Wygląda na to, że warszawska spółka Octava nie wycofuje się z budowy małej galerii handlowej przy nowym przystanku Wałbrzych Centrum. Jest nowa nazwa, nowy wygląd - i mniejszy metraż. Zobaczcie, jak to teraz ma wyglądać (żeby zobaczyć zdjęcie w pełnym wymiarze, trzeba w nie kliknąć).


Są turbulencje, ale...

Choć pojawiały się pogłoski o rezygnacji Octavy z inwestycji w Wałbrzychu (już drugiej w historii miasta, pierwsza dotyczyła Galerii Magnolia), to na razie mimo trudności finansowych spółka wciąż bierze pod uwagę budowę obiektu handlowego przy przystanku kolejowym Wałbrzych Centrum. W maju pisaliśmy o tym, że w rocznym raporcie ze swojej działalności sporo miejsca poświęcono nowemu centrum handlowo-przesiadkowemu przy ul. Lubelskiej, gdzie prace niedawno ruszyły, po czym stanęły (WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY OCTAVA ZREZYGNUJE? CZY JEST PLAN B?). Stawiając czoła pandemii spółka skorygowała wartość wałbrzyskiej nieruchomości, koncentrowano się przede wszystkim na budowie drogi w porozumieniu z gminą i pozyskiwaniu finansowania do realizacji projektu. A na placu budowy niewiele się działo.Jak informował prezes spółki Piotr Rymaszewski, wiele się zmieniło od 2018 roku z powodu pandemii: zmiana warunków otoczenia gospodarczego, związana z trwającą epidemią wirusa COVID-19, istotnie wpłynęła zarówno na potencjalną płynność głównych aktywów Spółki, takich jak majątek Octava FIZAN, udziały w Galerii 7, czy przedmiot zabezpieczenia obligacji CUF posiadanych przez Octava Development, jak również na komercjalizację nieruchomości w Konstancinie Jeziornej

A jak można było przeczytać w raporcie za 2020 rok, potencjalne uruchomienie budowy centrum jest uzależnione od wielu czynników, w tym podpisania wstępnych umów najmu na nie mniej niż 50% planowanej powierzchni oraz uzyskanie finansowania deweloperskiego z banku.Wcześniej, pod koniec października pisaliśmy o zakończeniu formalności dotyczących budowy WAŁBRZYCH GALERIA 7: KWESTIE ŚRODOWISKOWE ROZWIĄZANE, A INNE?, która wcześniej nie rozpoczęła się w zapowiadanym terminie - WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY INWESTYCJA NAPOTYKA PROBLEMY? - w grudniu 2018 przedstawiciele spółki zapowiadali rozpoczęcie budowy centrum w IV kwartale 2019 roku, miała ona potrwać 16 miesięcy (WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)).


... po prostu ma być mniejszy projekt

Mallson Property Group Polska, która 
jest firmą konsultingową oferującą usługi na poszczególnych etapach powstawania projektów nieruchomości komercyjnych i z ramienia Octavy już w 2019 roku zajmowała się wałbrzyską inwestycją, opublikowała wizualizacje obiektu innego nieco od tego, do którego się przyzwyczailiśmy i mniejszego, ale wciąż sporego. Będzie to park handlowy typu Multibox o nazwie Wałbrzych Centrum, zintegrowany z przystankiem PKP Wałbrzych Centrum i dworcem PKS. 

Obiekt w nowej wersji będzie miał 10 tys. mkw. powierzchni najmu. To mniej niż zakładano w ubiegłych latach - między 16 000 a 18 000 mkw. Wcześniej planowano 70 sklepów i restauracji, obok miał być czterokondygnacyjny parking na 390 samochodów. Obecnie zmieści się tu 25 sklepów na dwóch kondygnacjach, będzie 300 miejsc parkingowych, znana jest już także planowana data otwarcia - 30 kwietnia 2022 roku. Tu jednak zostało niewiele miesięcy, więc zapewne będzie ona aktualizowana.

To wersja pierwotna Galerii 7:
A to nowa - widać, że nie przewiduje się już drogi dojazdowej od Ronda Wałbrzyskich Twórców, dworzec autobusowy ma wyglądać całkiem inaczej i jest kilka innych zmian:Jeśli chodzi o ostatnie informacje z Octavy, to na walnym zgromadzeniu 21 czerwca postanowiono pokryć całość straty netto za rok obrotowy 2020 w wysokości 4 651 000 zł z zysku przyszłych okresów. Na razie nie ma mowy o rezygnacji z wałbrzyskiej inwestycji, czekamy zatem na dalszy rozwój wypadków.


O planowanej inwestycji piszemy regularnie:

WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY OCTAVA ZREZYGNUJE? CZY JEST PLAN B?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: PLAC BUDOWY OGRADZANY, PRACE ZIEMNE [FOTO]
WAŁBRZYCH GALERIA 7: KWESTIE ŚRODOWISKOWE ROZWIĄZANE, A INNE?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: CZY INWESTYCJA NAPOTYKA PROBLEMY?
WAŁBRZYCH GALERIA 7: ZARYSY NOWEGO RONDA JUŻ WIDOCZNE (FOTO)
WAŁBRZYCH GALERIA 7: ROZPOCZĘŁA SIĘ WYCZEKIWANA BUDOWA
WAŁBRZYCH CENTRUM - NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ.
WAŁBRZYCH: GALERIA 7 - RUSZA BUDOWA RONDA PRZY LUBELSKIEJ (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?O przystanku:
WAŁBRZYCH CENTRUM: PIERWSZE POCIĄGI JUŻ ODJECHAŁY (FOTO)
Wałbrzych Centrum w nowym rozkładzie jazdy! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: CZY BĘDZIE GOTOWY JUŻ W GRUDNIU? (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: CO NOWEGO NA PLACU BUDOWY [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH CENTRUM: ZOBACZCIE SKALĘ INWESTYCJI Z GÓRY (FOTO Z DRONA)
PRZYSTANEK KOLEJOWY WAŁBRZYCH CENTRUM Z GÓRY I ZE ŚRODKA (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACE RUSZYŁY NA NOWO Z ROZMACHEM (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: WIDAĆ JUŻ ZARYSY PERONU - JEST PRZEJŚCIE! (FOTO)
WAŁBRZYCH CENTRUM: PRACA WRE POD ZIEMIĄ, KIEDY ZMIANA TORU? (FOTO)

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO: PYTANIA I ODPOWIEDZI (FOTO)

WAŁBRZYCH CENTRUM BUDUJĄ - KIEDY GALERIA? (FOTO, WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH CENTRUM: HISTORYCZNY MOMENT, PRACE RUSZYŁY (FOTO)
GALERIA 7 - JEST UMOWA. A CO Z WAŁBRZYCH CENTRUM?
ŻEGNAJ DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, WITAJ WAŁBRZYCH CENTRUM
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK
Czytaj też:
Wałbrzych: ul. Lubelska: budowa nagle opustoszała (FOTO)
Wałbrzych Lubelska: Pnie się w górę nowy obiekt handlowy [FOTO]
Wałbrzych: Ul. Lubelska - co tutaj budują? [FOTO]Opr. MS
Wizualizacje: Mallson Property Group, http://ygpro.pl
Zdjęcia archiwalne z placu budowy: Elżbieta Węgrzyn