Trwało to bardzo długo, ale historyczny moment nadszedł - plac budowy ogrodzony, a wewnątrz toczą się już prace ziemne poprzedzające wybudowanie wałbrzyskiego centrum przesiadkowego, czyli Galerii 7, zwanej też Wałbrzych Centrum Shopping Centre.


Wielkie odliczanie


Jest to wałbrzyska inwestycja z gatunku opornych, choć na pewno daleko jej do historii budującej się z rozmachem jakieś dwieście metrów od niej obwodnicy Wałbrzycha. Pełną historię przypominamy poniżej, a tegoroczna wygląda tak: w lutym pisaliśmy o tym, że po kilku latach od pierwszej zapowiedzi ruszają procedury związane z budową Galerii 7, zwanej też Wałbrzych Centrum Shopping Centre, przy ul. Lubelskiej - WAŁBRZYCH CENTRUM - NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ. W marcu powiedziano nam, że sprawy nabierają tempa - 11 marca przekazano plac budowy, a od 17 marca inwestor i właściciel terenu, spółka Octava, mieli rozpocząć budowę ronda na ul. Lubelskiej.Jednak budowa nie ruszyła w planowanym terminie. 14 maja wałbrzyski magistrat poinformował, że: zwrócono się o wydanie opinii do organów właściwych w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: „Budowa węzła komunikacyjnego zawierającego część komercyjno-handlową-usługową „Wałbrzych Centrum”. 27 maja zapytaliśmy prezydenta Wałbrzycha, czy taka ocena została już przeprowadzona i czy inwestycja będzie się odbywać bez przeszkód.

- Prace przy przystanku Wałbrzych Centrum postępują w dość dobrym tempie i zakładamy, że do końca roku zostanie on zrealizowany. Natomiast centrum komercyjno-handlowe i punkt przesiadkowy są realizowane  ze środków i na terenie należącym do Funduszu Octava, który już rozpoczął prace przy budowie części drogi i ronda na styku centrum i ul. Lubelskiej. Będą wykonane drogi, parkingi i samo centrum, które według planu powinno być zakończone do połowy przyszłego roku - odpowiedział Roman Szełemej.


Pierwsze oznaki trwającej budowy

Dopiero na przełomie kwietnia i maja na wysokości przyszłego ronda rozpoczęły się prace ziemne. Usypane z kruszywa i piasku pagórki na placu przy ul. Lubelskiej były pierwszą oznaką ruszającego procesu inwestycyjnego. W maju na placu budowy pojawiło się nowe, pełne ogrodzenie oraz pierwszy ciężki sprzęt. Grunt niwelowano, a także rozbierano pozostałości po obiektach handlowo-usługowych, które miały tu swoje siedziby w ostatnich dekadach. Zarysy pomieszczeń jednego z takich punktów wraz a pozostałościami glazury z jego podłóg rozebrano w maju.
W ostatnich dniach maja na placu budowy są już pracownicy oraz kilka samochodów, przygotowywany jest grunt pod budowę ronda, a w ostatnich dniach położono pierwsze krawężniki wytyczające przebieg wjazdu na rondo od strony ul. Lubelskiej. 
Ruchu na placu nie odnotowaliśmy natomiast jeszcze od strony ul. Wysockiego, gdzie od ronda przy rej ulicy ma powstać zjazd komunikujący powstający obiekt handlowy z przygotowywanym rondem na ul. Lubelskiej. Historia tej inwestycji...

...nie jest może tak długa jak obwodnicy zachodniej, ale ma już ładne kilka lat. Galeria Magnolia miała powstać przy ul. Lubelskiej już w latach 2008-2009. Na jej potrzeby wyburzono znajdujące się tam zabudowania, gdzie mieściły się hurtownie. Jednak szybciej powstała Galeria Victoria i spółka Octava zarzuciła ten plan. Wrócono do niego, kiedy miasto podjęło starania o budowę centrum komunikacyjnego przy ul. Lubelskiej, planowanego jeszcze w latach... siedemdziesiątych (WAŁBRZYCH: GDY DWORZEC PKS BYŁ KOMUNIKACYJNYM CENTRUM MIASTA). Miało ono być gotowe w 2013, ale długo nie można było uzyskać potrzebnych zezwoleń od kolei i porozumienie w tej sprawie podpisały dopiero 14 lipca 2017 (WAŁBRZYCH CENTRUM: POROZUMIENIE PODPISANE) samorząd Wałbrzycha, Polskie Koleje Państwowe S. A. i spółka Octava, która miała tam wybudować mniejsze centrum handlowe z drogami dojazdowymi, parkingiem i peronami dworca autobusowego. Jednak pojawiły się opóźnienia w budowie przystanku wywołane trudnościami technicznymi i ostatecznie prace ruszyły dopiero w listopadzie 2018. I mimo zapowiedzi na placu, gdzie miał stanąć obiekt handlowy, przez kilkanaście miesięcy nic się nie działo.

Wcześniej, 9 sierpnia 2017, Octava podzieliła się imponującym projektem nowego centrum handlowego: WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE). Galeria 7 miała zostać otwarta w ostatnim kwartale 2019 roku, jednak opóźnienia w budowie przystanku kolejowego sprawiły, że spółka czekała według zapowiedzi, aż ten projekt będzie zaawansowany (CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?).Przypominamy, że planowany obiekt ma dwie nazwy widoczne na wizualizacjach: obok Galerii 7 także Wałbrzych Centrum Shopping Centre. Widać na nich ostateczny plan dróg dojazdowych i ścieżek dla pieszych z przejściem pod drogą oraz rondem. Widać także, jak zostanie rozbudowana galeria, jeśli będzie miała dużo klientów. Dworzec autobusowy będzie się mieścił pod wysuniętym piętrem galerii. W projektach obiekt i teren jest określany jako Regionalna Stacja Przesiadkowa. Całość ma mieć powierzchnię 28 000 m2.
Więcej informacji: WAŁBRZYCH CENTRUM: NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ. Na poniższej wizualizacji widać przebieg drogi dojazdowej do galerii, której budowa obecnie rusza, oraz planowanego ronda przy Lubelskiej:O obiekcje handlowym przy Lubelskiej pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: GALERIA 7 - RUSZA BUDOWA RONDA PRZY LUBELSKIEJ (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM - NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?


O przystanku Wałbrzych Centrum:
PRZYSTANEK KOLEJOWY WAŁBRZYCH CENTRUM Z GÓRY I ZE ŚRODKA (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACE RUSZYŁY NA NOWO Z ROZMACHEM (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: WIDAĆ JUŻ ZARYSY PERONU - JEST PRZEJŚCIE! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACA WRE POD ZIEMIĄ, KIEDY ZMIANA TORU? (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM BUDUJĄ - KIEDY GALERIA? (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH CENTRUM: HISTORYCZNY MOMENT, PRACE RUSZYŁY (FOTO)
GALERIA 7 - JEST UMOWA. A CO Z WAŁBRZYCH CENTRUM?
ŻEGNAJ DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, WITAJ WAŁBRZYCH CENTRUM
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE

WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - UMOWA Z WYKONAWCĄ PODPISANA
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE I SZCZAWIENKO - CO DALEJ Z INWESTYCJĄ?
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - POROZUMIENIE PODPISANE

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO JUŻ PO OTWARCIU OFERT
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKAElżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn