Okres ożywienia w budownictwie wielorodzinnym w Wałbrzychu trwa. Jednak budynek budynkowi nierówny. Na Podzamczu powstaje właśnie pierwszy obiekt w mieście z nowoczesnym i energooszczędnym systemem ciepła z rekuperacją. Jakie zalety ma to rozwiązanie i na jakie oszczędności mogą liczyć jego przyszli mieszkańcy?

Biel i antracyt wśród wielkiej płyty


Jesienią 2018 roku na ul. Palisadowej na Podzamczu ruszyła budowa nowego budynku wielorodzinnego, jej widomą oznaką są pracujące w rejonie PSP nr 26 dźwigi. - Obecnie trwa budowa garaży podziemnych, pod koniec marca garaże wykonawca przykryje stropem i od kwietnia przejdziemy do wykonania wyższych kondygnacji. Budowa odbywa się zgodnie z planem - wyjaśnia Ryszard Duszyński, prezes zarządu Spółdzielni Budowy Domków Jednorodzinnych w Wałbrzychu. To ona jest inwestorem tego innowacyjnego projektu.
Spółdzielnia od 25 lat realizuje projekty budowlane na terenie Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju i Świebodzic pomagając spełnić marzenia mieszkańców naszego regionu o własnym M. SBDJ ma już na koncie prawie 200 domów jednorodzinnych, a ten budynek wielorodzinny jest jej ósmym tego typu projektem, w tym czwartym na Podzamczu. - Powstaje tu 40 mieszkań i apartamentów. Mieszkania będą mieć 35 - 80 metrów kwadratowych, każde balkonem lub loggią, te na parterze z ogródkami lokatorskimi. Na górze powstaje 5 dwupoziomowych apartamentów z tarasami, o metrażu 60 - 100 metrów kw.. Najwięcej chętnych mamy na mieszkania w granicach 50-60 metrów. Część mieszkań i apartamentów już została sprzedana, kolejne są rezerwowane. Sprzedaż trwa, jednak kończą się nam już mieszkania ok. 50-metrowe - wylicza prezes spółdzielni. Choć cena 4250 zł brutto za metr kwadratowy nie jest na wałbrzyskie warunki mała, to chętnych na nie nie brakuje.  Lokale będą usytuowane w 9-kondygnacyjnym, dwuklatkowym gmachu z płaskim dachem i elewacją w nowoczesnej stylistyce w kolorze bieli oraz antracytu. Budynek ma mieć windy i parking podziemny, powstaje w otoczeniu nasadzonej zieleni, przy nim zaplanowano też plac zabaw. Przestrzeń będzie ogrodzona. Ta część ul. Palisadowej gwarantuje bliskość szkoły, która jest naprzeciwko; punktów usługowych, dyskontu oraz przystanków komunikacji miejskiej.


Wygoda i innowacyjne ciepło

- Od jakiegoś czasu postawiliśmy na budowę wielorodzinną z uwagi na duże zapotrzebowanie na mieszkania. Równolegle budujemy też osiedle domków w dzielnicy Rusinowa - zaznacza doświadczony inwestor. Podczas siedmiu wcześniejszych budów przedstawiciele spółdzielni przekonali się, że osoby decydujące się na nowe mieszkanie coraz bardziej cenią wygodę, chcą mieć windę niezależnie od wysokości kondygnacji i garaże. Nie bez znaczenia są też koszty utrzymania mieszkania, a zwłaszcza opłaty za ciepło. Już w budynku SBDJ w Świebodzicach zamontowano na dachu panele słoneczne wspierające ogrzewanie wody. Powstający zaś dom na Podzamczu ma inną wartą uwagi innowację. - Jest to nasz pierwszy budynek wielorodzinny, a zarazem pierwszy w Wałbrzychu, z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła po to, by obniżyć koszty eksploatacji gmachu. Zużyte powietrze, które tradycyjnie uchodzi przez kominy do atmosfery u nas będzie zbierane systemem rur w specjalnej centrali usytuowanej w garażu podziemnym. To zużyte powietrze nim opuści obieg ogrzewa pośrednio powietrze, które wchodzi do budynku. To pozwoli zaoszczędzić nawet do 30% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania mieszkań - zaznacza Duszyński. System rekuperacyjny SBDJ instaluje już od jakiegoś czasu w domach jednorodzinnych w dzielnicy Rusinowa, w budynkach wielorodzinnych to wciąż rzadka nowość.Na czym polegają inne zalety tego systemu? Poza oszczędnościami w kosztach ogrzewania tego typu budynki nie wymagają otwierania okien do gruntownego wietrzenia ponieważ czyste powietrze jest do mieszkań dostarczane przez system wentylacyjny. W dodatku jest już ogrzane, co zimą jest bardzo istotne. Przez to mieszkańcy budynku nie są zatem narażani na przeciągi, mają w pomieszczeniach mniejsze wahania ciśnienia, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Obrazowo wyjaśniając ten proces: - Najwięcej ciepła w mieszkaniach gromadzi się w kuchni i łazience. Powietrze zużyte z nich trafia przewodami do centrali. W to samo miejsce napływa też czyste powietrze tłoczone do mieszkań. W centrali odbywa wymiana ciepła - wyjaśnia przedstawiciel inwestora.               

Indywidualne rozliczenia z PEC-em
Budynek przy ul. Palisadowej, będzie podobnie jak ten na ul. Blankowej i dwa na ul. Senatorskiej będzie miał ogrzewanie z PEC-u z zapewnionym rozdziałem ciepła. - Ciepło dostarcza PEC, a umowy podpisywane są indywidualnie i bezpośrednio z dostawcą ciepła. Jest ono później rozliczane na podstawie odczytów z liczników elektronicznych ciepła. Każdy ma taki w stacji domowej zainstalowanej na klatce schodowej, podobnie jak licznik wody. Co ważne, w budynku tym nie obowiązuje okres grzewczy - każdy podwyższa lub obniża temperaturę we własnym mieszkaniu wedle uznania, kiedy chce. Można grzać latem, jak się komuś zimno zrobi, a także obniżać temperaturę w zimie na czas wyjazdu z domu. Każdy płaci za tyle ciepła, ile wykorzysta - wylicza nasz rozmówca. Mieszkańcom takich budynków nie grozi też "postrach" innych budynków na Podzamczu, czyli faktury rozliczeniowe w dodatkowymi opłatami po podsumowaniu okresu grzewczego. Na Palisadowej nie będzie grzejników w częściach wspólnych, więc problem podziału jego kosztami, znany z innych części osiedla, nie obowiązuje.  

 

Choć budowa trwa, to mieszkania w części zostały już sprzedane lub zarezerwowane, dlatego warto podjąć decyzję zakupie bez zbytniego zwlekania. Kiedy możliwa będzie przeprowadzka? - Planujemy na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku przekazywać mieszkania do indywidualnego wykończenia w środku, myślimy że mieszkańcy zaczną przeprowadzki około września, po odbiorach - dodaje doświadczony inwestor wałbrzyskiego rynku budowlanego.Jak budynek na ul. Palisadowej będzie wyglądał?
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]

- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]
Co jeszcze powstanie w naszym mieście?
Mieszkania komunalne
Podzamcze Husarska: będzie ósmy budynek!

Śródmieście - Wałbrzych: Nowe mieszkania w Śródmieściu? To możliwe
Nowe Miasto - Wałbrzych: Będą nowe mieszkania komunalne na Nowym Mieście
Biały Kamień -
Wałbrzych: takie będzie Osiedle pod Chełmcem (WIZUALIZACJE)

Gdzie działki budowlane można kupić w mieście? - Wałbrzych: Działki na dom, garaż i budynek wielorodzinny

Elżbieta Węgrzyn
fot. Ryszard Burdek, wizualizacje - SBDJ