W Wałbrzychu powstaje coraz więcej komercyjnie budowanych nowych mieszkań. Niedawno pisaliśmy o właśnie ukończonych lub będących na ukończeniu budynkach wielorodzinnych na na Podzamczu i Piaskowej Górze, tymczasem developerzy i inwestorzy planują jeszcze więcej takich propozycji. Budowa pierwszych z nich może się rozpocząć już w pierwszym kwartale 2021. Gdzie można się ich spodziewać?


Przez całe dekady w Wałbrzychu niewiele się działo w kwestii budownictwa nowych mieszkań tak komunalnych, jak i proponowanych przez deweloperów. W ostatnich latach sporo się zmieniło - od 2014 w kwestii nowo wybudowanych lokali komunalnych i można mówić o małym ożywieniu na rynku pierwotnym deweloperskim.

Podzamcze... budowa za budową

Temat inwestycji mieszkaniowych i długości starań inwestorów zabiegających o rozpoczęcie budowy został poruszony m.in. podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej (WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)).
Ożywienie to cieszy włodarza Wałbrzycha. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie. - Zainteresowanie firm deweloperskich projektami w Wałbrzychu jest bardzo duże. Oczywiście byłbym najbardziej zadowolony, gdybym mógł potwierdzić, że już się buduje w tym a w tym miejscu, to jest pewnie kwestia nieodległa. Zakończyły się projekty deweloperskie na Podzamczu, a w tej chwili szykowanych jest kilka budów. Jesteśmy na etapie wydawania zgód na rozpoczęcie budowy na Podzamczu
- mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

   


Przestrzeń osiedla Podzamcze jest już gęsto zabudowana, ale teren pomiędzy Piaskową Górą - ul. Topolową a Ogrodową w pobliżu Podzamcza i Szczawienka to miejsce będące przedmiotem zainteresowania inwestorów. Są podmioty zainteresowane budownictwem mieszkaniowym w okolicy ul. Ogrodowej, do tego mocno sprecyzowana jest też kwestia niewielkiego osiedla -za hipermarketem Kaufland w okolicy ul. Długiej i Topolowej. Może tam powstać nawet 5 budynków wielorodzinnych z około 180 mieszkaniami. Projekt jest w opracowaniu. Z uwagi na konieczność zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego może nie udać się ruszyć z działaniami w 2021 roku. Pisaliśmy o tym -  PIASKOWA GÓRA: GDZIE BĘDĄ NOWE BUDYNKI WIELORODZINNE (FOTO) i -PODZAMCZA, PIASKOWA GÓRA: NOWE BLOKI NIEMAL GOTOWE (FOTO, WIZUALIZACJE) .


Domki oraz domy tu i tam - Poniatów, Biały Kamień


- Jesteśmy na etapie wydawania zgód na dotyczących budowy na Poniatowie na osiedlu domków jednorodzinnych, ale też kilkurodzinnych. To samo jeśli chodzi o Biały Kamień, zarówno w okolicy ul. Żeromskiego, jak i już "Pod Chełmcem", czyli przy ul. Piasta - wylicza prezydent.
Na Poniatowie powstają budynki jednorodzinne, jest też prowadzona zabudowa przygotowywana z myślą o sprzedaży przy ul. Orzechowej (Orzechowa Park). Zgodnie z opisem pośrednika powstają dwa budynki jednorodzinne dwulokaliowe w zabudowie bliźniaczej. Każdy apartament ma dwa poziomy mieszkalne, funkcjonalny strych, ogród około 200 m2, garaż, miejsce parkingowe. Apartament zawiera 4 pokoje (salon i 3 sypialnie), kuchnię oraz 2 łazienki, wszystko ułożone na dwóch kondygnacjach o powierzchni od 83,20 m2 do 87,60 m2. Działki i parking są ogrodzone oraz oświetlone niezależnie od ulicy, budynki wyposażone w kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z zewnętrzną stację pogodową. Ogrzewanie podłogowe. Planowany termin oddania to I-II kwartał 2021. Łączna cena apartamentu, udziału w gruncie, garażu i miejsca parkingowego to 455 000 zł/brutto.W przypadku Białego Kamienia, wskazywaną lokalizacją dla nowych budynków wielorodzinnych jest teren pomiędzy ul. Reja i Ludową - BIAŁY KAMIEŃ: POWSTANIE OSIEDLE Z CZĘŚCIĄ HANDLOWĄ. GDZIE?.

Po zmianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Ratuszowej i Piasta, działki pod zabudowę jednorodzinną będzie można nabyć w tej części Białego Kamienia, do tego jest jeszcze duży grunt miejski, z myślą o nim powstał projekt Osiedla pod Chełmcem. Prowadzone są rozmowy z inwestorem zainteresowanym zabudowaniem działki miejskiej przy ul. Piasta, o czym pisaliśmy - WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM .Zgodnie z pierwotnym zamysłem projektu osiedle to mogło docelowo być zamieszkałe przez nawet 1,5 tys. mieszkańców i składać się z 16 budynków, pięcio- lub sześciokondygnacyjnych, w których zaprojektowano 550 mieszkań. W niektórych na parterach przewidziano także lokale usługowe. W budynkach zaplanowano być także użytkowe poddasza. Zabudowa ta, wedle pierwotnego projektu nie ma być niższa i mniej ścieśniona niż na ul. Husarskiej. O koncepcji osiedla pisaliśmy m.in. -Wałbrzych: Osiedle pod Chełmcem - ruszyły procedury! .

