Ogromny zrujnowany obiekt dawnego szpitala straszy w centrum sąsiedniego miasta. Teraz mają w nim powstać luksusowe mieszkania.


Nie boją się nawet szpitala

Kolejny przykład na boom mieszkaniowy, tym razem w regionie. Przedstawiciel spółki Immobiliare Development, Damian Niedźwiecki oraz architekt z firmy Greg architekci, Grzegorz Górka spotkali się we wtorek 18 maja z prezydent Świdnicy, Beatą Moskal-Słaniewską i zaprezentowali założenia dotyczące zagospodarowania działki oraz budynku byłego szpitala przy ul. Westerplatte.



Teren, którego stan niepokoił wielu świdniczan, ma według zapewnień tamtejszego magistratu przeobrazić się w ciągu najbliższych dwóch lat. W budynkach szpitala powstaną mieszkania, a na działce deweloper dodatkowo wybuduje kolejne budynki. Koncepcja zakłada kompleksowe zagospodarowanie terenu – powstaną tam również parkingi podziemne i zieleń towarzysząca. Miejsce to ma szanse stać się jednym z ładniejszych zakątków mieszkaniowych w Świdnicy.



- Bardzo mnie cieszy, że tak eksponowane miejsce i tak piękny obiekt zostaną zagospodarowane w należyty sposób. Wielu świdniczan martwiły losy szpitala, zatem z nieukrywaną radością przyjęłam informacje od inwestora na temat konkretnych i szybkich do realizacji planów – mówi Beata Moskal-Słaniewska.



Nazwa projektu brzmi: „Przebudowa i rozbudowa zabytkowego budynku dawnego szpitala na funkcję budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w przyziemiu oraz budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, parkingową i drogową u zbiegu ulic Westerplatte, Śląskiej i Lipowej w Świdnicy w obrębie działek 2629, 2630, 2631, 2632/2, AM-14, Świdnica”.




Kawałek historii miasta

Szpital im. św. Elżbiety wybudowano w latach 1927-1929. Zarówno przed II wojną światową, jak i po niej, pracowały w nim świdnickie siostry ze zgromadzenia św. Elżbiety. Zdjęcie z portalu polska-org.pl (lata 1930-1944):



Przez kilka powojennych dekad w przejętym przez państwo obiekcie działał świdnicki szpital powiatowy. W latach 1998-1999 r. zaczęto przenosić oddziały szpitalne do nowego budynku „Latawiec”. 30 kwietnia 2009 r. oficjalnie przeniesiono ostatnie oddziały ze szpitala miejskiego przy ul. Westerplatte i tym samym przypieczętowano nowy rozdział w historii tej budowli.

Pod koniec 2011 roku został on zwrócony zgromadzeniu elżbietanek, niestety siostry, które chciały tam utworzyć dom seniora, nie były w stanie go zagospodarować ani utrzymywać i powoli popadł w ruinę. Po kilku latach starań udało im się go sprzedać jesienią 2019 roku, kiedy prokuratura prowadziła już sprawę o zaniedbanie obiektu (umorzoną w 2020 roku), a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymało decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków, który nie zezwolił na rozbiórkę i nakazał odbudowę zgodnie ze stanem pierwotnym.



Wcześniej, 6 października 2017 roku około godziny 12.20 doszło do pożaru szpitala. Dym pojawił się na górnej kondygnacji budynku. Na miejsce zjechała straż pożarna z całego regionu -  około dwadzieścia jednostek. Na szczęście pożar się nie rozprzestrzenił, ale mocno uszkodził dach. Po tym zdarzeniu teren ogrodzono.

Mamy nadzieję, że teraz historyczny obiekt odżyje. Inwestor zakończył już prace projektowe, jest na etapie pozyskiwania zezwoleń. Koncepcja zagospodarowania przygotowana została w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.


Na temat budownictwa mieszkaniowego pisaliśmy ostatnio wiele:

PIASKOWA GÓRA: TAKIE BUDYNKI TU POWSTANĄ (WIZUALIZACJE)
Podzamcze: Nowe mieszkania przy Al. Podwale - wkrótce budowa
Szczawno-Zdrój i Wałbrzych: widać boom mieszkaniowy (FOTO)
Wałbrzych: Była szkoła i działki miejskie poszły pod młotek!
Wałbrzych i Boguszów: Działki i mieszkania na sprzedaż (FOTO)
Szczawno-Zdrój sprzedaje działki pod domy i nie tylko


Budownictwo komercyjne:

- wielorodzinne - Podzamcze, Piaskowa Góra, Poniatów, Biały Kamień, Nowe Miasto i Śródmieście - Wałbrzych: Wkrótce nowe mieszkania. Domy będą rosły. Gdzie? [FOTO i WIZUALIZACJE]
- wielorodzinne - ul. Palisadowa, Forteczna, Nałkowskiej i w planie - Topolowa - PODZAMCZA, PIASKOWA GÓRA: NOWE BLOKI NIEMAL GOTOWE (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)

- O toczących się już inwestycjach komercyjnych przy ul. Proletariackiej, Wiosennej, Nałkowskiej, Palisadowej, Andersa, Ludowej i Reja pisaliśmy: WAŁBRZYCH: GDZIE NIE SPOJRZYSZ, BUDUJĄ NOWE DOMY I MIESZKANIA (FOTO)

 - Mieszkania na Podzamczu sprzedają się na pniu
- PODZAMCZE: BUDUJE SIĘ I REMONTUJE W DZIELNICY (FOTO)
- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Piaskowa Góra: dyskusja na temat rozbudowy osiedla (FOTO)
- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]

- Śródmieście - apartamentowiec może też powstać na placu po Zielonym Rynku - Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]

-
i Rezydencje Uzdrowiskowe: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)

Osiedle pod Chełmcem - Biały Kamień - planowane jako komunalne, choć niewykluczone, że zbuduje je inwestor: WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM

Osiedle na Rusinowej: RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO)

Nowe osiedla są planowane także w Szczawnie-Zdroju:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU NOWE OSIEDLE. ZNAMY FAKTY (FOTO, MAPY)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)

- Świebodzice - DLACZEGO WAŁBRZYSZANIE PRZENOSZĄ SIĘ DO ŚWIEBODZIC?

Czytaj też: WAŁBRZYCH: GRUNT NAPRZECIWKO MUZEUM ZNALAZŁ KUPCA



Świdnica Dla Was.info
Foto: Magdalena Sakowska

Wizualizacja GREG. architekci (materiał udostępniony przez Urząd Miejski w Świdnicy)