To prawda, po kilku latach oczekiwania nareszcie ruszyły prace i puste pole przy ul. Lubelskiej w ciągu najbliższych miesięcy przekształci się w przystanek kolejowy, a obok pojawi się dworzec autobusowy, a zarazem galeria handlowa.


Gołym okiem można się przekonać, że to prawda, bo widać, iż miejsce inwestycji na 71. kilometrze linii 274 jest porządkowane. Trwa wycinka drzew i odkrzaczanie terenu, plac przyszłej budowy jest też ogrodzony.

- Przekazanie placu budowy wykonawcy, konsorcjum INFRAKOL sp. z .o.o. i Track Tec Construction sp. z o.o., nastąpiło w poniedziałek 5 listopada. W trakcie prac można się spodziewać zamknięcia jednego toru, ale ruch pociągów powinien iść płynnie drugim. Jeszcze w listopadzie ma być ukończony i oddany do użytku peron pierwszy w Świebodzicach. W następnych miesiącach będą też toczyć się dalsze prace na stacji Wałbrzych Szczawienko - mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.Na torowisku w okolicy wiaduktu z ulicą Wysockiego planowana jest budowa dwóch 300-metrowych peronów. Mają być połączone przejściem podziemnym i wyposażone w wiaty, oświetlenie i system dynamicznej informacji podróżnych. Dostęp do peronów osobom o ograniczonej mobilności i podróżnym z cięższym bagażem mogą ułatwić windy.

Terminy poszczególnych etapów wielkiej kolejowej inwestycji na linii nr 274: jak mówi Bogdan Ząbek, stacja Świebodzice ma być ukończona do 30 listopada, Wałbrzych Szczawienko do końca maja 2019, a Wałbrzych Centrum do końca grudnia 2019. Na budowę przystanku w Śródmieściu PKP PLK przeznacza ok. 15 mln zł netto. Na wykonanie całej inwestycji - 77,563 mln zł (netto).Przypominamy, że w rezultacie powstania przystanku kolejowego obok ma zostać budowana przez spółkę Octava - Emitent z Warszawy Galeria 7. Pod koniec marca spółka zależna Emitenta Galeria 7 Sp. z o.o. zawarła umowę o współpracy z gminą Wałbrzych.


Oto historia startów nowego przystanku - było ich kilka:
GALERIA 7 - JEST UMOWA. A CO Z WAŁBRZYCH CENTRUM?
ŻEGNAJ DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, WITAJ WAŁBRZYCH CENTRUM
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE

WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - UMOWA Z WYKONAWCĄ PODPISANA
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE I SZCZAWIENKO - CO DALEJ Z INWESTYCJĄ?
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - POROZUMIENIE PODPISANE

WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO JUŻ PO OTWARCIU OFERT
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA

O obiekcie handlowym:
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?


Magdalena Sakowska
Foto: MS