Pierwsze pozwolenia na budowę w tym rejonie dotyczą działek będących w rękach prywatnych, przeznaczonych pod budowę domów jednorodzinnych. W terenie tego budowlanego ruchu na Białym Kamieniu jeszcze nie widać, ale to tylko kwestia czasu.Pierwszym novum są dwa segmenty zabudowy szeregowej powstałe przy ul. Andersa nieopodal szybu Jan. Są wybudowane wedle podobnego projektu jak Nowa Piaskowa - czyli osiedle domów w zabudowie szeregowej przy ul. Proletariackiej. Przy dwóch segmentach przy ul. Andersa trwają obecnie prace ziemne, być może inwestor ma jeszcze w planie kolejny segment?


Budynki wielorodzinne - Śródmieście i Nowe Miasto    


Jak udało nam się ustalić powstał projekt, by pomiędzy Śródmieściem i Nowym Miastem wybudować osiedle kilku budynków czterorodzinnych z miejscami parkingowymi i ogródkami - coś na wzór Poniatowa. Zainteresowanie tym rejonem potwierdza prezydent. - W ostatnich dniach są też pierwsze dokumenty związane z projektem budowy na Nowym Mieście nowego budynku wielorodzinnego. "Zielony Rynek" to jest już zaawansowana inwestycja. Właściciel działki i wnioskodawca deklarują, że na wiosną zechcą budować, a może jeszcze zimą. Przypomnę, że pozwolenie na budowę i jej lokalizacja prowadzona jest w trybie specustawy, byliśmy zaangażowani by umożliwić jej realizację. Jeszcze raz podkreślę, że jeśli będą fundamenty i mury się będą pięły do góry, to będę wtedy zadowolony - dodaje nasz rozmówca. Przypominamy, że 23 kwietnia 2020, podczas pierwszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha przeprowadzonej w formie zdalnej radni podjęli decyzję w sprawie zmiany przeznaczenia placu po targowisku Zielony Rynek przy ul. 1 Maja na teren pod zabudowę mieszkaniową - Wałbrzych Zielony Rynek: Mieszkania w miejsce targowiska [WIZUALIZACJE]

A w październiku 2020 wykonano ostatnie rozbiórki obiektów handlowych na byłym miejskim targowisku - Wałbrzych: Zielony Rynek - to już ostateczne pożegnanie [ZDJĘCIA] .
Na tym terenie ma powstać budynek (lub odrębne w sensie technicznym budynki przyległe do siebie ścianami szczytowymi). Może liczyć 4 kondygnacje nadziemne z parkingiem podziemnym z elewacją frontową (lub ich sumą w przypadku zrealizowania obiektu, jako oddzielne technicznie budynki) o szerokości mierzącej do 94 m i z dachem płaskim.Dla projektowanego budynku (lub odrębnych budynków przyległych do siebie ścianami szczytowymi) dopuszczono wykonanie antresoli w mieszkaniach na najwyższej kondygnacji, położonych w obrębie narożnika wyeksponowanego od strony zachodniej; ma (mają) mieć dachy zielone i wprowadzoną na parterze funkcji usługowej. W uchwale zawarto takie informacje jak powierzchnię użytkową mieszkań: minimalną – 33 m2 - maksymalną – 126 m2. Liczbę mieszkań: minimalną – 44 - maksymalną – 80, co w koncepcji inwestora się różniło się w jedynie odniesieniu wielkości mieszkań.
Dostarczoną przez inwestora koncepcję urbanistyczno-architektoniczną opisaliśmy
- Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]W Wałbrzychu i po sąsiedzku rozwija się budownictwo komercyjne:
- wielorodzinne - ul. Palisadowa, Forteczna, Nałkowskiej i w planie - Topolowa - PODZAMCZA, PIASKOWA GÓRA: NOWE BLOKI NIEMAL GOTOWE (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)

- O toczących się już inwestycjach komercyjnych przy ul. Proletariackiej, Wiosennej, Nałkowskiej, Palisadowej, Andersa, Ludowej i Reja pisaliśmy: WAŁBRZYCH: GDZIE NIE SPOJRZYSZ, BUDUJĄ NOWE DOMY I MIESZKANIA (FOTO)

Wcześniejsza budowa SBDJ - Mieszkania na Podzamczu sprzedają się na pniu


- PODZAMCZE: BUDUJE SIĘ I REMONTUJE W DZIELNICY (FOTO)

- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Piaskowa Góra: dyskusja na temat rozbudowy osiedla (FOTO)
- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]

- Śródmieście - apartamentowiec może też powstać na placu po Zielonym Rynku - Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]

-
i Rezydencje Uzdrowiskowe: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)


Osiedle pod Chełmcem - Biały Kamień - planowane jako komunalne, choć niewykluczone, że zbuduje je inwestor: WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM

Osiedle na Rusinowej: RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO)


Nowe osiedla są planowane także w Szczawnie-Zdroju:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU NOWE OSIEDLE. ZNAMY FAKTY (FOTO, MAPY)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)


- Świebodzice - DLACZEGO WAŁBRZYSZANIE PRZENOSZĄ SIĘ DO ŚWIEBODZIC?
Elżbieta Węgrzyn, wsp. MS
fot. Magdalena Sakowska, wizualizacje - serwisy nieruchomości; UM Wałbrzych.