Zmiany klimatyczne przyczyniły się do ożywienia zainteresowania inwestorów możliwością wybudowania osiedla na Białym Kamieniu. Miasto może zbudować je samodzielnie lub powierzyć to podmiotom prywatnym. Czy zapadły już jakieś decyzje?

Dwie możliwości zagospodarowania terenu pod Chełmcem


- Alternatywy są dwie: albo my budujemy jako miasto kilkaset mieszkań - taki był mój pierwotny plan i on nadal pozostaje aktualny - to wymaga niezwykłego wysiłku finansowego. Deweloperzy interesują się tym obszarem i powstała spółka InVałbrzych, która zajęła się zarządzaniem nieruchomościami i podczas rozmów z potencjalnymi inwestorami stwierdziła, że jest duże zainteresowanie tym obszarem i chęć zabudowania go za ich pieniądze - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
S
półka InVałbrzych rozmawia z deweloperami sprawdzając ich zainteresowanie tą przestrzenią, w przeważającej mierze należącą do miasta. Oszacowano, że jest to teren na około 1000 mieszkań i ponad 100 domków jednorodzinnych. Jak wyjaśniał w rozmowie z nami jej prezes, Krzysztof Urbański: - Na tym obszarze jesteśmy szczególnie zainteresowani budową komercyjną prowadzoną przez deweloperów zewnętrznych. Mieszkania komunalne powstają dzięki pozyskanym środkom rewitalizacyjnym w centrum miasta, gdzie po remontach zasób komunalny zwiększy się o kilkaset mieszkań. W związku z tym baza mieszkań komunalnych będzie w mieście już na tyle duża, że budowanie kolejnych specjalnie nie ma sensu.
Warto przypomnieć, że mieszkania komunalne są planowane i przygotowywane w kilkunastu miejscach na terenie Wałbrzycha. Same tylko rewitalizowane za środki EBI kamienice mają zapewnić ok. 300 mieszkań w czterech dzielnicach, do przebudowy przez MZB w 20 budynkach przy ul. Różanej, Osiedleńców, czy Szczecińskiej powstaną następne (patrz linki poniżej). Do tego budynek wielorodzinny przy ul. Staszica i rozbudowa Husarskiej...Są zainteresowani budową

W świetle tego i zainteresowania komercyjnego, miasto zastanawia się, czy teren na Białym Kamieniu zabudowywać samodzielnie, czy też rozważyć budowę deweloperską. - Podczas rozmów i spotkań z mieszkańcami tego rejonu była gorąca dyskusja, w którą się zaangażowałem i wypracowaliśmy kompromis. Plan zagospodarowania przestrzennego jest już zaaprobowany przez co potencjalny inwestor może się czuć bezpieczny, bo nikt mu nie zakwestionuje, że tu się buduje. Pojawiły się przynajmniej trzy podmioty, które chcą kupić cały teren i wybudować mieszkania dla mieszkańców. W dobie katastrofy klimatycznej
położenie mieszkania w pobliżu drzew i w terenie górskim, gdzie jest chłodniej niż na przysłowiowej "patelni" zaczyna mieć istotne znaczenie - zaznacza prezydent Wałbrzycha.
Nic nie jest jeszcze przesądzone. Jest jednak prawdopodobieństwo, że rejon ten przyciągnie inwestorów, a następnie po części obecnych, po części nowych mieszkańców miasta, którzy osiedlą się tu i będą płacić u nas podatki. Przez taką rozbudowę i planowaną komercyjną inwestycję pomiędzy ul. Ludową i Reja dzielnica Biały Kamień zwiększy liczbę mieszkańców i umocni swoją pozycję trzeciej co do wielkości po Podzamczu oraz Piaskowej Górze dzielnicy Wałbrzycha.Osiedle pod Chełmcem - historia projektu


W 2020 roku zaczęto rozważać przeznaczenie części/całości tego terenu pod budowę deweloperską z uwagi na znaczne nasycenie rynku mieszkaniami komunalnymi - OSIEDLE POD CHEŁMCEM: BĘDĄ MIESZKANIA KOMUNALNE? [WIZUALIZACJE] .


19 grudnia 2019 - przyjęto uchwały dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w rejonie ulicy Piasta w Wałbrzychu oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w rejonie ulicy Ratuszowej w Wałbrzychu. Plany te przewidują wyznaczenie obszaru pod zabudowę mieszkaniową - wielorodzinną i jednorodzinną - OSIEDLE POD CHEŁMCEM: BĘDĄ MIESZKANIA KOMUNALNE? [WIZUALIZACJE] .

11 lutego 2019 - w Ratuszu wyłożono dokumentację tej inwestycji mieszkaniowej w związku z przygotowywanymi planami zagospodarowania przestrzennego dla ulic: Ratuszowej i Piasta - OSIEDLE POD CHEŁMCEM - RUSZYŁY PROCEDURY!.

27 września 2018
- na sesji Rady Miejskiej została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Piasta oraz ul. Ratuszowej. Podano szczegóły i wizualizacje osiedla - wybudowane ma być na ok. 18-hektarowej działce, będzie składać się z 16 budynków, pięcio- lub sześciokondygnacyjnych, w których zaprojektowano 550 mieszkań, w niektórych na parterach przewiduje się także lokale usługowe. Zaprezentowano też wizualizacje projektowanego osiedla - WAŁBRZYCH: TAKIE BĘDZIE OSIEDLE POD CHEŁMCEM [WIZUALIZACJE]- 27 sierpnia 2018 - Postanie kompleksu nowych budynków przy ul. Piasta zapowiedział prezydent Wałbrzycha podczas prezentacji KWW Romana Szełemeja do Rady Miejskiej. Nowe osiedle zostanie wybudowane na działce gminnej. Powstaje jego koncepcja urbanistyczna -
NA BIAŁYM KAMIENIU POWSTANIE OSIEDLE MIESZKANIOWE
Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
- pierwsze przetargi - Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA!
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]


Mieszkania komunalne przy ul. Husarskiej:

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


Mieszkania komunalne przy ul. Staszica:
WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO)
BUDYNEK NA UL. STASZICA - WKRÓTCE POCZĄTEK BUDOWY [WIZUALIZACJE]
NOWY BUDYNEK MIESZKALNY NA UL. STASZICA [WIZUALIZACJE]


Elżbieta Węgrzyn
wizualizacje UM Wałbrzych