Śledzimy postępy w przygotowaniach do budowy Galerii 7, obiektu komercyjnego, który ma powstać obok wybudowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum. Ewidentnie na terenie przeznaczonym pod budowę przy ul. Lubelskiej trwają pierwsze prace! A jakie informacje ze spółki Octava? Zobaczcie zdjęcia.


Z oporami...

Pod koniec października pisaliśmy o zakończeniu formalności dotyczących budowy WAŁBRZYCH GALERIA 7: KWESTIE ŚRODOWISKOWE ROZWIĄZANE, A INNE?, która wcześniej nie rozpoczęła się w zapowiadanym terminie -WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY INWESTYCJA NAPOTYKA PROBLEMY? - w grudniu 2018 przedstawiciele spółki zapowiadali rozpoczęcie budowy centrum w IV kwartale 2019 roku, miała ona potrwać 16 miesięcy (WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)).

W grudniu 2020 oddano do użytku przystanek kolejowy Wałbrzych Centrum (WAŁBRZYCH CENTRUM: PIERWSZE POCIĄGI JUŻ ODJECHAŁY (FOTO)), do końca grudnia miała też powstać droga dojazdowa z rondem (ŚRÓDMIEŚCIE: CO Z DROGĄ PROWADZĄCĄ DO WAŁBRZYCHA CENTRUM? (FOTO)). Teraz nareszcie zaczęły się prace na terenie przyszłej galerii.
... ale budowa centrum komunikacyjnego rusza

Solidny płot odgradzający pas drogowy i plac manewrowy dla samochodów oraz komunikacji miejskiej 12 stycznia powinien już zostać ukończony. Na przyszły plac budowy przygotowano też od nowo wykonanej drogi dogodny wjazd. Teoretycznie ogrodzenie tej nieruchomości nie musi być równoznaczne z jej zabudowaniem, jednakże przygotowanie tej bramy jest faktem znaczącym.

Jeszcze bardziej istotną przesłanką świadczącą o rozpoczętych pracach budowlanych są roboty ziemne rozpoczęte właśnie na działce, na której fundusz Octava planuje budowę obiektu handlowego. Sprzęt ciężki przywozi materiały budowlane, są one układane w narożniku pomiędzy nasypem kolejowym a nasypem, którym biegnie ul. Wysockiego.

Dodatkowo, na placu w okolicy ul. Lubelskiej ustawione są mieszkalne kontenery pracownicze. Co prawda, mogą one również pełnić funkcje socjalne na potrzeby stróżówki, jednakże, gdyby nie planowano dalszej budowy, to po zakończeniu pracy nad wykonaniem nowej drogi oraz ronda istnienie takiego zaplecza socjalnego byłoby zbędne.  Spółka: prace trwają

Octava w raporcie z trzeciego kwartału odnosi się do wałbrzyskiej inwestycji jako do realizowanego właśnie projektu:

W III kwartale 2020 roku Octava kontynuowała prace budowlane na nieruchomości spółki zależnej Łąki Konstancińskie związane z budową budynku komercyjnego. Prace budowlane zostały zakończone w październiku br., zaś w listopadzie br. nieruchomość uzyskała od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenie na użytkowanie. Ponadto, Octava prowadziła czynności związane z uruchomieniem projektu deweloperskiego w Wałbrzychu oraz była zaangażowana, jako inwestor mniejszościowy, w Octava FIZAN.

W związku z dynamicznymi zmianami sytuacji na rynku galerii handlowych, koncepcja projektu Galeria7 Sp. z o.o. podlega bieżącym zmianom. Ponadto, prowadzona jest budowana terenach spółki drogi przewidzianej MPZP. Potencjalne uruchomienie budowy centrum jest uzależnione od ostatecznego ustalenia terminu budowy i otwarcia dworca PKP, podpisania wstępnych umów najmu na nie mniej niż 50% planowanej powierzchni oraz uzyskania finansowania deweloperskiego z banku. Obecnie Octava poszukuje inwestorów kapitałowych i dłużnych do rozpoczęcia projektu.W III kwartale 2020 roku trwały prace związane z zagospodarowaniem nieruchomości w Wałbrzychu. [...] Jednocześnie, zmiana warunków otoczenia gospodarczego, związana z pojawieniem się epidemii wirusa COVID-19 może, w średnim lub długim okresie istotnie wpłynąć na potencjalną płynność głównych aktywów Spółki, takich jak majątek Octava FIZAN, udziały w Galerii 7, czy przedmiot zabezpieczenia obligacji CUF posiadanych przez Octava Development.


