W Wałbrzychu powstaje coraz więcej mieszkań i domów rynku pierwotnego. Komercyjne budowy trwają w dzielnicach: Podzamcze, Piaskowa Góra, Biały Kamień, Rusinowa... Tylu mieszkań i nowych domów nie powstawało w mieście od dekad!

Nowe mieszkania i apartamenty

Zakończone lub niemal zakończone obiekty przy ul. Palisadowej i Nałkowskiej w Wałbrzychu kuszą potencjalnych klientów położeniem na największych osiedlach i podpięciem budynków do miejskiej sieci ogrzewania. Obydwa budynki zachęcają też windą, energooszczędnością, podziemnymi garażami, a w przypadku Podzamcza również ogródkami lokatorskimi.

W ukończonym wiosną budynku przy ul. Nałkowskiej, w którym inwestorem był DeveloperHS sp. z o.o. z Namysłowa biuro nieruchomości wyprzedało już niemal wszystkie mieszkania na pięciu kondygnacjach. Przyszli mieszkańcy zainwestowali w lokale z balkonami, lub antresolami, a także komórkami lokatorskimi. Cena za metr kwadratowy to 4 tys. zł nie odstraszyła wałbrzyszan mimo, że stan deweloperski mieszkań obejmuje tynki maszynowe na ścianach, drzwi wejściowe, wykonane wszystkie instalacje, a na podłogach wylewki betonowe... Co oznacza konieczność samodzielnego wykończenia wnętrza.


Wizualizacja - SBDJ


4250 zł brutto za metr kwadratowy kosztują zaś mieszkania i apartamenty proponowane na Podzamczu w rosnącym 9-kondygnacyjnym budynku przy ul. Palisadowej. Ten zaś będzie pierwszym w naszym mieście budynkiem z energooszczędnym systemem rekuperacyjnym, czyli polegającym na odzysku ciepła. Powstają tu mieszkania o powierzchni od 35m - 80m kw. z balkonami lub loggiami oraz pięć dwupoziomowych apartamentów o powierzchni od 60m - 100m kw z tarasami. Na niektórych piętrach (2 i 4) wykupiono lub zarezerwowano większość proponowanych mieszkań, na pozostałych kondygnacjach też są już rezerwacje. Budowa prowadzona przez doświadczoną na naszym rynku Spółdzielnię Budowy Domów Jednorodzinnych ma się zakończyć do września 2020 roku. 


Osiedla domów jednorodzinnych

W kilku lokalizacjach w Wałbrzychu powstają też osiedla domów jednorodzinnych, większość w zabudowie szeregowej.
Inwestycję taką prowadzi wspominana wyżej SBDJ, mowa zaś o ładnie położonym osiedlu przy ul. Wiosennej w dzielnicy Rusinowa. Sukcesywnie rosną tam kolejne segmenty. Poszczególne domy w szeregu łączą się garażami, proponowane są domy w zabudowie o powierzchni użytkowej 117 metrów kwadratowych. Osiedle nie jest jeszcze ukończone, są wolne działki zapełniane zgodnie z zapotrzebowaniem zainteresowanych. Kolejne domy rosną obecnie na ul. Andersa tuż przy Szybie "Jan", gdzie zaplanowano niewielkie osiedle domów szeregowych.  120,6-metrowe segmenty zawierać mają po 4 pokoje garaże, oraz balkony. W domach szeregowych mają być przygotowane wszystkie instalacje i w przeciwieństwie do domów wielorodzinnych z ogrzewaniem z PEC-u, tutaj montowane będzie ogrzewanie gazowe z własnym piecem.
Budowa sześciu domów postępuje błyskawicznie, budynki są już zadaszane, pierwsze dwa już znalazły właścicieli. Cena jednego segmentu w stanie deweloperskim waha się od 405 do 440 tys. zł, w zależności od usytuowania domu w szeregu. Zatem własne cztery ściany można mieć od 3 358,21 zł/m². Cena zaś obejmuje stan deweloperski, czyli wszystkie instalacje, tynki wewnętrzne na ścianach i wylewki betonowe na podłogach. Domy mają być gotowe na wiosnę 2020.
Duże osiedle domków - Piaskowa Góra

Identyczne rozwiązania projektowe przyjęto przy większej realizacji trwającej obecnie przy ul. Proletariackiej na Piaskowej Górze. Tutaj powstaje duże osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, planowe zakończenie budowy to koniec przyszłego roku. 120-metrowe segmenty mają zawierać podobnie jak w przypadku ul. Andersa 4 pokoje (3 sypialnie) i 2 łazienki oraz garaże. Będą pokryte dachówką ceramiczną i będą posiadać ogrzewanie gazowe.
Liczba planowanych segmentów to zgodnie z opisem na placu budowy 27, natomiast wizualizacje biura nieruchomości PARTNER S.C. oferującego wzmiankowane domy, przy dużym zainteresowaniu może powstać nawet sześć szeregów liczących łącznie niemal 60 domów. Cena domu w stanie deweloperskim rozpoczyna się od 495 tys. zł (4 121,91 zł/m²).Wizualizacja biura nieruchomości PARTNER S.C.


Dodatkowo, zgodnie z informacją UM w Wałbrzychu, zbrojenie terenu związane z planowanym
osiedla domów mieszkalnych jednorodzinnych, odbywa się przy ul. Noworudzkiej. Pięć działek budowlanych zyska tam sieci wody i kanalizacji sanitarnej.
Na cele komercyjnego budownictwa mieszkaniowego przeznaczony jest też teren pomiędzy ulicami Ludową i Reja (BIAŁY KAMIEŃ: POWSTANIE OSIEDLE Z CZĘŚCIĄ HANDLOWĄ. GDZIE?). Tutaj powstać ma też obiekt handlowy.

Poza programami komercyjnymi trwają też budowy miejskie. Miasto nie zasypuje gruszek w popiele i poza budową lokali komunalnych i w ramach programu Mieszkanie Plus na ul. Husarskiej na Podzamczu prowadzi budowę na Nowym Mieście przy ul. Staszica a w fazie projektowej jest też duże osiedle na Białym Kamieniu. 


Projekty komercyjne
- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]


Gdzie się jeszcze buduje w naszym mieście i okolicy?
- Czarny Bór - KOLEJNA GMINA WYBUDUJE MIESZKANIA KOMUNALNE [WIZUALIZACJA]
- Stare Bogaczowice - Struga - NOWY BUDYNEK WIELORODZINNY W STRUDZE [WIZUALIZACJE]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIESZKANIE PLUS - ILE LOKALI POWSTANIE?
DWA NOWE BUDYNKI I 82 MIESZKANIA - GDZIE? (WIZUALIZACJE)
KOLEJNA GMINA PRZYMIERZA SIĘ DO PROGRAMU MIESZKANIE PLUS
Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska, Elżbieta Węgrzyn