Postępy prac na torach w rejonie powstającego przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum widać gołym okiem, co możecie zobaczyć na naszych zdjęciach, a my wiemy już, kiedy ruszy budowa galerii tamże, jaką będzie miała drugą nazwę, na jakim etapie są przygotowania do niej i mamy nowe wizualizacje, którymi się z Wami dzielimy.


Wiemy już, że prace na 71. kilometrze linii nr 274 ruszyły na początku miesiąca i znamy kalendarz prac ze strony PKP PLK. Na razie teren jest przygotowywany. Został rozebrany jeden tor na długości ok. 250 m, wykonawca wykarczował i odkrzaczył plac budowy, przygotował na jego potrzeby utwardzony dojazd, a także tymczasowe "schody" usprawniające wchodzenie na kolejową skarpę. Trwają prace ziemne u podnóża skarpy oraz przygotowawcze na jej szczycie.

Na torowisku w okolicy wiaduktu z ulicą Wysockiego planowana jest budowa dwóch 300-metrowych peronów. Mają być połączone przejściem podziemnym i wyposażone w wiaty, oświetlenie i system dynamicznej informacji podróżnych. Dostęp do peronów osobom o ograniczonej mobilności i podróżnym z cięższym bagażem mogą ułatwić windy. Wałbrzych Centrum ma być gotowy do końca grudnia 2019. Na budowę przystanku w Śródmieściu PKP PLK przeznacza ok. 15 mln zł netto. Na wykonanie całej inwestycji - 77,563 mln zł (netto).A co z Galerią 7, dworcem autobusowym, parkingiem i drogami dojazdowymi wokół? Wiemy już, kiedy ruszą prace, kto za co będzie odpowiadał i co aktualnie robi spółka Octava w sprawie swojego Wałbrzych Centrum Shopping Centre (to nowa alternatywna nazwa tego miejsca) i regionalnej stacji przesiadkowej.

- Wszystkie prace wokół centrum handlowego wykona inwestor. Gmina Wałbrzych ze swojej strony podczas budowy obwodnicy wyremontuje ulice Mazowiecką i Lubelską. Spółka Octava oprócz galerii ma wybudować dworzec autobusowy, parking, przystanek komunikacji miejskiej i dobudować drogi dojazdowe od ronda na ul. Wysockiego i od ulicy Lubelskiej, a także uporządkować tereny zielone - mówi rzecznik wałbrzyskiego urzędu miasta Edward Szewczak.Jest już znany kalendarz tych prac. Przedstawiciele spółki reklamują już galerię i jej lokale na targach handlowych, pracując nad ich komercjalizacją i rozsyłając oferty. - Jak się dowiedzieliśmy, lada chwila przedstawiciele spółki mają ukończyć projekt pozwolenia na budowę dróg dojazdowych, złożyć je i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa tych dróg może ruszyć już w marcu, a potem przewidziane są kolejne prace - mówi rzecznik. Budowa galerii rozpocznie się prawdopodobnie w drugiej połowie 2019 roku.Najnowsze wizualizacje planowanej galerii pochodzą z września. Ma na nich ona drugą nazwę - obok Galerii 7 także Wałbrzych Centrum Shopping Centre. Widać na nich ostateczny plan dróg dojazdowych i ścieżek dla pieszych z przejściem pod drogą oraz rondem. Widać także, jak zostanie rozbudowana galeria, jeśli będzie miała dużo klientów. Dworzec autobusowy będzie miał charakter prywatny, więc będzie się tam zatrzymywać prawdopodobnie tylko część przewoźników, którzy zapłacą opłaty. Będzie się mieścił pod wysuniętym piętrem galerii.

W jej wnętrzu, oprócz sklepów, znajdą się lokale gastronomiczne z ogródkami zewnętrznymi i kino. Otwarcie jest planowane na ostatni kwartał 2020 roku, projektowana powierzchnia najmu to około 15 000 metrów kwadratowych, przewidziano tu 70 sklepów i restauracji, obok ma być czterokondygnacyjny parking na 390 samochodów. Oprócz handlowej bierze się pod uwagę przestrzeń publiczną i wypoczynkową, ma zatem powstać niewielki park i promenada.

Jak ocenia inwestor, klientami Wałbrzych Centrum Shopping Centre mogą być dziesiątki tysięcy pasażerów kolei miesięcznie i około 2,5 mln pasażerów linii autobusowych rocznie.Czytaj też:
WAŁBRZYCH CENTRUM: HISTORYCZNY MOMENT, PRACE RUSZYŁY (FOTO)
GALERIA 7 - JEST UMOWA. A CO Z WAŁBRZYCH CENTRUM?
ŻEGNAJ DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, WITAJ WAŁBRZYCH CENTRUM
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE

WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - UMOWA Z WYKONAWCĄ PODPISANA
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE I SZCZAWIENKO - CO DALEJ Z INWESTYCJĄ?
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - POROZUMIENIE PODPISANE

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO JUŻ PO OTWARCIU OFERT
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA

O obiekcie handlowym:
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn, wizualizacje użyczone: UM Wałbrzych