Minął rok 2021, a budowa Galerii 7 przy ul. Lubelskiej wciąż nie ruszyła. Obiekt miał tu stać, jak pamiętamy, już co najmniej od kilku miesięcy. Jakie są najnowsze pogłoski i co wiadomo oficjalnie?


Dwie nieoficjalne

Obecnie, jeśli chodzi o pogłoski nieoficjalne dotyczące terenu przy ul. Lubelskiej, to najpopularniejsze są dwie: jedna wcześniejsza, mówiąca o tym, że inwestor, spółka Octava, zrezygnował i ponownie nie będzie niczego budował w Wałbrzychu (tak jak to w latach 2008-9 w przypadku Parku Magnolia w tym samym miejscu) i druga - bardziej współczesna, mówiąca o tym, że projekt będzie kontynuowany, ale zamiast obiektu handlowego powstaną tu budynki mieszkalne.

Sprawdziliśmy, dostępne informacje oficjalne. Dokładnie rok temu, 12 stycznia, zanosiło się na początek inwestycji: WAŁBRZYCH GALERIA 7: PLAC BUDOWY OGRADZANY, PRACE ZIEMNE [FOTO].



Miał być Multibox

Jak pamiętamy, najnowsza wersja oficjalna, o której pisaliśmy latem, mówiła o mniejszym obiekcie: WAŁBRZYCH CENTRUM: GALERIA 7 MNIEJSZA, ALE BĘDZIE? (WIZUALIZACJE)Mallson Property Group Polska, która jest firmą konsultingową oferującą usługi na poszczególnych etapach powstawania projektów nieruchomości komercyjnych i z ramienia Octavy już w 2019 roku zajmowała się wałbrzyską inwestycją, opublikowała wtedy wizualizacje obiektu innego nieco od tego, do którego się przyzwyczailiśmy i mniejszego, ale wciąż sporego. Ma to być to park handlowy typu Multibox o nazwie Wałbrzych Centrum, zintegrowany z przystankiem PKP Wałbrzych Centrum i dworcem PKS. 



Obiekt w nowej wersji ma mieć 10 tys. mkw. powierzchni najmu. To mniej niż zakładano w ubiegłych latach - między 16 000 a 18 000 mkw. Wcześniej planowano 70 sklepów i restauracji, obok miał być czterokondygnacyjny parking na 390 samochodów. Obecnie zmieści się tu 25 sklepów na dwóch kondygnacjach, będzie 300 miejsc parkingowych, znana jest już także planowana data otwarcia - 30 kwietnia 2022 roku. Niestety strona internetowa inwestycji nie jest aktywna, wysłaliśmy więc pytanie o termin jej rozpoczęcia i otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź z działu handlowego Mallson Polska: Czekamy na decyzję inwestora, wówczas będziemy mogli przekazać więcej konkretów. Powinna być w ciągu dwóch miesięcy.


Zatem może będą mieszkania przy kolei?

W raporcie z trzeciego kwartału 2021 spółki Octava S. A, który ukazał się kilka tygodni temu, nie ma niczego nowego w stosunku do maja (WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY OCTAVA ZREZYGNUJE? CZY JEST PLAN B?), ale nie ma w nim również wskazówek, że spółka porzuca wałbrzyski projekt. Za to jest w nim ponownie wzmianka o zabudowie mieszkaniowej:

W III kwartale 2021 roku aktywność Octava była skoncentrowana na komercjalizacji powierzchni budynku biurowo-usługowego Faktoria w Konstancinie Jeziornej, czynnościach związanych z projektem deweloperskim w Wałbrzychu oraz przekazaniem części nieruchomości na rzecz Gminy Wałbrzych oraz zaangażowaniu w Octava FIZAN. Ponadto, Spółka podejmowała aktywne działania w celu zabezpieczenia inwestycji w obligacje wyemitowane przez CUF Drukarnia. [...]

Galeria7 Sp. z o.o. posiada aktualnie ok. 3,8 ha gruntu w centrum Wałbrzycha (w formie własności i prawa użytkowania wieczystego). Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, na tym terenie możliwa jest budowa centrum handlowego wraz z parkingami lub zabudową mieszkaniową. Grupa PKP w grudniu 2020 r. zakończyła budowę i uruchomiła platformę stacji kolejowej, która ma być połączona z planowaną przez spółkę pierwszą fazą galerii handlowo-usługowej „Wałbrzych Centrum”. Na terenach spółki planowana jest także budowa węzła drogowego oraz dworca autobusowego połączeń miejskich i dalekobieżnych.

A gdyby ten deweloper był deweloperem mieszkaniowym, to ciekawe, jak zostanie zrealizowana zapowiedź budowy centrum przesiadkowego?


Rozmowy wciąż są prowadzone...