I oby trwały dalej

Na czwarty kwartał 2020 zaplanowano: Przeprowadzenie prac projektowych obejmujących pierwszą fazę budowy centrum handlowego w Wałbrzychu, zaawansowanie procesu przygotowania budowy centrum oraz węzła komunikacyjnego na terenach Galerii 7. Ten proces przygotowania możemy teraz śledzić przy Lubelskiej.Jednak na 30 września Grupa Kapitałowa Octava odnotowała stratę netto w kwocie 0,9 mln zł. Przepływy finansowe Grupy netto z tytułu działalności operacyjnej były ujemne i wyniosły 5,1 mln zł. Środki zostały wydane przede wszystkim na inwestycje nieruchomościowe w Wałbrzychu i Konstancinie.
Prezes spółki Piotr Rymaszewski w raporcie wskazuje ryzyka towarzyszące wałbrzyskiej inwestycji, takie jak ryzyko wzrastających kosztów budowlanych i ograniczonej dostępności wykonawców w projektach deweloperskich, braku lub ograniczonego dostępu do finansowania kapitałowego lub bankowego oraz ryzyko związane z możliwościami wynajmu i cenami najmu powierzchni. - Ryzyka te mogą doprowadzić do zatrzymania lub opóźnienia przygotowywanych projektów deweloperskich lub do spadku ich rentowności - czytamy w raporcie.

Zgodnie z tym, co powiedział prezydent Wałbrzycha w maju 2020, centrum komercyjno-handlowe miało być według planów ukończone do połowy 2021 roku. Ze względu na zeszłoroczne opóźnienia i sygnalizowane trudności pojawiają się wątpliwości, czy ten termin będzie aktualny.Dokładne informacje o obiekcje handlowym przy Lubelskiej i jego wizualizacje:
WAŁBRZYCH GALERIA 7: KWESTIE ŚRODOWISKOWE ROZWIĄZANE, A INNE?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY INWESTYCJA NAPOTYKA PROBLEMY?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: ZARYSY NOWEGO RONDA JUŻ WIDOCZNE (FOTO)
WAŁBRZYCH GALERIA 7: ROZPOCZĘŁA SIĘ WYCZEKIWANA BUDOWA
WAŁBRZYCH CENTRUM - NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ.
WAŁBRZYCH: GALERIA 7 - RUSZA BUDOWA RONDA PRZY LUBELSKIEJ (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?


O przystanku Wałbrzych Centrum pisaliśmy:
WAŁBRZYCH CENTRUM: PIERWSZE POCIĄGI JUŻ ODJECHAŁY (FOTO)
Wałbrzych Centrum w nowym rozkładzie jazdy! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: CZY BĘDZIE GOTOWY JUŻ W GRUDNIU? (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: CO NOWEGO NA PLACU BUDOWY [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH CENTRUM: ZOBACZCIE SKALĘ INWESTYCJI Z GÓRY (FOTO Z DRONA)
PRZYSTANEK KOLEJOWY WAŁBRZYCH CENTRUM Z GÓRY I ZE ŚRODKA (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACE RUSZYŁY NA NOWO Z ROZMACHEM (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: WIDAĆ JUŻ ZARYSY PERONU - JEST PRZEJŚCIE! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACA WRE POD ZIEMIĄ, KIEDY ZMIANA TORU? (FOTO)

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)

WAŁBRZYCH CENTRUM BUDUJĄ - KIEDY GALERIA? (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH CENTRUM: HISTORYCZNY MOMENT, PRACE RUSZYŁY (FOTO)
GALERIA 7 - JEST UMOWA. A CO Z WAŁBRZYCH CENTRUM?
ŻEGNAJ DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, WITAJ WAŁBRZYCH CENTRUM
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE

WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - UMOWA Z WYKONAWCĄ PODPISANA
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE I SZCZAWIENKO - CO DALEJ Z INWESTYCJĄ?
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - POROZUMIENIE PODPISANE

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO JUŻ PO OTWARCIU OFERT
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKAElżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska
fot. Elżbieta Węgrzyn