Wałbrzych przeżywa obecnie prawdziwy boom mieszkaniowy - sprzedawane są działki pod zabudowę jednorodzinną, szeregową, wielorodzinną. Nie tylko na osiedlach powstają domy i planowane są duże inwestycje mieszkaniowe - jak np. na Nowym Mieście. Bardzo dużo w tej kwestii dzieje się też w Szczawnie-Zdroju.


Szczawno-Zdrój: nowe osiedla tu i tam

O tysiącach nowych mieszkań, które mają powstać w Wałbrzychu, pisaliśmy wiele razy w ostatnich tygodniach - komplet linków można odnaleźć pod tekstem. Budowlane ożywienie dotyczy też sąsiedniego Szczawna-Zdroju, gdzie szykowana jest infrastruktura na nowe duże Osiedle Zdrojowe.

- Przygotowujemy również około 175-180 działek o mniejszej powierzchni, bo chcielibyśmy ściągnąć młodych ludzi, a nie wszystkich stać na te duże działki. Dlatego chcemy wydzielić dużo działek mniejszych o powierzchni mniej więcej 750 metrów kwadratowych, bo taka jest dopuszczalna powierzchnia minimalna u nas w uzdrowisku, w strefie C i mam nadzieję, że nazwa Osiedle Zdrojowe okaże się sympatyczna i przyciągnie chętnych. Zasiedlenie tylu działek potrwa na pewno kilka lat, ale blisko stąd do obiektów handlowych, usługowych i do szkoły, przedszkola - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk. O tym projekcie zlokalizowanym między ulicami Szczawieńską i Mickiewicza pisaliśmy: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU NOWE OSIEDLE. ZNAMY FAKTY (FOTO, MAPY).
Jednak nie brak tu też mniejszych projektów deweloperskich jak np. budowane już niewielkie osiedle Zielony Zdrój w Szczawnie-Zdroju w okolicy granicy z Wałbrzychem, niedaleko ul. Mickiewicza. Zaplanowano tu osiem budynków o zabudowie szeregowej, połowa z nich jest jeszcze dostępna.Sprzedano także deweloperowi z Wrocławia działkę liczącą sobie około 2,5 ha nieopodal ulicy Kolejowej i nowego tunelu w nasypie kolejowym. Nie wiadomo na razie, jaki rodzaj zabudowy mieszkaniowej ma tam powstać.A w sąsiedztwie tego miejsca zaplanowano osiedle Rezydencje Uzdrowiskowe, o którym pisaliśmy: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE). Zbuduje je firma Gamma z Wałbrzycha. Zgodnie z projektem, będą to cztery budynki wielorodzinne, czterokondygnacyjne, o elewacjach i detalach nawiązujących architektonicznie do historycznej stylistyki zabudowy w Szczawnie-Zdroju. Inwestycja zakłada przygotowanie od 153 do 165 mieszkań przy ul. Kolejowej na działce nr 72/2, powierzchnia osiedla to ponad 12 000 metrów kwadratowych, z czego połowę ma stanowić zieleń. Powierzchnia użytkowa lokali to minimum 35m2 do maksimum 95m2. Przewidziano windy. Wjazd na osiedle jest planowany za przystankiem zlokalizowanym w pobliżu sklepu na rondzie Kolejowa-Mickiewicza, w kierunku centrum, przez działkę nr 76.Powstanie też nowe osiedle domków jednorodzinnych w innym regionie Szczawna-Zdroju, nieopodal Parku Zdrojowego, przy ul. Nizinnej. Kilkanaście działek wydzielono na sprzedanym terenie należącym wcześniej do Dworzyska, podzielono teren na 12 lub 13 działek. Każdy z właścicieli uzyskał pozwolenie na budowę i 8 inwestorów już ją rozpoczęło.

Sporo się dzieje także w Wałbrzychu


U nas też sporo się też dzieje w miejscach usytuowanych na obrzeżach miasta. Wspominaliśmy o budowach na Poniatowie, przypominamy też o niewielkim osiedlu przy ul. Wiosennej w dzielnicy Rusinowa, gdzie powstają domy wolnostojące i w zabudowie szeregowej. Ostatnie sztuki Spółdzielnia Budowy Domów Jednorodzinnych w Wałbrzychu wybuduje, jak znajdzie osoby zainteresowane zakupem. W dzielnicy Rusinowa planowana jest też zabudowa przy ul. Jagodowej - RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO).  


Przy okazji prezentujemy zdjęcia z największego frontu robót mieszkaniowych obecnie, czyli z ul. Proletariackiej na Piaskowej Górze, gdzie przy dużym zainteresowaniu nabywców może powstać nawet sześć szeregów liczących łącznie niemal 60 domów.


Luksusowo na Nowym Mieście?

Dużym zainteresowaniem wśród deweloperów zaczęły się cieszyć dzielnice "starego Wałbrzycha", dotąd interesowano się przede wszystkim Podzamczem i Piaskową Górą. Obecnie dostrzeżono potencjał dzielnic rewitalizowanych. Nowoczesne i wizualnie atrakcyjne projekty dotyczą m.in. Nowego Miasta.
Udało nam się ustalić, że w planie jest budowa tu dwóch dużych budynków stykających się jedną ścianą - tworzących literę "L" - z podziemnymi parkingami, zagospodarowaniem przestrzeni wokół na zieleniec i plac zabaw. Będą mogły pomieścić nawet 100 mieszkań. Inwestor zainteresowany jest lokalizacją tej inwestycji przy ul. Namysłowskiego. Inne duże najnowsze komercyjne inwestycje opisywaliśmy -Wałbrzych: Wkrótce nowe mieszkania. Domy będą rosły. Gdzie? [FOTO i WIZUALIZACJE]


Na temat budownictwa mieszkaniowego pisaliśmy ostatnio wiele:

Wałbrzych: Była szkoła i działki miejskie poszły pod młotek!
Wałbrzych i Boguszów: Działki i mieszkania na sprzedaż (FOTO)


W Wałbrzychu i po sąsiedzku rozwija się budownictwo komercyjne:

- wielorodzinne - Podzamcze, Piaskowa Góra, Poniatów, Biały Kamień, Nowe Miasto i Śródmieście - Wałbrzych: Wkrótce nowe mieszkania. Domy będą rosły. Gdzie? [FOTO i WIZUALIZACJE]
- wielorodzinne - ul. Palisadowa, Forteczna, Nałkowskiej i w planie - Topolowa - PODZAMCZA, PIASKOWA GÓRA: NOWE BLOKI NIEMAL GOTOWE (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)

- O toczących się już inwestycjach komercyjnych przy ul. Proletariackiej, Wiosennej, Nałkowskiej, Palisadowej, Andersa, Ludowej i Reja pisaliśmy: WAŁBRZYCH: GDZIE NIE SPOJRZYSZ, BUDUJĄ NOWE DOMY I MIESZKANIA (FOTO)

 - Mieszkania na Podzamczu sprzedają się na pniu
- PODZAMCZE: BUDUJE SIĘ I REMONTUJE W DZIELNICY (FOTO)
- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Piaskowa Góra: dyskusja na temat rozbudowy osiedla (FOTO)
- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]

- Śródmieście - apartamentowiec może też powstać na placu po Zielonym Rynku - Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]

-
i Rezydencje Uzdrowiskowe: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)

Osiedle pod Chełmcem - Biały Kamień - planowane jako komunalne, choć niewykluczone, że zbuduje je inwestor: WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM

Osiedle na Rusinowej: RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO)

Nowe osiedla są planowane także w Szczawnie-Zdroju:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU NOWE OSIEDLE. ZNAMY FAKTY (FOTO, MAPY)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)

- Świebodzice - DLACZEGO WAŁBRZYSZANIE PRZENOSZĄ SIĘ DO ŚWIEBODZIC?


Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska
Foto: Magdalena Sakowska