Kilka miesięcy temu pisaliśmy o dużym osiedlu komercyjnym planowanym w Szczawnie-Zdroju przy ul. Kolejowej. Tymczasem niedaleko tego miejsca trwa wydzielanie ponad 170 działek pod zabudowę mieszkaniową. Znamy szczegóły.


Będzie dużo nowych domów

O projekcie osiedla komercyjnego Rezydencje Uzdrowiskowe pisaliśmy w kwietniu: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE). Tymczasem niedaleko, przy innym odcinku ul. Kolejowej, niedaleko byłego dworca kolejowego w Szczawnie-Zdroju gmina wydzieliła pod budownictwo mieszkaniowe 13,5 hektarów gruntu.Informacja urzędu miasta w Szczawnie-Zdroju:

Gmina przygotowuje teren pod zabudowę. W pasie pomiędzy ul. F. Chopina a nasypem kolejowym gmina planuje realizację budownictwa mieszkaniowego, jedno- i wielorodzinnego wraz z zabudową usługową w zakresie usług nieuciążliwych. Obszar o powierzchni 13,5 ha został podzielony na mniejsze działki budowlane o powierzchni od 750 do 2000 m kw. Obecnie realizowany jest etap przygotowania podziału terenu oraz planowania urządzeń infrastruktury technicznej obejmujący przebieg dróg oraz związanych z tym budownictwem sieci uzbrojenia. Powstała już koncepcja układu komunikacyjnego zakładająca wjazd i wyjazd od strony ul. Fryderyka Chopina. W przyszłości jest szansa na połączenie dróg osiedlowych z ulicą Kolejową. Przygotowany teren umożliwi Gminie sprzedaż ponad 170 działek budowlanych dla osób, które szukają terenów pod zabudowę mieszkaniową i usługową. Ogłoszenia o gminnych ofertach znajdziecie Państwo na stronie internetowej gminy BIP.Jednak, jak się dowiedzieliśmy, do tego upłynie jeszcze trochę czasu. - Obecnie nad wydzieleniem działek pracują geodeci. Kiedy zakończą, rozpocznie się przygotowanie do ich sprzedaży - mówi Karolina Stefańska z Wydziału Inicjatyw i Rozwoju Urzędu Miejskiego. Rzeczywiście, widać już oznaczenia ustawione przez geodetów na nieużytkach.
Jak tam będzie można dojechać?

Robocza nazwa tego miejsca to Osiedle Zdrojowe, ale to może jeszcze się zmienić. Osiedle ma być skomunikowane ze Szczawnem przez dzisiejszą malowniczą polną drogę prowadzącą od ciągu pieszo-rowerowego łączącego Podzamcze z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z dawną linią kolejową nr 291, a z drugiej strony przez ul. Kolejową w okolicy byłego dworca, po rozwiązaniu problemu komunikacyjnego, który może się pojawić po przywróceniu linii do użytkowania, co zapowiadano w tym roku: SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE NOWY TUNEL DLA PIESZYCH I LINIA 291 (FOTO), DRGNĘŁO W SPRAWIE PRZEJĘCIA LINII KOLEJOWYCH. RÓWNIEŻ WAŁBRZYSKIEJ.Nową informację o osiedlu komentuje też przewodniczący rady miejskiej Szczawna, Michał Broda: - Cieszę, się że jako Rada Miejska podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu wielkości działek pod budownictwo dopuszczając w zależności od strefy działki od 1500 m2 do 1000 m2 i 750 m2. To może zwiększyć szanse na szybsze zbycie terenów pod zabudowę, ułatwić wielu mieszkańcom Szczawna-Zdroju i okolic nabycie nieruchomości na terenie naszego miasta! Kolejnym etapem powinno być uzbrojenie wszystkich terenów tak, by ułatwić decyzje o zakupie, przyspieszyć proces inwestycji i zapewnić komfort nowym użytkownikom.


Tak ma wyglądać podział na działki:A to teren, na którym według otrzymanych przez nas informacji działki będą wytyczone:Na razie jest mostek

Ruszyła już pierwsza inwestycja związana z przyszłym osiedlem. To budowa chodnika pomiędzy ul. Chopina a drogą rolną prowadzącą od ul. Mickiewicza w kierunku marketu Tesco. Powstanie tu 115 metrów chodnika o szerokości 2,5 m. Chodnik budowany jest na wysokości posesji nr 9A, czyli około kilometr od planowanej lokalizacji osiedla. Na razie powstał tam most nad strumieniem.- Obok chodnika, który powstaje pomiędzy ul. Chopina a ul. Kolejową, w przyszłości powstanie droga dojazdowa do wyznaczanych działek. Chodnik -łącznik będzie też służył właśnie temu osiedlu, ale na dzień dzisiejszy nie ma z nim nic wspólnego. Nowy chodnik umożliwi pieszym przejście od ulicy Chopina w stronę ul. Mickiewicza czy do Pomnika Ułanów - wyjaśnia Karolina Stefańska.Część kosztów inwestycji pokryje powiat wałbrzyski. 5 września 2019 r. burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk otrzymał informację zarządu o możliwości skorzystania z pomocy finansowej w wysokości 50 tys. zł z przeznaczeniem na realizację budowy 400 m kw. chodników w ciągu dróg na terenie gminy. 12 września gmina zadeklarowała chęć realizacji zadania we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu.Pomoc finansowa została udzielona w formie dotacji celowej, na podstawie obustronnie podpisanej umowy z 12 czerwca 2020 r. Oprócz chodnika przy ul. Chopina wyznaczono do budowy także odcinek pomiędzy ulicami Jaśminową i Graniczną. Powstanie tu 70 metrów chodnika o szerokości 1,5 metra. Prace już ruszyły.
Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: 12 BUDYNKÓW PO TERMOMODERNIZACJI (FOTO)
KOLEJNA GMINA WYBUDUJE MIESZKANIA KOMUNALNE [WIZUALIZACJA]
NOWY BUDYNEK WIELORODZINNY W STRUDZE [WIZUALIZACJE]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIESZKANIE PLUS - ILE LOKALI POWSTANIE?
DWA NOWE BUDYNKI I 82 MIESZKANIA - GDZIE? (WIZUALIZACJE)


W Wałbrzychu też się rozwija budownictwo komercyjne:
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)
WAŁBRZYCH: GDZIE NIE SPOJRZYSZ, BUDUJĄ NOWE DOMY I MIESZKANIA (FOTO)

- PODZAMCZE: BUDUJE SIĘ I REMONTUJE W DZIELNICY (FOTO)
- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Piaskowa Góra: dyskusja na temat rozbudowy osiedla (FOTO)
- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]
- apartamentowiec może też powstać na placu po Zielonym Rynku - Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]
-
i Rezydencje Uzdrowiskowe: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)


Osiedle pod Chełmcem - planowane jako komunalne: WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM

Osiedle na Rusinowej: RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Plan działek użyczony: UM Szczawno-Zdrój