W maju w informacjach od spółki pojawiła się zapowiedź wejścia do gry nowego partnera, powtórzona w obecnym raporcie:

Potencjalne uruchomienie budowy centrum jest uzależnione od wielu czynników, w tym podpisania wstępnych umów najmu na nie mniej niż 50% planowanej powierzchni oraz uzyskanie finansowania deweloperskiego z banku. Octava prowadzi rozmowy z potencjalnym współinwestorem i nabywcą, który opracowuje alternatywną koncepcję zabudowy terenu.

Jednak: Zmiana warunków otoczenia gospodarczego, związana z przedłużającą się epidemią wirusa COVID – 19 może, w średnim lub długim okresie, znacząco wpłynąć na potencjalną płynność głównych aktywów Spółki, takich jak majątek Octava FIZAN, udziały w Galerii 7, czy przedmiot zabezpieczenia obligacji CUF posiadanych przez Octava Development. Epidemia wirusa COVID – 19 istotnie wpłynęła na postęp w komercjalizacji powierzchni nieruchomości w Konstancinie.

Czekamy zatem na kolejne informacje, może przyniosą jakieś rozwiązanie wiodące w jedną albo drugą stronę.


Długa historia nieistnienia

Przypominamy, że 
w grudniu 2018 przedstawiciele spółki zapowiadali rozpoczęcie budowy
 centrum w IV kwartale 2019 roku, miała ona potrwać 16 miesięcy (WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)). Tymczasem w grudniu 2020 oddano do użytku przystanek kolejowy Wałbrzych Centrum (WAŁBRZYCH CENTRUM: PIERWSZE POCIĄGI JUŻ ODJECHAŁY (FOTO)), do końca grudnia powstała droga dojazdowa z rondem (ŚRÓDMIEŚCIE: CO Z DROGĄ PROWADZĄCĄ DO WAŁBRZYCHA CENTRUM? (FOTO)), a w styczniu 2021 rozpoczęły się prace na terenie przyszłej galerii, która miała być ukończona według zapowiedzi do połowy 2021 roku. Niestety wkrótce prace się zakończyły i odtąd nic tam się nie dzieje. 

Obecnie plac ewentualnej budowy jest ogrodzony, znikły pracujące tu rok temu koparki oraz kontenery stanowiące pomieszczenia socjalne dla pracowników budowlanych. Plac jest jedynie częściowo odkrzaczony, a usypanie miejscami pryzmy świadczą o niedawnych pracach ziemnych. Jedyną oznaką, że trwały (lub planowano) tu działania budowlane jest oznakowanie wjazdu na teren tej prywatnej posesji. 

 



O planowanej inwestycji piszemy regularnie:

WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY OCTAVA ZREZYGNUJE? CZY JEST PLAN B?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: PLAC BUDOWY OGRADZANY, PRACE ZIEMNE [FOTO]
WAŁBRZYCH GALERIA 7: KWESTIE ŚRODOWISKOWE ROZWIĄZANE, A INNE?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY INWESTYCJA NAPOTYKA PROBLEMY?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: ZARYSY NOWEGO RONDA JUŻ WIDOCZNE (FOTO)
WAŁBRZYCH GALERIA 7: ROZPOCZĘŁA SIĘ WYCZEKIWANA BUDOWA
WAŁBRZYCH CENTRUM - NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ.
WAŁBRZYCH: GALERIA 7 - RUSZA BUDOWA RONDA PRZY LUBELSKIEJ (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?



O przystanku:
WAŁBRZYCH CENTRUM: PIERWSZE POCIĄGI JUŻ ODJECHAŁY (FOTO)
Wałbrzych Centrum w nowym rozkładzie jazdy! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: CZY BĘDZIE GOTOWY JUŻ W GRUDNIU? (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: CO NOWEGO NA PLACU BUDOWY [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH CENTRUM: ZOBACZCIE SKALĘ INWESTYCJI Z GÓRY (FOTO Z DRONA)
PRZYSTANEK KOLEJOWY WAŁBRZYCH CENTRUM Z GÓRY I ZE ŚRODKA (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACE RUSZYŁY NA NOWO Z ROZMACHEM (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: WIDAĆ JUŻ ZARYSY PERONU - JEST PRZEJŚCIE! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACA WRE POD ZIEMIĄ, KIEDY ZMIANA TORU? (FOTO)

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)

WAŁBRZYCH CENTRUM BUDUJĄ - KIEDY GALERIA? (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH CENTRUM: HISTORYCZNY MOMENT, PRACE RUSZYŁY (FOTO)
GALERIA 7 - JEST UMOWA. A CO Z WAŁBRZYCH CENTRUM?
ŻEGNAJ DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, WITAJ WAŁBRZYCH CENTRUM
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK



Czytaj też:
Wałbrzych: ul. Lubelska: budowa nagle opustoszała (FOTO)
Wałbrzych Lubelska: Pnie się w górę nowy obiekt handlowy [FOTO]
Wałbrzych: Ul. Lubelska - co tutaj budują? [FOTO]



Opr. MS
Wizualizacje: Mallson Property Group, http://ygpro.pl
Zdjęcia z placu budowy: Elżbieta Węgrzyn