| Źródło: UM Wałbrzych,
Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]
Zielony Rynek jako teren pod budowę mieszkaniową
7 stycznia do Rady Miasta Wałbrzycha za pośrednictwem prezydenta Wałbrzycha trafił wniosek pełnomocnika wnioskodawcy o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą "budowa budynku mieszkalno-usługowego z parkingiem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. 1 Maja 22 w Wałbrzychu". 16 stycznia projekt ten uzupełniono i do początku lutego można się było z nim zapoznać w budynku urzędu miejskiego przy ul. Kopernika.
Jako że ta inwestycja mieszkaniowa ma być lokowana w trybie specustawy ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, a przeznaczenie handlowe, to musi ona zostać przedłożona pod obrady Rady Miasta, co nastąpi na jednej z wiosennych sesji.
Przypominamy, że specustawa reguluje proces inwestycyjny obejmujący budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę - mając za przedmiot inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą. W tym przypadku chodzi o zmianę sposobu użytkowania. Przepisy specustawy wskazują, że do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji - inwestor dołącza koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Zapoznaliśmy się z jej treścią.
Co ma wedle wnioskodawcy powstać na byłym placu handlowym w Śródmieściu?

Łącznie tereny zielone mają stanowić 30,1% powierzchni (minimum 25%)

W ramach inwestycji przewiduje się realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego czteroklatkowego (lub zwartej zabudowy składającej się z czterech przylegających do siebie oddzielnych budynków jednoklatkowych) o czterech kondygnacjach nadziemnych. Przewidziano możliwość realizacji lokali usługowych w parterach budynku mieszkalnego na powierzchni nie przekraczającej 20% powierzchni mieszkalnej.



Zgodnie z koncepcją budynek lub budynki planuje się wyposażyć w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii m.in.:
- instalację fotowoltaiczną na dachu zasilającą w dzień w energię elektryczną m.in. garaż podziemny, piwnice i inne pomieszczenia bez dostępu do światła dziennego;
- wyposażenie wybranych miejsc postojowych w garażu podziemnym w instalację ładowania samochodów elektrycznych;
- instalację ogrzewania ciepłej wody użytkowej poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych dachowych;
- zbiorniki podziemne do czasowego magazynowania wód deszczowych z ewentualną możliwością wykorzystania ich m. in. na cel podlewania zieleni lub do misek ustępowych wybranych lokali.
Pożegnanie Zielonego Rynku
Przypominamy, że od października 2016 PSS Społem w Wałbrzychu poszukiwało nabywcy dla najstarszego placu targowego w naszym mieście. Pierwszy przetarg na plac w kształcie trapezu o powierzchni użytkowej 0,4099 ha z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową znanego w mieście jako Zielony Rynek odbył się 19 października 2016 roku. Właściciel chciał za niego nieco ponad milion złotych.
Ostatni kupcy wyprowadzili się z placu w ostatnich dniach stycznia 2017, kiedy dzierżawiąca go Spółdzielnia Usługowa ODRA rozwiązała z nimi umowy. Dzierżawca nie był zainteresowany zakupem targowiska. Od tamtej pory plac był zamknięty i czekał na nowego właściciela.
Ostatni przetarg wyznaczono na 25 kwietnia 2018 roku. "Społem" wyceniło wtedy sprzedaż placu na 600 000 zł, a najem na 2500 zł miesięcznie z możliwością negocjacji. Następnie, w lipcu tego roku nastąpiły wyburzenia zabudowań murowanych pozostałych na placu, co wskazywało na zmianę właściciela nieruchomości.
Od tamtej pory czekaliśmy na propozycję zagospodarowania terenu przez nowego właściciela. Poznajemy ją właśnie teraz.
WAŁBRZYCH: POŻEGNANIE Z ZIELONYM RYNKIEM [FOTO]
ZIELONY RYNEK CZEKA NA NOWE ŻYCIE
ZIELONY RYNEK ZAMKNIĘTY
TO JUŻ KONIEC ZIELONEGO RYNKU. PLAC NA SPRZEDAŻ
Źródło: Koncepcja Urbanistyczno-Architektoniczna
przygotowana przez pracownię Arcango z Wałbrzycha
oprac. Elżbieta Węgrzyn
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj