĄ SIĘ DO ŚWIEBODZIC?

Czytaj też: WAŁBRZYCH: GRUNT NAPRZECIWKO MUZEUM ZNALAZŁ KUPCA


Tekst i foto: Magdalena Sakowska